Connect with us

Aktuality

Na festivale Zázračný oriešok v Piešťanoch sa predstaví 18 rozprávok RTVS

Published

on

Detská a odborná porota bude vyberať víťazov v súťaži rozhlasových rozprávok z dielne RTVS. Na prestížnom festivale Zázračný oriešok bude súťažiť 18 titulov, ktoré Slovenský rozhlas a televízia odvysielala v predchádzajúcich dvoch rokoch.

Hlavnými organizátormi 11. ročníka festivalu Zázračný oriešok s podtitulom “Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“ sú Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany, Trnavský samosprávny kraj a RTVS. Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia. Zázračný oriešok sa koná pod záštitou ministerky kultúry Slovenskej republiky Natálie Milanovej, veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Tomáša Tuhého a predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča.

Slávnostný program sa začne v pondelok 28. septembra a až do štvrtka 1. októbra je v Piešťanoch a okolí pripravených množstvo podujatí. Deti a rodičia si napríklad vypočujú rôzne príbehy v podaní slovenských autorov. Môžu sa porozprávať so spisovateľmi, tvorcami rozhlasových a animovaných rozprávok, dramaturgmi, vydavateľmi, zapojiť sa do tvorivých dielní s poprednými slovenskými ilustrátormi, či navštíviť divadelné predstavenia alebo premietanie animovaných seriálov.

Súčasťou festivalu je 15 výstav na ôsmych miestach na území Piešťan a ich vernisáže, či vyhodnotenie medzinárodnej súťaže detských výtvarných prác. Na festival prídu známi spisovatelia Ján Uličiansky, Toňa Revajová, Daniel Pastirčák, Peter Karpinský, Timotea Vráblová, ako i špičkoví ilustrátori Vladimír Král, Juraj Martiška, Martina Matlovičová, Katarína Ilkovičová, či Bystrík Vančo. Tešiť sa môžete aj na zabávačov Tomáša Hudáka. Sama Trnku, Mariána Čekovského, herca Kamila Mikulčíka a herečky Božidaru Turzonovovú, Kristínu Svarinskú, Luciu Hurajovú či Zuzanu Jurigovú Kaprálikovú. Bábkové divadielka v podaní známych bábkohercov potešia malých aj veľkých.

Aktuálny ročník Zázračného orieška je spätý aj s významnými jubileami – 100. výročím profesionálneho divadla na Slovensku a pripomíname si aj 95. výročie založenia knižnice v Piešťanoch. Pri príležitosti Roku divadla je v knižnici inštalovaná interaktívna výstava Divadelný oriešok a v Dome umenia Piešťany zase výstava Magický svet divadelnej scény študentov scénografie bratislavskej Šupky pod vedením pedagogičky Lucie Ďurákovej – Hronskej.

Na festivale sa budú udeľovať dve špeciálne ocenenia – Zvláštna cena RTVS výraznej rozhlasovej a umeleckej osobnosti, ktorá svojím celoživotným dielom ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti a cena Literárneho informačného centra – Cena Márie Ďuríčkovej autorovi v oblasti detskej tvorby za významný umelecký prínos. Novou laureátkou Zvláštnej ceny RTVS je herečka Božidara Turzonovová a tohtoročnou laurátkou Ceny Márie Ďuríčkovej spisovateľka Jana Bodnárová. Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční za účasti oboch umelkýň v pondelok 28. septembra o 19:00 hodine v Kursalone.

Každý ročník festivalu Zázračný oriešok má iného autora ceny. Cenu Zázračný oriešok 2020 vytvoril významný slovenský ilustrátor Juraj Martiška. Návštevníci Mestskej knižnice v Piešťanoch si môžu prezrieť aj jeho autorskú výstavu ako sprievodné podujatie festivalu.

Každý ročník Zázračného orieška navštívilo v minulosti okolo 4000 detí. Tento ročník bude vzhľadom na dodržanie obmedzení v súvislosti so zamedzením šírenia ochorenia Covid-19, čo sa účastníkov týka, skromnejší, ale aj tak výnimočný: „Aktuálny ročník festivalu Zázračný oriešok bude mať veľmi veľa odlišností od uplynulých ročníkov festivalu. Epidemiologická situácia do istej mieri ovplyvnila prípravnú fázu festivalu a isté organizačné opatrenia. Miesto tradičného mesiaca máj sa festival koná na prelome mesiacov september-október. Ale veľmi pozitívnym odlíšením aktuálneho ročníka festivalu od tých predchádzajúcich je výraznejšia miera zapojenia jednotlivých programových služieb Slovenského rozhlasu. Rádio Slovensko, Rádio Regina – Západ a Rádio Devín prichádzajú ešte bližšie ku svojim poslucháčom a pripravujú živé prúdové vysielania. Prichádzajú nielen s tým, aby prezentovali festival, ale aj rozhlas ako taký.“ priblížila vedúca Odboru literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu Zuzana Belková.

V programe festivalu je aj prezentácia zábavnej relácie Rádia Slovensko Skúška sirén, alebo rozprávkové spievanie a listovanie v knihách s televíznymi Smajlíkovcami.

V odbornej časti festivalu Zázračný oriešok pribudla pred dvoma rokmi k dvom už zabehnutým súťažným kategóriám – monologické rozprávky a rozhlasové hry, tretia – hry pre deti. V každej z nich je šesť súťažných diel.

V monologických rozprávkach nechýba Andersenova Malá morská víla, ale organizátori sa venovali aj Ľudmile Podjavorinskej a Jánovi Uličianskemu. V kategórii rozprávkových hier je celé spektrum autorov literárnych predlôh, na základe ktorých vznikli rozprávkové rozhlasové tituly RTVS, cez Pavla Dobšinského, Toňu Revajovú až po Juraja Raýmana. V kategórii hier pre rodinu majú zastúpenie slovenskí autori Daniela Pastirčák či Peter Karpinský, ale aj kanadská autorka Kathy Kacer, ktorej rodičia pochádzajú z Československa.

Víťazov titulov v každej kategórií určí na základe ich počúvania osobitne detská a odborná porota. Prvú tvoria detskí čitatelia Mestskej knižnice mesta Piešťany a druhú odborníci z rôznych oblastí. Medzi nimi je aj spisovateľka Marta Hlušíková či šéfredaktorka časopisu Slniečko Ľubica Kepštová. Slávnostné vyhlásenie výsledkov je naplánované na stredu 30. septembra o 19.00 hodine.

Podrobný program festivalu Zázračný oriešok 2020 nájdete na www.zazracnyoriesok.sk.

Zdroj: Tlačová správa – Mestská knižnica mesta Piešťany

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články