Tradičné zvyky pri dožinkách predviedli v nedeľu popoludní niekoľkým desiatkam divákov pred komunitným centrom Žiwell folkloristi zo súboru ŽITO pri Hotelovej akadémii v Piešťanoch, spolu s Ľudovou hudbou súboru Máj.

P1020527

REKLAMA

PNKYPEGO

Mladí priaznivci tradícií, oblečení v pracovných krojoch, sa najskôr spolu s farárom pomodlili za dobrú úrodu, dohodli  s gazdom na pláci, zaspievali si, zahrali, potom symbolicky zožali posledné zrelé obilie a pobalili do noší. Nechýbal ani oldomáš a pohostenie v podobe domácich sladkých i slaných koláčikov či kaše pre všetkých prítomných. Dievčatá na záver uvili z klasov a poľných kvetov dožinkový veniec pre gazdu a gazdinú. Muzikanti nastúpili na voz a spievajúc a vyhrávajúc, previezli po celom meste.

P1020604

Gazda s gazdinou si na nich počkali na Sĺňave u Dina. Tu im ženci odovzdali klasy, kamene, aby im obilie myši nepojedli, veniec i dobré slovo. Gazda ich ponúkol čerstvým chlebom z prvej úrody, gazdiná pohárom vínka a pozvali ich aj k slávnostne prestretým stolom na terase. Dožinky v prvú septembrovú nedeľu tak dopadli úspešne, podujatiu prialo i počasie a program v podaní folkloristov si užili aj náhodní okoloidúci, korčuliari či cyklisti na kolokruhu.

(ad)

REKLAMA

pnky_1-ab-contact-sept

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972