Connect with us

Aktuality

Piešťany plné podujatí, „asi tu pes naozaj neskapína“

Published

on

Festivaly, koncerty, výstavy, športové a iné spoločenské podujatia, to sú lákadlá Piešťan v roku 2012. V piatok 16. marca o nich na tlačovej konferencii v Kursalone informovali predstavitelia Mesta Piešťany, organizátori z radov mestských, krajských i štátnych  inštitúcií, ale aj zástupcovia občianskych združení a podnikateľov. Po viac ako hodine vymenovávania a ďakovania za výbornú spoluprácu odkázala Drahomíra Moretová, vedúca kancelárie primátora Mesta Piešťany, čitateľom portálu PNky.sk, že “v Piešťanoch asi naozaj pes neskapína.“

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=OVoXGaD8sn4[/youtube]
Podujatí je v Piešťanoch tento rok naplánovaných neúrekom. Mestský úrad zatiaľ nedisponuje presným definitívnym číslom o ich počte, navyše podľa Marty Mrázikovej vedúcej referátu kultúry, každý týždeň pribúdajú ďalšie. Konať sa bude každoročná klasika, ale pribudli tiež horúce novinky v podobe presťahovania sa Topfestu (29.-30.6.) z [singlepic id=26802 w=320 h=240 float=right]Nového Mesta nad Váhom na piešťanské letisko a Topfestu plus (13. 7.), kde sa na Slovensku po prvý raz predstaví kapela Guns N’ Roses.
V piatok 16. marca štartuje ďalší ročník projektu Jazzové Piešťany, prvým koncertom v tomto roku je vystúpenie formácie Bernhard Wiesinger Quartet. Počas letnej časti v rámci festivalu Doda Šošoku (1.6. – 10.6.) bude v Piešťanoch vystupovať aj americká speváčka Jane Monheit so svojim kvintetom, či Grégoire Maret s jeho kvartetom. Podľa Viktora Nižňanského z International Jazz Piešťany, chcú tento rok priniesť nielen koncerty pre džezových „fajnšmekrov“, ale i pre širšiu poslucháčsku základňu.
Zo športových podujatí sa môžu už v apríli (11.-17.4.) tešiť diváci na Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji I. divízie hráčov do 18 rokov. Ďalej napríklad od 18. do 20. mája na [singlepic id=26804 w=320 h=240 float=left]Kúpeľnom ostrove uskutoční štvrtý ročník festivalu Tradičných ľudových umeleckých remesiel, kde by malo byť tento rok možné vidieť viac ako 50 rozličných druhov remesiel. Koncom mája sa bude v Piešťanoch konať siedmy ročník festivalu Zázračný oriešok – kniha v rozhlase – rozhlas v knihe. V piatok 1. júna začne leto v Piešťanoch tradičným Otvorením letnej kúpeľnej sezóny, kde organizátori z MsKS stavili na každoročne opakujúci sa zaužívaný koncept. Predpoludním posviacka prameňov, sprievod mestom a popoludní kultúrny program pre deti i dospelých, ktorý vyvrcholí koncertom IMT Smile.
Stretnutie veteránov Concours D´ Elegance – Piešťanské zlaté stuhy je naplánované na 7.-9. júna a k videniu by na nich mali byť aj zaujímavé kúsky z produkcie automobilky Ferrari. 57. ročník Piešťanského festivalu, ktorý sa zameriava predovšetkým na klasickú hudbu štartuje 14. júna. Počas letných prázdnin sa uskutoční 30. ročník výstavy Socha piešťanských parkov. Od 19-teho júla si v areáli kempingu Lodenica dajú zraz vyznávači punku v rámci festivalu Punkáči deťom. Koncom júla bude storočnicu oslavovať piešťanský futbal. Na letisku sa uskutoční taktiež festival Bee Free, či multimediálny Grape. Po roku sa 4. augusta do Piešťan vrátia aj triatlonisti, ktorí tu budú mať majstrovstvá Čiech a Slovenska.
Informácie o všetkých naplánovaných podujatiach už čoskoro nájdete v našej databáze www.pnky.sk/podujatia.

[nggallery id=1500]
Text a foto: T. Hudcovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články