Connect with us

Aktuality

Organizátori Cinematiku predstavili svoje filmové tipy

Published

on

Na 10. ročníku Cinematiku, čaká na divákov dohromady 162 projekcií, 77 dlhometrážnych a 85 krátkometrážnych filmov. Pri takomto počte môže byť ťažké sa rozhodnúť, ktorú projekciu si vybrať. Ak potrebujete poradiť, nižšie nájdete tipy priamo od programového tímu festivalu.

vzdialenost

Peter Konečný

Hlupák; r. Jurij Bykov
Absolútne dychberúca nočná jazda korupčnou prehnitosťou nielen ruskej spoločnosti
Realita; r. Quentin Dupieux
Najzvláštnejší film festivalu, ktorý treba určite vidieť…
Čistič; r. Peter Bebjak
Film, ktorý vás presvedčí, že slovenská kinematografia vie ponúknuť aj žanrové prekvapenie
Skrytá vada; r. Paul Thomas Anderson
P. T. Anderson znova dokázal, že patrí k najmenej predvídateľným americkým režisérom
Malý Quiquin; r. Bruno Dumont
Žijeme dobu seriálov, ale tento vám ponúkne niečo, o čom ste doteraz ani len netušili :)

Tomáš Hudák

Guľka v hlave; r. Jaime Rosales
Najradikálnejší film Jaime Rosalesa, no zároveň čistá esencia jeho tvorby. Z diaľky sledujeme človeka a jeho všedný život, ktorý však smeruje k radikálnemu činu. Sme pozorovatelia, voyeuri, polícia. Jednoduchý film, ktorý je zároveň výzvou a ktorý diváka núti premýšľať živote, spoločnosti, vzťahoch a kinematografii.
Vreckár; r. Robert Bresson
Mám pocit, že Robert Bresson u nás ostáva nedocenený. Jeho asi najznámejší film Vreckár je čistota, minimalizmus, tlmenosť, jednoduchosť, dokonalosť.
Dlhá cesta domov; r. Sergi Pérez
Málokedy narazíte na takýto debut. Hlboký ponor do psychiky človeka, keď banálna udalosť spustí pád hlavného hrdinu. Traumy a konflikty, ktoré v sebe dlho tlmil, sa vynárajú a postupne ho rozkladajú.
Príbeh mojej smrti; r. Albert Serra
Pretože Cassanova sa stretne s Drakulom.
Realita; r. Quentin Dupieux
Absurdné filmy Quentina Dupieuxa nie sú iba vtipné. To, čo z Dupieuxa (a.k.a. Mr. Oizo) robí génia našej doby a čo ho odlišuje od iných, je filmovosť a reflexia filmovosti. Tak ako film prechádza rôznymi vrstvami reálneho, nereálneho a surreálneho, tak Dupieux mieša roviny komédie, podvratnosti a autoreflexie.
raňajky v Klube ŽiWell
Ako za starých čias, keď som ráno vstal a pozeral rozprávky. Teraz navyše dokážem oceniť ich filmový jazyk.

Rastislav Steranka

Homár; r. Yorgos Lanthimos
Anglicky hovoriaci debut Yorgosa Lanthimosa, predstaviteľa tzv. divnej vlny gréckej kinematografie. Čiernohumorná satira medziľudských vzťahov v dnešnej spoločnosti zasadená do blízkej budúcnosti.
Soľ zeme; Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
Dokumentárny film Wima Wendersa o brazílskom fotografovi Sebastiãovi Salgadovi, pocta veľkého režiséra veľkému fotografovi, jeho životu a dielu.
REC, REC2 a REC 4: APOKALYPSA; r. Jaume Balagueró, Paco Plaza
Celonočná projekcia od súmraku do úsvitu. Niet lepší spôsob ako stráviť noc ako v spoločnosti sympatickej TV reportérky Ángely Vidal a hordy besniacich infikovaných nemŕtvych a spoznať čo je to ozajstný strach.
Posledné dni; r. David Pastor, Àlex Pastor
Temná vízia post apokalyptickej Barcelony od bratov Pastorovcov. Cesta mestom po kolapse civilizácie, na ktorej konci sa predsa len môže zjaviť záblesk nádeje pre ľudstvo. A možnože ani nie…

-lt/zdroj: www.cinematik.sk

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články