Connect with us

Aktuality

Piešťanská knižnica oslavuje 90 rokov dňom plným podujatí

Published

on

Mestská knižnica mesta Piešťany si v tomto roku pripomína 90 rokov od založenia. Pri tejto príležitosti pripravila na piatok 15. mája celodenný program pod názvom DEŇ V KNIŽNICI. Predstavia Krajinu Ilustrandia Martiny Matlovičovej, prídu aj známi televízni Trpaslíci a svoje brány pre deti otvorí tiež nový priestor Múdra ponorka, pod ktorý sa podpísali dvaja talentovaní umelci, spätí z Piešťanmi – dizajnér Michal Staško a výtvarníčka Mária Nerádová.  

 10153964_678146162243084_1954676060832693348_n

Po skromných začiatkoch sa knižnica vypracovala na modernú, profesionálne vybavenú, informačnú a kultúrnu inštitúciu komunitného charakteru, ktorá poskytuje svoje služby širokému spektru návštevníkov. „Aj to je dôvod, prečo chce toto významné výročie osláviť podujatiami, ktorými prinesie úžitok i radosť svojim návštevníkom,“ uvádza v tlačovej správe.

 unnamed (1)

Dopoludnie bude v tento deň patriť vernisáži výstavy Krajina Ilustrandia talentovanej slovenskej výtvarníčky Martiny Matlovičovej. Podujatie začne o 11.00 h. V programe vystúpia známe televízne postavičky Trpaslíci v réžii kreatívneho producenta RTVS Jána Uličianskeho. Martina Matlovičová je jednou z najvýraznejších osobností slovenskej výtvarnej scény a z jej ilustrátorskej dielne pochádzajú viaceré knihy, ktoré získali ocenenia na domácich i zahraničných fórach. Je držiteľkou ocenení Zlaté jablko BIB 2009 za knihu Tracyho tiger. V Českej republike získala prestížne ocenenie Zlatá stuha a výročnú cenu vydavateľstva Albatros v dvoch kategóriách za knihu A pak se to stalo!.

th_20100527_3738

Zázračný oriešok 2012

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Zlatú stuhu jej priniesla aj ďalšia spolupráca s českou autorkou Ester Starou – kniha Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem. Martina Matlovičová je tiež tvorkyňou Ceny Zázračný oriešok 2010. Knihy, ktoré ilustrovala sa pravidelne umiestňujú v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Dielo Ohňostroj pre deduška bolo medzi najkrajšími knihami jesene 2000, kniha Drevený tato sa dostala do výberu najkrajších kníh jesene 2007, Žirafia mama a iné príšery patrila k najkrajším knihám leta 2013, kniha Prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka bola vo svojej kategórii jednou z najkrajších kníh Slovenska 2014. Výstava Krajina Ilustrandia prezentuje prierez jej výtvarnou tvorbou v podobe priestorových ilustrácií a ponúka množstvo interaktívnych úloh, ktoré jej návštevníkov budú motivovať k práci s ilustráciou.

unnamed

Popoludní o 12. 15 h sa v knižnici na oddelení pre deti uskutoční slávnostné otvorenie nového zábavno-náučného priestoru Múdra ponorka. Autorom priestorového návrhu je popredný slovenský dizajnér Michal Staško, laureát ocenenia Krištáľové krídlo. O  ilustrácie v priestoroch ponorky sa postarala výtvarníčka Mária Nerádová, ktorá v roku 2010 získala cenu Najkrajšie knihy Slovenska za svoj Slovensko-český obrázkový slovník pre deti. Múdra ponorka bude po otvorení miestom oddychu, poučenia aj zábavy pre všetkých malých návštevníkov detského oddelenia, kde nájdu priestor na nerušené čítanie i hru.

Deň v knižnici bude pokračovať o 13.30 h zábavno-hudobným programom pre rodičov s deťmi, v ktorom sa opäť predstavia populárni televízni Trpaslíci pod názvom Trpaslíci – malí veľkí priatelia.

 mp-05-20-14-109195

„Na podujatiach  privítame  viacerých známych spisovateľov, ilustrátorov a spolupracovníkov, s ktorými si mestská knižnica za roky svojej existencie vybudovala priateľské kontakty. Účasť prisľúbili aj zástupcovia partnerov, ktorí prispeli na realizáciu zábavno-náučného priestoru Múdra ponorka,“ uviedla riaditeľka knižnice Margita Galová.

Zdroj: Tlačová správa MsK, foto: FB Mestská knižnica mesta Piešťany, T. Hudcovič, M.Palkovič – archív PNky.

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články