Lýsistrata – vzbura žen alebo co sa stane, ked ženy odmítnú chuapom sex?

Lýsistrata – vzbura žen alebo co sa stane, ked ženy odmítnú chuapom sex?

19. mája 2015 Off Od PNky.sk

Klasickú Aristofanovu komédiu Lýsistrata – Vzbura žen v jedinečnom podaní Záhoráckeho divadla predstaví už zajtra – v stredu 20. mája o 19,30 h piešťanský Dom umenia. Texty upravil do záhoráčtiny osvedčený autor Jozef Moravčík Jakubovec. Podľa tejto prvej feministickej hry v dejinách, sa Aténske a Spartské ženy spoja pod vedením Lýsistraty a opevnia na Akropole. Ich hlavnou zbraňou je, že odmietnu mužom sex…

2546129909LYSISTRATA-plagat-A3-tlac-m

Staroveký grécky komédiograf Aristofanes (445 – 388 p. n. l.) sa nechal inšpirovať v tejto hre vojnou ktorá celé veky sužovala Grécko. Tento titul je v súčasnosti aktuálny hlavne pre celosvetový vojnový stav. Vojna sa vedie na všetkých úrovniach. Nielen militarismus, ale aj rôzne ideológie sú vojnou o naše mysle a duše.
Lýsistrata v preklade – žena čo rozpúšťa vojsko, je hlavnou hrdinkou hry. Aténske a Spartské ženy sa spoja pod vedením Lýsistraty a opevnia sa na Akropole. Ich hlavnou zbraňou je, že odmietnu mužom sex a ich cieľom je dosiahnuť, aby muži nepremrhali svoj život neustálymi bojmi, ale vrátili sa domov k svojim rodinám.

Dá sa povedať, že ide o prvú feministickú hru v dejinách. Zdá sa že Aristofanes chápal vtedajšie nízke postavenie žien v gréckej spoločnosti a predbehol tak dobu o 2400 rokov. Súčasná feministická ideológia sa objavila len v minulom storočí a zahrnuje filozofické a sociálno-politické teórie o politickej, ekonomickej a sociálnej rovnosti žien s mužmi. Feminizmus chce svet, v ktorom ženy majú dostatok informácií a možností, aby mohli rozhodovať o svojom živote. Chce, aby ženy a dievčatá mali pocit, že na ich názoroch, hodnotách a snoch záleží.

V Aristofanovej utópii sa ženy vzbúria a odmietnu mužom to čo ich k nim najviac priťahuje – fyzickú rozkoš. Podarí sa ženám takýmto radikálnym spôsobom aspoň v divadle, na doskách čo znamenajú svet, nastoliť mier?

Dozvedia sa to diváci tejto vtipnej ľudovej antickej komédie v originálnom prevedení Záhoráckeho divadla. Inscenácia je veľkoformátová, tak ako doterajšie hry Záhoráckeho divadla. Vtipná scéna je inšpirovaná antickými pamiatkami s odkazom na náš súčasný nekultúrny prístup k nim. Záhorácki herci naživo spievajú a tancujú, a aj keď sa v tomto nevyrovnajú profesionálom, nahrádzajú to oduševneným prejavom.

Komédia je ľudová doslova aj z latinského „vulgus “ a zaručene nenechá ani jedno divácke oko od smiechu suché. Napriek ľudovej vulgárnosti, ktorá vychádza z toho, že hra bola napísaná v predkresťanskom období, nechýba jej základný etický princíp – boj o život v mieri. Záhoráci dúfajú že piešťanské publikum sa rado príde pobaviť i pozitívne naladiť a pozývajú všetkých do Domu umenia.

Streda 20. 5. 2015 o 19,30 h

ARISTOFANES – JOZEF MORAVČÍK JAKUBOVEC 
LÝSISTRATA – VZBURA ŽEN

Réžia, dramaturgia: Ivan A. Fodor, Scéna: Milan Mikula, Kostýmy: Kristína Hroznová, Hudba: Viera Šusteková, Peter Kavický, Účinkujú: Ľuboslava Pavesková, Ivona Bolebruchová, Miroslava Zuščíková, Anna Reptová, Miroslava Orthová, Helena Tuláková, Elena Čambalová, Viera Vnuková, Ján Hromek, Ján Želipský, Štefan Mikula, Jakub Mareček, Ján Černek, Rastislav Halabrín. Vstupné: 8 €.

Zdroj: www.zahorackedivadlo.sk