Kultúra

Láska a anarchia na Art Film Feste

By 16. mája 2012No Comments

Jedna z najobľúbenejších sekcií Art Film Festu má názov Láska a anarchia, ktorá mapuje najsúčasnejšie trendy nezávislej kinematografie. Filmový fanúšikovia si ju užijú v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne na 20. ročníku Art Film Festu od 16. do 23. júna.

[singlepic id=13553 w=320 h=240 float=right]„Príznačná pre tieto filmy je originalita a chuť experimentovať,“ vysvetlil zostavovateľ sekcie Martin Ciel. „Tento rok prinesieme výnimočné diela, špeciálne zamerané na mladého diváka. V každom z prezentovaných filmov sú mladí hrdinovia, ktorí riešia vážne problémy – v Južnej Amerike, Európe či v Ázii. Sú to zväčša sympatické postavy, ktoré sa často až nevysvetliteľne dostávajú do dramatických situácií,“ povedal Ciel.

Jednou z vlajkových lodí sekcie je holandský film Lena od talentovaného belgického režiséra Christophea van Rompaeya, ktorý zožal so svojim debutom Moskva, Belgicko mimoriadny úspech v Cannes.

Jeho nová snímka vyrozpráva príbeh obyčajného dievčaťa Leny, ktoré baví tancovanie a náhodný sex. To sa však zmení, keď začne chodiť s mladíkom a zoznámi sa s jeho zvláštnym otcom. Postupne sa dostáva do stále komplikovanejšieho kruhu chorých vzťahov, sexu a násilia. Film je autentickým a neprikrášleným pohľadom do života dnešných tínedžerov a ich problémov. Precízne namixovaný koktejl sociálnej drámy, psychodrámy, kriminálky a erotického žánru je vizuálne veľmi pôsobivý.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=Y3vXFwot5mY[/youtube]

O tom, ako žije dnešná mládež, vypovie aj srbský film Klip/Clip. Výnimočný debut mladej srbskej režisérky Maji Miloš mal mimoriadny divácky ohlas na svojej premiére v súťaži festivalu v Rotterdame tento rok. Je príbehom Jasny, tínedžerky znechutenej nudným životom v rozpadajúcom sa srbskom meste. Nerozumie si s matkou, nebaví ju škola, zabíja čas sexom, drogami a alkoholom. Dynamický a znervózňujúci portrét premárnenej mladosti a hľadania svojho miesta je nakrútený veľmi moderne a extrémne. Niekedy sa dostáva na hranicu porna, inokedy sa stáva psychodrámou.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=9ldfcnR2Oys[/youtube]

Sekcia Láska a anarchia predstaví deväť filmov. Veľmi zvláštnu skupinu ľudí, ktorí nahrádzajú mŕtvych priateľov či príbuzných, zobrazuje grécky film Alpeis/Alpy. Nebude chýbať ani výnimočný horor o anarchii v armáde s názvom Oddiel/ El páramo o malej vojenskej jednotke v kolumbijských horách, ktorej sa zmocní nevysvetliteľný amok, či mysteriózny príbeh mladej fotografky v mestečku v Andách, kde obyvatelia prestali rešpektovať čas vo filme Príbehy existujú len v pamäti/Histórias que só existem quando lembradas.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=8ygbGaMx-Q0[/youtube]

Text a foto: ts

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972