Symbolicky, s nocou bosoriek 30. apríla a prvomájovým úsvitom prichádza MarHat so svojim novým e-singlom s názvom Na konci sveta. V nových skladbách sa kapela nevyhýba tabuizovaným témam a prináša elektronický pop v kombinácii s folkom.

marhat

MarHat v zložení Branislav Galo (spev, flauta, tin whistles, programovanie klávesových a bicích nástrojov), Katarína Roupová (spev) a Martin Spišák (gitara) vydal nové skladby pod hlavičkou dvorného vydavateľstva EMERALD Music House. „Skladby sme nahrávali, mixovali a masterovali v spolupráci s Marekom Mečiarom, ktorý nám zároveň nahral basgitaru do skladby Na konci sveta,“ hovorí Branislav Galo, zakladateľ a líder MarHat. „V súčasnosti pripravujeme koncertný program,“ dodáva.

Prvá skladba nového singlu s názvom Solitude je neplánovanou reakciou na pripravovaný ústavný zákon o ochrane manželstva ženy a muža, čo je podľa kapely krásnym príkladom toho ako sa dá tráviť čas v parlamente. „Aký iný dôvod ako populizmus sa dá hľadať za navrhovanou zmenou Ústavy SR, keď manželstvo je už po stáročia, Starým aj Novým zákonom, jasne definované ako zväzok ženy a muža? Veriaci uzatvárajú manželstvo ako zväzok ženy a muža a ostatní, ktorí prichádzajú na matričné úrady v skutočnosti vstupujú do registrovaného partnerstva a nie do manželstva, ak by sme boli doslovní pri interpretácii kresťansko-židovských tradícií. Nebolo by rozumnejšie radšej pridať do Občianskeho zákonníka dodatok o registrovaných partnerstvách aj pre osoby rovnakého pohlavia, ako je to vo väčšine civilizovaných krajín a netráviť čas nad absurdnosťami?“ pýta sa Branislav Galo.„Druhá skladba má názov Na konci sveta. Je v slovenčine a chceli sme v nej vystihnúť Slovensko také aké je, aké ho cítime, vidíme a prežívame,“ pokračuje líder kapely.

Time is now hovorí o  bezmocnosti, ktorú zažívajú príbuzní onkologických pacientov. Napriek tomu, že by k zmierneniu účinkov chemoterapie pomohlo konope aplikované pod lekárskym dohľadom, zákon to u nás neumožňuje.

„Keďže u nás je tento liek kriminalizovaný a zaradený medzi vysoko návykové chemické jedy, chcem touto skladbou apelovať na našich osvietenejších zákonodarcov a lekárov, aby sa nebáli otvorene hovoriť o tejto téme a pomohli Slovensku zaradiť konope k dostupným prírodným liečivám na lekársky predpis, tak ako je to napríklad v Českej republike. Rakovina a iné civilizačné choroby môžu postihnúť kohokoľvek z nás, preto strach hovoriť nie je na mieste,“ myslí si líder kapely MarHat.

Skladby zo singlu Na konci sveta si môžete vypočuť tu.

-mh-

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972