Connect with us

Aktuality

Na Pohode zahrajú The Horrors, Anna Calvi, Caribou a ďalší

Published

on

Ďalších sedem mien pribudlo do programu šestnásteho ročníka letného multikultúrneho festivalu Bažant Pohoda, ktorý sa uskutoční 5. až 7. júla 2012 v Trenčíne. Na tamojšom letisku vystúpia aj The Horrors, Caribou, Anna Calvi, JuJu, Amatorski, Naive New Beaters a Screaming Females.

„Sľúbili sme, že do konca januára zverejníme ďalšie mená, sme radi, že sme pre našich návštevníkov tento sľub splnili. A veríme, že ešte viac nových interpretov pribudne už v najbližšom čase,“ hovorí Jana Polnischová z organizačného tímu festivalu.

Britská post-punková pätorka The Horrors je považovaná za jednu z najzásadnejších skupín súčasnosti. Na svojom konte má tri oceňované albumy, druhý Primary Colours získal nomináciu na prestížnu Mercury Prize a podľa magazínu NME bol najlepším v roku 2009. Rovnako album Skying označili čitatelia NME za najlepší album roku 2011. Na Skying The Horrors ukázali, že dokážu hrať nielen divokú gitarovú muziku, ale aj citlivé a elegantné pesničky.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=sJQk0jDZx8o[/youtube]

Za projektom Caribou stojí Kanaďan Daniel Victor Snaith – v civilnom povolaní matematik, ktorý považuje hudbu za rovnaké riešenie záhad, ako je matematika. A ako hudobník to dokazuje každým svojim albumom – či už pod predchádzajúcim pseudonymom Manitoba, alebo pod súčasnou značkou Caribou. V jeho tvorbe môžete objavovať psychedéliu, elektro, indiepop a množstvo ďalších záhadných slučiek.

„Je to najúžasnejšia vec od Patti Smith,“ povedal Brian Eno na adresu britskej speváčky Anny Calvi a nie je jediný z hudobných velikánov, ktorí sa o talentovanej kráske vyjadrujú v superlatívoch. Jej debutový eponymný album z minulého roku bol nominovaný na Mercury Prize, podstatné sú však jej koncerty – dráždivo temné a pritom jemne krásne. Nečudo, že vlani robila predskokanku na európskom turné Caveovho Grindermana.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=lo267BTLnZk&ob=av2e[/youtube]

Medzi absolútnu špičku na scéne world music zase patrí značka JuJu, za ktorou sa skrýva dvojica výnimočných hudobníkov – anglický gitarista Justin Adams a Juldeh Camara z Gambie, špičkový hráč na tradičné africké husle ritti. Dvojica divokým spôsobom spája rockový rytmus Európy s tradičnými africkými zvukmi a vytvára magickú fúziu dvoch rozdielnych hudobných svetov. JuJu majú povesť skvelej koncertnej kapely, ktorá svojou energiou schová do vrecka nejednu súčasnú gitarovku.

Naopak, zasnenú atmosféru prinesie do Trenčína belgická formácia Amatorski. „Videli sme ju len prednedávnom na festivale Eurosonic v holandskom Groningene. Ich hudba nás očarila od prvého tónu,“ opisuje Amatorski šéf Bažant Pohody Michal Kaščák.

Aj punkrockeri Screaming Females presvedčili organizátorov živým vystúpením. „Zažili sme ich vlani na festivale SXSW v americkom Austine, bol to strhujúci koncert, plný energie, pri ktorom sme mali pocit, že nás speváčka Marissa pohltí ako zákusok. Bol to nezabudnuteľný zážitok!“ hovorí Jana Polnischová.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=Th-43wkrg_k[/youtube]

Posledným zo zatiaľ potvrdených mien pre ročník 2012 je parížske trio Naive New Beaters, Ich živé vystúpenia patria do kategórie „treba zažiť“. Retro účesy, oblečenie akoby požičané od starých rodičov, tance z repertoáru Johna Travoltu, no predovšetkým bláznivý, pojašený elektro-rock robí zo skupiny  lákadlo pre všetkých milovníkov dobrej zábavy. Kritici ich dokonca označili za kolíziu medzi skupinami Daft Punk a Beastie Boys.

Okrem spomínaných nových potvrdených interpretov na festivale vystúpia aj Emiliana Torrini, Two Door Cinema Club, Gemma Hayes, Warpaint, Totally Enormous Extinct Dinosaur, The Victorian English Gentlemen Club, Hjálmar a The Alaev family.

Text: tlačová správa

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články