Connect with us

Kultúra

Na Pohode Sochárska lúka SNG aj street art

Published

on

Organizátori festivalu Bažant Pohoda nadviazali spoluprácu aj so Slovenskou národnou galériou. Jubilejný pätnásty ročník multikultúrneho festivalu, ktorý sa bude konať 7., 8. a 9. júla 2011 na letisku v Trenčíne, skrášli Sochárska lúka SNG, ktorá bude pohodovým miestom na oddych a vizuálnu meditáciu prostredníctvom diel troch významných slovenských sochárov: Juraja Bartusza, Jozefa Jankoviča a Juraja Meliša.

„Návštevníkov naša prítomnosť možno najprv prekvapí, ale nás veľmi nadchla možnosť spolupracovať s Bažant Pohodou. Predovšetkým nás oslovila ambícia organizátorov rozširovať hranice festivalu, ktorý už nie je iba hudobný, ale stáva sa skôr kultúrnym podujatím v tom najlepšom slova zmysle. Páči sa nám myšlienka vyjsť z kamennej galérie a ukázať, že je možné byť s umením v pohode,“ vysvetľuje účasť prestížnej inštitúcie jej riaditeľka Alexandra Kusá.

[singlepic id=14041 w=320 h=240 float=left]Trojica autorov s autentickým výtvarným posolstvom a etikou patrí ku generácii, ktorá vyrástla zo 60. rokov minulého storočia, ale ich aktualita je nadčasová. Ich tvorba v minulosti nepodliehala tlaku moci a estetickým doktrínam socialistickej ideológie. V súčasnosti je horúcou témou otázka sochy a verejnosti, sochárska lúka je symbolickým pripomenutím hodnôt v slovenskom sochárstve, ktoré by mali byť poznané a zachované.

SNG sa bude podieľať aj na prednáške o tradičnom galerijnom žánri v netradičnom prostredí, na tému Socha ako vec verejná budú s riaditeľkou SNG Alexandrou Kusou diskutovať výtvarný kritik Gábor Hushegyi, viceprezident Slovenskej sekcie Medzinárodnej asociácie kritikov umenia, a jeden z najtalentovanejších mladých výtvarníkov Tomáš Džadoň, držiteľ prestížnej Essl Award, laureát Ceny Cypriana Majernika a finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého i Ceny Oskara Čepana.

Zapojiť sa do výtvarného diania na festivale budú môcť aj návštevníci, SNG pripravila na sobotu tvorivý workshop Vzducho-priestorový happening pre každého, kto si chce obohatiť „prehliadku“ sochárskej lúky o vlastný zážitok z objavovania a interpretácie výtvarných diel.

„Snažíme o väčšie rozohratie výtvarného umenia v priestore, okrem inštalácií z minulého roka, ktorými boli „voľne pohodené“ klavíry, slnečnicový park, či zástavy, pribudnú betónové kvádre, na ktorých vytvoria umelci festivalovú galériu. Návštevníci budú môcť takto vidieť vznik umeleckých diel v priamom prenose,“ hovorí riaditeľ festivalu Michal Kaščák, „Sme radi, že na tvorbe sa zúčastnia rôzni umelci od študentov, cez strednú generáciu až po osemdesiatnika Júliusa Činčára, skvelého trenčianskeho naivného umelca. Vznikne tak zaujímavá a veríme, že aj krásna konfrontácia.“

Na trenčianskom letisku budú tvoriť tradiční zástupcovia Mária Slováková, Igor Derevenec, Žltý a Pliaga, ale aj poprední maliari Dan Jurkovič, Marko Vrzgula, Stano Bubán, trenčiansky naivista Július Činčár, legenda slovenského komiksu Danglár, autor graffiti Nomad, fotograf Šymon Kliman, ale aj študenti Adama Szentpeteryho a Rudolfa Sikoru z Katedry výtvarného umenia a iných médií na košickej Fakulte umení Technickej univerzity Košice – Martin Baran, Martin Krištof, Zuzana Križalkovičová, Ján Vasilko a Monika Vrancová.

 

O novú vizuálnu tvár festivalu sa postará aj Občianske združenie Street art communication, umelci Kamil Kovalčik, Jaroslav Račko, Roman Juhás, Samuel Čarnoky, Martin Strihan a Mišo Machciník sa budú podieľať na vytvorení Street Art Space priamo na letisku. Súčasťou tímu Street Art Space sa môže stať aj nezávislý umelec, ktorého vyberie SAC crew. Ukážky vlastnej tvorby je potrebné poslať na emailovú adresu info@sacfest.org do 6. júna 2011. Okrem maľovania pripravia Viktor Feher a Michal Holý workshopy – maľovanie tričiek a graffiti body painting, chystajú aj prezentáciu slovenskej a svetovej street art scény.

 

Chýbať nebude ani nezisková galéria SPACE, ktorá prinesie na Bažant Pohodu public artové projekty nomadSPACE, Outdoor Gallery z Nitry a Verejný podstavec z Bratislavy, s cieľom predstaviť divákom, čo je, čo nie je a čo by mohlo byť súčasné výtvarné umenie. Prezentácia bude založená na interaktívnej komunikácii s divákmi.

Výtvarné umenie bude zastúpené aj v Literárnom cirkuse Kolomana Kertésza Bagalu. Kali predstaví výrazného predstaviteľa slovenskej súčasnej maľby Erika Šilleho a združenie Pacientárium, ktoré o sebe hovorí ako o „stratovej dezorganizácii, ktorá vznikla na filmovej fakulte VŠMU ako protestný štáb. Svojou tvorbou hovorí ÁNO trashovej kultúre, mystifikácii, punkovému videu, lo-fi tvorbe, Stevovi Fossetovi a hračkám z ružového plastu“.

Občianske združenie Euforion bude opäť zastrešovať Kreatívnu zónu, čo je spojenie medzinárodného workshopu mladých profesionálnych umelcov, tvorivej dielne pre verejnosť a design marketu. Aj do tohto projektu sa na mieste môžu zapojiť návštevníci festivalu, ktorí budú mať k dispozícii plochy na maľovanie. Súčasťou Kreatívnej zóny bude aj prezentácie tvorivého centra a galérie 4D a autorov Ivana Csudaia, Laca Terena, Jána Mathého, Ladislava Saba a Zuzany Sabovej.

 

Runway letiska opäť ozvláštnia betónové skruže s každoročnou výstavou dvorného festivalového fotografa Ctibora Bachratého a za výtvarný prvok v priestore letiska možno určite považovať aj slnečnicový kruh v srdci areálu. Slnečnice sú už zasiate, pomaly vyrastajú a veríme, že počas festivalu krásne rozkvitnú.

Autor: TS Agentúra Pohoda

Continue Reading

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články