Connect with us

Kultúra

Mestské kultúrne stredisko ponúkne výstavy i množstvo filmových lahôdok

Published

on

Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany pripravuje vo svojich priestoroch viaceré zaujímavé výstavy. Jedna z nich Jarná výstava obrazov členov výtvarného klubu pri MsKS v Piešťanoch sa koná na pôde Domu umenia, slávnostná vernisáž prebehla vo štvrtok 6. apríla. Do nedele 9. apríla bude otvorená výstava prác fotografií Petra Babku, ktorá je umiestnená v galérii KSC Fontána. Nasledovať bude výstava obrazov Emerika Feješa zo zbierky Ivana Melicherčíka, slávnostná vernisáž je naplánovaná na utorok 11. apríla o 17.00 hodine.  Na filmových fanúšikov zase v nasledujúcich dňoch čakajú viaceré projekcie.

Kino FONTÁNA

Vo veľkom štýle (Going in Style)
06.04.2017 o 17:30 hod – 2D slovenské titulky
06.04.2017 o 20:00 hod – 2D slovenské titulky
07.04.2017 o 17:30 hod – 2D slovenské titulky
07.04.2017 o 20:00 hod – 2D slovenské titulky

USA 2017. Komédia a herecký koncert troch zrelých hercov (Morgan Freeman,
Michael Caine a Alan Arkin) so zmyslom pre humor a nesmrteľnú recesiu.
V zúfalej snahe platiť pravidelne účty a prežiť kvôli svojim najbližším, sa
trojica kamarátov odhodlá riskovať všetko a prepadnúť banku, ktorá ich
pripravila o peniaze.
Slovenská premiéra. Premietanie: 2D. Filmové predstavenie. Uvádza
CONTINENTAL FILM. Min.: 96 min. MP12. Vstupné 4.0 €.

Power Rangers (Power Rangers)08.04.2017 o 17:30 hod – 2D český dabing
08.04.2017 o 20:00 hod – 2D český dabing
09.04.2017 o 17:30 hod – 2D český dabing
09.04.2017 o 20:00 hod – 2D český dabing

USA 2017. Legendárni hrdinovia prichádzajú opäť na plátna kín v novom
akčnom sci fi dobrodružstve. Nudný život pätice stredoškolákov sa obráti
naruby v okamihu, keď objavia starú vesmírnu loď.
Každý z nich získa nejakú super schopnosť a vďaka tomu môžu zachrániť svoje
malé mestečko pred inváziou mimozemskej civilizácie. Slovenská premiéra.
Premietanie: 2D. Filmové predstavenie. Uvádza FORUM FILM. Min.: 124 min.
MP12.Vstupné 4.0 €.

DETSKÉ FILMOVÉ PREMIETANIE
KINOSÁLA MALÁ SCÉNA, ulica A. Dubčeka
Nedeľa 9. 4. 2017 o 15.00
SNOOPY A CHARLIE BROWN
Kto z vás nepozná Snoopyho, toho najlepšieho psieho kamaráta na svete? A predovšetkým jediného psíka, ktorý dokáže zo svojho, tak trochu mimózneho pánka, Charlieho Browna, urobiť najväčšieho hrdinu.
A že to nie je práve jednoduché. Charlie Brown je totiž pre zmenu najslávnejší svetový outsider, ktorý šéfuje najhoršiemu bejzbalovému tímu, nedokáže prehovoriť na svoju tajnú lásku Malú Zrzku a hlavne je to chlapec, ktorému sa aj v tých zdanlivo najmenej nebezpečných situáciách prihodí vždy niečo úplne tragického, alebo aspoň…
USA, 2015, 93 min. Vstupné: 1,50
EUR

Šmolkovia: Zabudnutá dedinka (Smurfs: The Lost Village)
09.04.2017 o 15:30 hod – 2D slovenský dabing KINO FONTÁNA

Animovaný rodinný príbeh s obľúbenými modrými postavičkami opäť prichádza do našich kín. Vďaka záhadnej mape sa Šmolinka spolu s Mudrošom, Babrošom a Silákom vydáva na dobrodružnú výpravu cez Zakázaný les plný zázračných stvorení. A úplnou náhodou objavia najväčšie tajomstvo v dejinách Šmolkov.

Premietanie: 2D Detské predstavenie. Uvádza ITA FILM. Min.: 87 min. MP7.
Vstupné 4.0 €.

 

Cez kosti mŕtvych (Pokot)
10.04.2017 o 20:00 hod – 2D slovenské titulky

Réžia: Agnieszka Holland. Temný thriller o záhadných vraždách a postaršej žene, ktorá možno vie, že kto (alebo čo) má tieto zločiny na svedomí. Nikto jej však neverí. Aj preto je táto jednoduchá kriminálna zápletka len základom pre netradičnú hru, ktorú sa rozhodla režisérka rozohrať s divákom. Slovenská premiéra.

Premietanie: 2D. Filmový klub. Uvádza ASFK. Min.: 128 min. MP15. Vstupné
3.0, FK 2.0 €.

 

Raw (Grave) 
12.04.2017 o 20:00 hod – 2D české titulky

Réžia: Julia Ducournau. Hororová dráma, v ktorej vegetariánka Justina odchádza v šestnástich rokoch na veterinárnu školu, kde študuje aj jej staršia sestra. Pri jednej z epizód šikany ju donútia po prvýkrát v živote zjesť surové mäso. Táto skúsenosť ju od základov zmení a prebudí v krehkom dievčati spiace monštrum.

Slovenská premiéra.
Premietanie:
Európske kino. Uvádza FILM EUROPE. . Min.: 99 min. MP15. Vstupné 3.5 €.

 

-MsKS Piešťany-

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články