Connect with us

Kultúra

Koncert Symfonického orchestra VŠMU už dnes. Poteší vás aj klavirista Jakub Čižmarovič

Published

on

V pondelok 18. marca si v Dome umenia prídu na svoje priaznivci vážnej hudby. Poteší vás koncert Symfonického orchestra Vysokej školy múzických umení pod taktovkou Andrisa Vecumnieksa. Sólistom večera bude klavirista Jakub Čižmarovič. Začiatok je o 19:00 h.

Jakub Čižmarovič

 

Tri zvučné diela budú predvedené pod taktovkou zahraničného dirigenta Andrisa Vecumnieksa, ktorý prednáša na Lotyšskej Akadémii umení. Sólistom je klavirista Jakub Čižmarovič, ktorý je doktorandom na katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF VŠMU.

Dramaturgia koncertu sa bude niesť v duchu hudby romantizmu a prvej polovice 20. storočia. Atraktívnym repertoárom určite osloví aj mladých poslucháčov.

Advertisement
Hello GPT

Prvá polovica koncertu bude venovaná dvom symfóniám – Symfónia č. 7 h mol, D 759 Nedokončená od Franza Schuberta a Symfónia č. 1 D dur op. 25 Klasická od Sergeja Prokofieva. Po prestávke orchester spoločne so sólistom predvedú Koncert pre klavír a orchester č. 1 b mol, op. 23 od Piotra Iljiča Čajkovského.

Jakub Čižmarovič

Narodil sa v roku 1985 v známej hudobníckej rodine na Slovensku a žije v Kolíne nad Rýnom. Hre na klavír sa začal venovať až ako 9 ročný. Vďaka výnimočnému talentu dosiahol svoje prvé úspechy už v 11. rokoch. Získal 1. ceny na klavírnych súťažiach v Kolíne a v Münsteri. Jeho razantný vývoj pokračoval ďalšími oceneniami v roku 1998. Bol finalistom “Steinway” súťaže v Berlíne, ako i medzinárodnej klavírnej súťaže “Carl Czerny” v Prahe. V roku 1999 obdržal opäť 1. cenu na najvýznamnejšej celonemeckej súťaži pre mládež “Jugend musiziert”. Ďalším ocenením bolo udelenie 1. ceny na “Grotrian – Steinweg Wettbewerb” súťaži v Braunschweigu, kde mu ako prvému účastníkovi vôbec bola udelená i špeciálna cena významného klavírneho pedagóga v medzinárodnom meradle – “Cena Karl-Heinza Kämmerlinga”.

Advertisement
Hello GPT
Rad úspechov mladého klaviristu pokračoval ďalej i na medzinárodných klavírnych súťažiach

– 2001 – 1. cena v kategórii klavír a titul absolútneho víťaza medzinárodnej hudobnej súťaže “International Music Festa Ueda” v Japonskom Nagane.
– 2005 – 1. cena na medzinárodnej klavírnej súťaži
“5. Premio Internazionale di interpretazione pianistica Giuliano Pecar” (Taliansko)
– 2007 obdržal Jakub Čižmarovič od ministerského predsedu krajiny NRW prestížnu cenu, udeľovanú mladým umelcom.
– 2012 – 3. cena + cena publika na medzinárodnej súťaži
“International Piano Competition – Città di Pinerolo” (Taliansko).

Prvou učiteľkou Jakuba Čižmaroviča bola jeho matka. Od roku 1998 bol žiakom renomovaného pedagóga Prof. Karl-Heinza Kämmerlinga v Hannoveri a od roku 2001 študoval na Vysokej škole v Kolíne nad Rýnom v majstrovskej triede Prof. Pavla Gililova. Okrem toho sa mladý interpret zúčastnil viacerých majstrovských kurzov – Lazar Berman, Eugen Indjic, Dimitri Bashkirov, Robert Levin, Andrea Bonatta. Stretnutia s osobnosťami takého formátu ako Vladimír Ashkenazy, Cyprien Katsaris, Adam Fischer, Zoltán Kocsis a Gerd Albrecht boli takisto pre mladého umelca veľkým umeleckým impulzom. Po ukončení najvyššieho možného štúdia v nemeckých krajinách tzv. “Konzertexamenu” sa rozhodol Jakub zdokonaliť svoje interpretačné umenie postgraduálnym štúdiom na Univerzite “Mozarteum” v Salzburgu u významného francúzskeho pedagóga Prof. Jaquesa Rouviera.

Advertisement
Hello GPT

Prvý výstup s orchestrom mal Jakub už ako 13-ročný. V 16. rokoch debutoval v Kolínskej Filharmónii s “Gürzenich Orchestra Köln” pod taktovkou Jamesa Conlona, kde predviedol v rámci Abonentného cyklu Chopinov klavírny koncert č.1 e – mol. Napriek svojmu mladému veku koncertoval Jakub Čižmarovič ako sólista už s početnými orchestrami. 

Jakub Čižmarovič vystúpil na mnohých významných festivaloch: Ravinia Festival (USA), Nagano Music Festa (Japan), Music Festival Biarritz (Francúzsko), Orpheo Festival (Holandsko), BHS (Slovensko), Klavierfestival Ruhr, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern,Braunschweig Classix Festival, Best of NRW, Sommerclassics (Nemecko). Viackrát absolvoval koncertné turné v Ázii ( Kórea, Čína ) s orchestrom, ako aj so sólovými recitálmi. Okrem toho je pravidelným hosťom na nemeckých koncertných pódiách, ako i v iných Európskych krajinách. Jakub Čižmarovič uskutočnil viacero nahrávok pre nemecký rozhlas – WDR. Live – CD s dielom S. Prokofieva bolo vydané vo Francúzsku. Jeho debutný album s dielami R. Schumanna a F. Liszta realizované pre spoločnosť BMG – Arte Nova Classics, vyvolalo pozornosť odbornej kritiky, ktorá ho zaradila medzi najväčšie talenty svojej generácie. Ako prínos k “Mozartovmu roku” nahral Jakub Čižmarovič v roku 2006 jeho tri klavírne koncerty.

Advertisement
Hello GPT

Vstup voľný

PR  Zdroj: Dom umenia

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články