Čech Patrik Kotrba prešiel pešo už tisícky kilometrov. Jeho viacnásobným cieľom bola najmä púť do španielskeho Santiaga de Compostela a dostal sa tam rôznymi trasami.  O svojej poslednej ceste do tohto pútnického miesta, ktorá viedla aj cez Alpy a Pyreneje, prišiel porozprávať v pondelok 2. februára do Piešťanského informačného centra.

IMG_4077

Patrik Kotrba okrem iného spomenul, že odkedy doštudoval, je na cestách častejšie ako doma, asi deväť mesiacov z roka. Väčšinou putuje sám a vyráža začiatkom apríla, keď prestane v noci mrznúť. Ako uviedol, tá posledná púť bola čarovná: „Hovorila ku mne symbolicky.“  Ako keď dieťa vychádza z matkinho lona, vyrazil na púť z rodného domu svojej matky v Kloužoviciach pri Tábore. Keď prešiel prvú etapu cesty, znovu mu napovedala, aby sa vybral smerom cez Alpy. V Salzburgu sa rozhodol ísť do Talianska, zastavil sa v podľa neho najkrajšom meste Verona a pokračoval po francúzskom pobreží do španielskeho Katalánska.

IMG_4082Do Santiaga de Compostelo vedú štyri trasy, on už prešiel tri z nich celé a z jednej asi stopäťdesiat kilometrov. Bývajú označené symbolom mušle hrebenatky, ktorá sa kedysi hojne vyskytovala v pobrežných vodách. Pútnici by mali ísť pešo aspoň posledných sto kilometrov alebo dvesto na koni či na bicykli a môžu si zaobstarať aj pútnický pas, ktorý ich oprávňuje prespať v ubytovniach. Na posledných stovkách kilometrov ich je dosť a sú zväčša zadarmo alebo na dobrovoľný príspevok. Pas si pútnici nechajú označiť na označených miestach a o v cieli dostanú osvedčenie  o absolvovaní púte.

Mladý pútnik, básnik a hudobník si vyberal si hlavne prírodné cestičky. Na živobytie si zarábal obvykle hraním na gitare, ktorá mu bola jedinou vernou spoločníčkou. Spával pod širákom alebo v stane či ubytovniach pre pútnikov.

IMG_4084

Prednáška Patrika Kotrbu, ktorú oživil aj pesničkami – jednou od čílskeho „Kryla“  Viktora Jaru a jednou vlastnou, prilákala do PIC-ka asi päťdesiat návštevníkov. Rozlúčil sa s nimi básňou s duchovným nábojom, ku ktorej ho vraj inšpirovali zážitky na ceste.  Začínala slovami: „Každý den máš důvod k oslavě, pokud nemáš máslo na hlavě…“

Santiago de Compostela leží na severe Španielska a trasa púte sa volá aj Cesta svätého Jakuba. Svoj názov dostala podľa ostatkov jedného z Kristových učeníkov, sv. Jakuba, ktoré boli údajne uložené v miestnej katedrále. Každoročne do tohto miesta mieri okolo 150 tisíc pútnikov.

IMG_4080

A. Drahovská

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972