KultúraSamospráva

Na výstave o samospráve aj storočná Príručka starostu

By 28. mája 2013No Comments

Kroniky mesta a dejiny samosprávy – to je meno výstavy, ktorú pri príležitosti 900. výročia prvej písomnej zmienky o Piešťanoch pripravil mestský úrad v spolupráci s Balneologickým múzeom. Otvoria ju vo štvrtok 30. mája o 16.30 h, verejnosti bude prístupná od piatku. 

[singlepic id=42832 w=320 h=240 float=left]Podľa organizátorov dovolí návštevníkom „prejsť sa“ mestom od jeho počiatkov až po dnešok. Zaznamenáva totiž všetky dôležité momenty, ktoré zmenili, či ovplyvnili chod Piešťan. Na výstave sa dozviete, komu v minulosti Piešťany patrili a ako sa zmenou vlastníctva menila samotná obec.

Dôležitou súčasťou zmien je takisto mestský erb. Výstava zachytáva aj históriu samotného mestského úradu a časť je venovaná významnej udalosti z 21. októbra 1945 – kedy sa obci Piešťany priznal charakter mesta s povolením užívať titul mesta. Nechýbajú ani významné osobnosti, ktoré ovplyvnili rozvoj mesta a aj vďaka ich životu a dielu sa Piešťany postupne zmenili na moderné kúpeľné mesto.

Prirodzene – s chýrom o liečivých kúpeľoch rástla aj popularita Piešťan vo svete, lákali návštevníkov a vystriedalo sa tu množstvo významných hostí. Medzi nich patria umelci, politici, športovci, ale aj príslušníci šľachtických rodov, bohatí priemyselníci a podnikatelia.

Dobové dokumentačné fotografie vás so všetkými vzácnymi hosťami zoznámia.  Zaujímavé budú niektoré vystavené artefakty (mestské pečate, insignie, ale aj  napríklad Príručka starostu spred 100 rokov, ktorú primátor zdedil po bývalom starostovi Piešťan).

Osobitnú časť výstavy tvoria jednotlivé zväzky kroniky Piešťan, ktoré budú po prvýkrát všetky sprístupnené verejnosti a tiež spustenie elektronickej verzie kroniky. Pre návštevníkov je pripravené aj CD s kronikou.

Účasť na otvorení výstavy potvrdili súčasní aj bývalí mestskí poslanci, bývalí primátori, syn najdlhšie pôsobiaceho predsedu mestského národného výboru, predstavitelia mesta či mestských organizácií a viaceré významné osobnosti. Chýbať nebudú ani príslušníci rodiny Winterovcov z Austrálie, Francúzska i Nemecka.

Po otvorení výstavy sa o 17.30 h uskutoční Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva mesta Piešťany, na ktorom budú udelené Ceny mesta Piešťany a Čestného občianstva mesta Piešťany.

Text: Tlačová správa/red Foto: Barbora Piovarčiová

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972