Nikitin, Pospiš a Sillay si uctia skladateľa Jána Cikkera spoločným koncertom

Nikitin, Pospiš a Sillay si uctia skladateľa Jána Cikkera spoločným koncertom

5. novembra 2017 Off Od PNky.sk

Od narodenia významného slovenského skladateľa Jána Cikkera uplynulo 105 rokov, napriek tomu je jeho hudobný odkaz stále živý a naliehavý. Mladí a talentovaní hudobníci Nikolaj Nikitin, Robert Pospiš a Martin Sillay sa rozhodli pre odvážnu výzvu. Preniesť jeho skladateľský rukopis do súčasného hudobného jazyka. Ich koncert s názvom Cikker 105 sa uskutoční v piatok 10. novembra v Elektrárni Piešťany.

Samotná myšlienka predstaviť hudbu Jána Cikkera v novom výraze vzišla od tímu Cikkerovho múzea v Bratislave. „Dlhodobo sa snažíme interpretovať nadčasové nápady a spoločenské témy, ktoré sú aktuálne aj dnes. Pokúšame sa zachytiť hudobný výraz a atmosféru, ktorá by mala byť 105 rokov od narodenia skladateľa zachovaná,“ hovorí o albume Cikker 105 Nikolaj Nikitin.

Oceňovaný saxofonista sa na tejto nahrávke predstavuje aj v úlohe zvukového experimentátora. „Hľadali sme novú cestu. Nový výraz, ktorý by však stále pôsobil dôstojne a naliehavo. Ústrednou témou celého albumu je zdrvujúca sila vojny. Nahrávka funguje ako sprievodca jej atmosférou. Je to v podstate príbeh. Začína narukovaním, vrcholí násilnou anarchiou a zhasína v ťaživom finále. Ak to poslucháč dovolí, album ho pohltí svojou rozľahlosťou. O tento pocit nám išlo už od začiatku práce na tomto projekte,“ dopĺňa Robert Pospiš.

Jána Cikkera nesporne ovplyvnila ľudová hudba, a naopak, jeho originálny kompozičný prístup dodal známym piesňam osobitý charakter a výraz. Zborovú tvorbu si teda Nikitin, Pospiš a Sillay nevybrali náhodou. „Špeciálne nás zaujala tematika vojny, strachu a slobody, ktorú videl v prírode. Príroda akoby symbolizovala tvár slobody v človeku, v krajine a vlasti,“ dodáva k charakteru jednotlivých skladieb Nikolaj Nikitin.

Nahrávku Cikker 105 si môžete naživo vypočuť v Elektrárni Piešťany v piatok 10. novembra. Začiatok koncertu je o 19.30 hodine. Vstupenky sú v predpredaji cez Ticketportal.sk.

-TS Elektrárňa Piešťany-