Connect with us

Kultúra

Missa Sanctae Caeciliae už dnes večer

Published

on

Hudobné vďakyvzdanie sv. Cecílii, patrónke hudby a hudobníkov sa v Piešťanoch uskutoční v pondelok 19. novembra. Oživovanie tradície vďakyvzdania patrónke hudby a hudobníkov sv. Cecílii súborom starej hudby Musica aeterna pod umeleckým vedením Petra Zajíčka, v tomto roku pokračuje pod názvom SANCTA CAECILIA III.


Úcta k sv. Cecílii sa šírila od jej mučeníckej smrti v 3. storočí, jej patronát nad hudbou od 15. storočia. Dovtedy sa vo výtvarných prameňoch zobrazovala s martýrskou korunou a krížom či palmovou ratolesťou a mečom. Až v 15. storočí sa atribútom svätice stal hudobný nástroj: portatív, prenosný organ, ktorý držala v rukách, alebo bol zobrazovaný jednoducho vedľa nej, či dokonca ho mala v zmenšenej podobe zavesený na krku ako šperk. Neskoršie výtvarné pramene uprednostňujú podobu, ako sama hrá na organe, alebo aj inom nástroji.

Cieľom projektu je nadviazať na výnimočnú hudobnú udalosť roka, kedy boli pravidelné honosné oslavy sviatku sv. Cecílie. V Bratislave sa konali vždy 22. novembra v korunovačnom kostole sv. Martina, ale pripomínali si ju aj v iných mestách.

Advertisement
Hello GPT

V tomto roku zaznie ceciliánska omša Jana Dismasa Zelenku Missa Sanctae Caeciliae ZWV 1, pre 4 sólistov, zbor a orchester v mestách v Piešťanoch v pondelok 19. novembra vo Farskom kostole sv. Cyrila a Metoda o 19:00 h. Nasledovať budú koncerty v  Nitre,  v Nových Zámkoch a 22. novembra  v Bratislave v Koncertnej sieni Klarisky o 17:00 h.

Jan Dismas Zelenka, český hudobný skladateľ, je jedným z najoriginálnejších a najosobitejších predstaviteľov svetovej hudby a aj vedľa Johanna Sebastiana Bacha predstavuje úplne svojbytnú a s ničím ani s nikým porovnateľnú veličinu. Zelenkove diela možno nájsť aj v slovenských hudobných archívoch, čo dokazuje kultúrnu spoluprácu v Česko-slovenských kontextoch aj v minulosti. Za zmienku stojí aj fakt, že sám Bach považoval Zelenku za jedného z najlepších skladateľov, s ktorých hudbou sa kedy stretol.
Dielo si môžete vypočuť v interpretácii súboru starej hudby

Advertisement
Hello GPT

MUSICA AETERNA
umelecký vedúci Peter Zajíček
VOX AETERNA
zbormajsterka Zuzana Buchová Holičková
sólisti:
Helga Varga Bach soprán
Jarmila Balážová alt
Matúš Šimko tenor
Dávid Harant bas

Vstupné dobrovoľné
-inf-

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články