Na Pohode aj autor hudby k filmu Amélia z Montmartru

16. februára 2012 Off Od

Do programu letného multikultúrneho festivalu Bažant Pohoda 2012 pribudli ďalšie tri mená – francúzsky multiinštrumentalista Yann Tiersen, anglické postjazzové kvarteto Portico Quartet a alternatívne dievčenské trio Stealing Sheep.

Yanna Tiersena mnohí poznajú najmä ako tvorcu skvelých soundtrackov (Amélia z Montmartru, Good Bye, Lenin!), no on sám nemá rád označenie „skladateľ“. Francúzsky hudobník sa rovnako dobre pohybuje aj vo vodách rockovej avantgardy, na svojom konte má už sedem albumov, zatiaľ posledný vydal vlani, a každým potvrdzuje, že je jeden z najoriginálnejších hudobníkov súčasnosti.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=9vopaDE_9aE[/youtube]

Hudbu zoskupenia Portico Quartet opísal časopis Mojo ako „magickú kombináciu minimal music Steva Reicha, Radiohead a severskej melanchólie ECM“. Postjazzová štvorica využíva akustické nástroje, medzi ktorými vyčnievajú plechové bubny hang, ktoré sviežo dopĺňa elektronikou. Už debut kapely Knee-deep in the North Sea vyhlásil Time Out za najlepší jazzový album roku 2007 a dokonca sa mu ušla aj nominácia na Mercury Prize. S nadšením bol prijatý aj druhý album Isla, ten ostatný s eponymným názvom vyšiel len na konci januára, takže návštevníci Bažant Pohody sa môžu v lete tešiť aj na nové skladby tohto sviežeho a novátorského kvarteta.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=yM6hPuui-l8[/youtube]

Liverpoolske dievčenské trio Stealing Sheep tvorí uhrančivé melódie, postavené na folkovom základe, no rozjatrené psychedelickými gitarami a a hypnotickými beatmi. Becky, Emily a Lucy znejú raz ako folk, raz ako americký underground rokov osemdesiatych, no vždy zaujímavo, nápadito aj zábavne.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=-GDTd-AD9GU[/youtube]

Šestnásty ročník festivalu Bažant Pohoda sa uskutoční 5., 6. a 7. júla 2012 na letisku v Trenčíne. „Posledné dva ročníky festivalu boli vypredané, veríme, že aj tohtoročný program bude pre návštevníkov silným lákadlom. V súčasnosti je predaných zhruba 12 tisíc vstupeniek, pričom kapacita podujatia zostáva obmedzená na 30 tisíc ľudí v areáli,“ hovorí Katka Tomášeková z agentúry Pohoda Festival.

Text: ts