Mestská knižnica mesta Piešťany si v tomto roku pripomína 90 rokov od založenia. Pri tejto príležitosti pripravila na piatok 15. mája celodenný program pod názvom DEŇ V KNIŽNICI. Predstavia Krajinu Ilustrandia Martiny Matlovičovej, prídu aj známi televízni Trpaslíci a svoje brány pre deti otvorí tiež nový priestor Múdra ponorka, pod ktorý sa podpísali dvaja talentovaní umelci, spätí z Piešťanmi – dizajnér Michal Staško a výtvarníčka Mária Nerádová.  

 10153964_678146162243084_1954676060832693348_n

Po skromných začiatkoch sa knižnica vypracovala na modernú, profesionálne vybavenú, informačnú a kultúrnu inštitúciu komunitného charakteru, ktorá poskytuje svoje služby širokému spektru návštevníkov. „Aj to je dôvod, prečo chce toto významné výročie osláviť podujatiami, ktorými prinesie úžitok i radosť svojim návštevníkom,“ uvádza v tlačovej správe.

 unnamed (1)

Dopoludnie bude v tento deň patriť vernisáži výstavy Krajina Ilustrandia talentovanej slovenskej výtvarníčky Martiny Matlovičovej. Podujatie začne o 11.00 h. V programe vystúpia známe televízne postavičky Trpaslíci v réžii kreatívneho producenta RTVS Jána Uličianskeho. Martina Matlovičová je jednou z najvýraznejších osobností slovenskej výtvarnej scény a z jej ilustrátorskej dielne pochádzajú viaceré knihy, ktoré získali ocenenia na domácich i zahraničných fórach. Je držiteľkou ocenení Zlaté jablko BIB 2009 za knihu Tracyho tiger. V Českej republike získala prestížne ocenenie Zlatá stuha a výročnú cenu vydavateľstva Albatros v dvoch kategóriách za knihu A pak se to stalo!.

th_20100527_3738

Zázračný oriešok 2012

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Zlatú stuhu jej priniesla aj ďalšia spolupráca s českou autorkou Ester Starou – kniha Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem. Martina Matlovičová je tiež tvorkyňou Ceny Zázračný oriešok 2010. Knihy, ktoré ilustrovala sa pravidelne umiestňujú v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Dielo Ohňostroj pre deduška bolo medzi najkrajšími knihami jesene 2000, kniha Drevený tato sa dostala do výberu najkrajších kníh jesene 2007, Žirafia mama a iné príšery patrila k najkrajším knihám leta 2013, kniha Prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka bola vo svojej kategórii jednou z najkrajších kníh Slovenska 2014. Výstava Krajina Ilustrandia prezentuje prierez jej výtvarnou tvorbou v podobe priestorových ilustrácií a ponúka množstvo interaktívnych úloh, ktoré jej návštevníkov budú motivovať k práci s ilustráciou.

unnamed

Popoludní o 12. 15 h sa v knižnici na oddelení pre deti uskutoční slávnostné otvorenie nového zábavno-náučného priestoru Múdra ponorka. Autorom priestorového návrhu je popredný slovenský dizajnér Michal Staško, laureát ocenenia Krištáľové krídlo. O  ilustrácie v priestoroch ponorky sa postarala výtvarníčka Mária Nerádová, ktorá v roku 2010 získala cenu Najkrajšie knihy Slovenska za svoj Slovensko-český obrázkový slovník pre deti. Múdra ponorka bude po otvorení miestom oddychu, poučenia aj zábavy pre všetkých malých návštevníkov detského oddelenia, kde nájdu priestor na nerušené čítanie i hru.

Deň v knižnici bude pokračovať o 13.30 h zábavno-hudobným programom pre rodičov s deťmi, v ktorom sa opäť predstavia populárni televízni Trpaslíci pod názvom Trpaslíci – malí veľkí priatelia.

 mp-05-20-14-109195

„Na podujatiach  privítame  viacerých známych spisovateľov, ilustrátorov a spolupracovníkov, s ktorými si mestská knižnica za roky svojej existencie vybudovala priateľské kontakty. Účasť prisľúbili aj zástupcovia partnerov, ktorí prispeli na realizáciu zábavno-náučného priestoru Múdra ponorka,“ uviedla riaditeľka knižnice Margita Galová.

Zdroj: Tlačová správa MsK, foto: FB Mestská knižnica mesta Piešťany, T. Hudcovič, M.Palkovič – archív PNky.

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972