Kultúra

M. Okruhlica: Amerika je farma a Slovensko krásny kvetináč

By 11. novembra 201012 novembra, 2010No Comments

V stredu 10. novembra začala v Kultúrno-spoločenskom centre Fontána prehliadka dokumentárnych a hraných filmov o cestovaní, krajine a človeku EUROTOUR Piešťany 2010. Jej súčasťou bola aj vernisáž výstavy banskobystrického amatérskeho fotografa a cestovateľa Milana Okruhlicu s názvom Príroda amerického západu.

[singlepic id=7090 w=320 h=240 float=left]Milan Okruhlica je svieži sedemdesitnik, ktorý sa celý život venoval drevárstvu, avšak od malička ho zaujímala aj geológia a astronómia. Vďaka kamarátovi geológovi sa dostal tiež k zbieraniu kameňov a minerálov. Spolu s ním už trikrát navštívil západnú Ameriku, kde hlavným cieľom boli práve minerály, ale popri tom precestovali desať štátov od Kanady až po Mexiko a navštívili všetky prírodné parky na západnom pobreží USA. Cesty si neorganizujú vopred, jednoducho prídu, sadnú do auta, idú kam si práve zmyslia. Milan Okruhlica miluje prírodu. Na fotografiách sa snaží zachytiť jej krásu. Ako hovorí schválne sa vyhýba ľuďom, [singlepic id=7087 w=320 h=240 float=right]a tak aj keď sa pohybuje v parkoch, ktoré sú hojne navštevované, ľudí sa snaží zo záberov vynechať. Každá z ciest Milana Okruhlicu a Jozefa Molnára po USA trvala dva až tri týždne a prešli na nej okolo 7000 km, čiže spolu by už mali za sebou polovicu cesty okolo Zeme.

Na výstave v Piešťanoch je 51 fotografií z USA a deväť fotiek zo Slovenska. „Chcem aby bolo jasné, že Slovensko je rovnako krásne, preto som sem dal aj fotografie z našej krajiny. Hovorím, že Amerika je vzhľadom na svoju veľkosť a pestrosť farma a Slovensko je krásny kvetináč. Mám pochodené Slovensko, hádam nie je miesto, kde by som nebol, takže môžem povedať, že Slovensko poznám. Slovensko je krásne, aj keď je to iná krása,“ vysvetlil na záver M. Okruhlica.

Autor:ht Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

[nggallery id=285]

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972