Nedvědovci priniesli závan táboráku, Kusturica chuť Balkánu

Nedvědovci priniesli závan táboráku, Kusturica chuť Balkánu

29. augusta 2016 Off Od PNky.sk

Hoci festival Lodenica už niekoľko rokov nenosí prívlastok „country“, duch pesničkárstva a táborových ohňov zostáva najmä v povedomí  jeho priaznivcov. Počas sobotného večera ho osviežili okrem iných interpretov na hlavnom pódiu aj František Nedvěd so synom Vojtěchom (TIEBREAK). Diváci ich len neradi púšťali zo scény a po prídavkoch trpezlivo čakali na podpisy CD-čiek a možnosť vyfotiť sa s hviezdami večera. Po ôsmej celý kemping na piešťanskej Sĺňave zaplavila balkánska energia headlinerov tohtoročného trojdňového festivalu – Emira Kusturicu s kapelou No Smoking Orchestra.

IMG_7490Srbský filmový režisér Emir Kusturica pred vystúpením podebatoval aj s novinármi, ktorí sa napríklad dozvedeli, že film je stále preňho jednotkou a hudba mu umožňuje iný, viac pocitový prejav. Už o pár dní uvedú na Benátskom filmovom festivale jeho ďalší režisérsky počin s názvom Na mliečnej ceste. Talentovaný filmár, ktorý študoval na pražskej FAMU, síce so Zlatým levom neráta, ale dúfa, že jeho snímka sa umiestni aspoň v prvej päťke.

IMG_7602„Hajde,“ kričali nedočkavci v hľadisku na vystúpenie avizovaného headlinera. Kusturica potom spolu s NSO predviedol na pódiu zaujímavú kombináciu filmovej hudby v spojení s balkánskymi rytmami, okorenenej sólami na saxofón či harmoniku. Hudobníci k sebe dokonca zavolali aj niekoľko diváčok, ktoré si s nimi zatancovali a predviedli tiež pár cvičebných čísel pod vedením samotného Emira.

IMG_7873IMG_7949Lodenici tento rok prialo aj počasie, ktoré bolo príjemné letné, a areál tak po všetky tri dni zaplnili návštevníci, stany, i stánky s občerstvením či atrakcie pre deti. Návštevnosti sa tešili aj muzikanti, vystupujúci na Lodenička scéne.

-ad-