Piešťany patria k šesťdesiatke slovenských miest a obcí, v ktorých sa  v piatok 10. júna uskutoční podujatie Deň ľudí so svalovou dystrofiou. Akcia je súčasťou 16. ročníka kampane „Belasý motýľ / vaša pomoc – naše krídla“, ktorej cieľom je bližšie predstaviť verejnosti život ľudí s ochorením svalová dystrofia. V komunitnom centre ŽiWell pri tejto príležitosti vystúpi bez nároku na honorár výnimočná kapela Longital. Celý výťažok zo vstupného tak pôjde na konto Belasého motýľa a podporu svalových dystrofikov, lístky môžete zakúpiť v Piešťanskom pivovare a ŽiWlli.

Svalová dystrofia je ochorenie svalov celého tela, spôsobuje bezvládnosť, odkázanosť na pomoc druhej osoby a rôzne pomôcky. Najťažšie formy ochorenia spôsobujú odkázanosť na dýchanie pomocou umelej ventilácie v domácom prostredí. Ochorenie má postupne sa zhoršujúci priebeh, ktorý sa nedá zastaviť a je nevyliečiteľné. Postihuje bábätká, deti aj dospelých. Kampaň Belasý motýľ organizuje občianske združenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v Slovenskej republike.

Akcia je spojená s verejnou zbierkou na kompenzačné pomôcky. Na základnú existenciu aj aktívne začlenenie do života potrebuje dystrofik špeciálne kompenzačné či zdravotnícke pomôcky. Tie však štát prepláca len čiastočne alebo vôbec. Výťažok z verejnej zbierky sa preto používa predovšetkým na doplatenie za pomôcky ako najmä: zdviháky, elektrické vozíky, špeciálne mechanické vozíky, elektrické postele, špeciálne sedačky, odsávačky hlienov, centrály elektrickej energie a iné špecifické pomôcky. Vďaka podpore verejnosti môžu ľudia so svalovou dystrofiou žiť naplno svoj každodenný život.

-lt/Zdroj: Komunitné centrum ŽiWell, Organizácia muskulárnych dystrofikov v Slovenskej republike/Foto: archív/Video: Rádio_FM-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972