Connect with us

Kultúra

Koľko rokov, toľko fotografií

Published

on

Je lekárom, jeho záľubou je však okrem iného fotenie a venuje sa mu od svojich trinástich rokov. Začiatkom augusta oslávil okrúhle životné julibeum, ku ktorému usporiadal výstavu so symbolickými päťdesiatimi fotografiami. Reč je o členovi Piešťanského fotoklubu Eduardovi Čupkovi, ktorému sme položili po vernisáži vo Frapperii Kursalon zopár otázok.

[singlepic id=2742 w=320 h=240 float=left]Ako by si definoval svoj vzťah k fotografii?

Fotografia je pre mňa najvhodnejší spôsob vyjadrenia môjho vnímania života, sveta okolo nás, všetkých jeho krás, ktoré mnohokrát nedokážeme zachytiť, lebo nemáme čas a zhon tohto sveta nás okráda o možnosť si to všetko uvedomovať. Preto sa aj takýmto spôsobom chcem podeliť o často jedinečné okamihy, ktoré prináša život a fotografiou ich ponúknuť ostatným.

Ako sa začala rozvíjala tvoja fotografická vášeň?

Prvý Flexaret mi kúpil otec, keď som mal trinásť. Potom som si už kupoval fotoaparáty sám. Boli to Zenit TTL, Pentagon six, Praktica. Prvý digitál som si kúpil asi pred 13 rokmi bol to Olympus C 920. S ním som urobil niekoľko doteraz najúspešnejších fotografií. Postupne som vylepšoval svoju fototechniku, nasledovali Sony  DSC 717,  Sony 828. Keď som sa stal členom Piešťanského fotoklubu, začal som fotiť na pravú zrkadlovku Nikon D 200. Vďaka členstvu v Piešťanoskom fotoklube sa moje fotografické  skúsenosti rozrastali priam geometrickým radom – za to patrí vďaka konkrétnym členom klubu – Štefanovi Kučkovskému, Mariánovi Dubovskému, Jarovi Halásovi, Tomášovi Hudcovičovi, Martinovi Ondkovi a mnohým iným.

Dá sa povedať čo najradšej fotíš?

Fotím všetko krásne, ale i menej krásne. Od prírody, cez šport, makro, akty,  inscenovanú fotografiu. Postupne som sa dopracoval  k malému ateliéru, ktorý mám vybudovaný doma v podkroví a tam mám čas venovať sa mojim fotoexperimentom, z ktorých mnohé sú aj na výstave v Kursalone. Táto výstava počtom fotografií symbolizuje vek, ktorého som sa dožil a je to akýsi prierez doterajšou tvorbou – sú tam vystavené fotografie, ktoré už boli  prezentované, ale aj  fotografie, ktoré ešte nikto nevidel. Taktiež  sa snažím trochu  skrášliť prostredie čakárne v mojej ambulancii , kde mám trvalú výstavu zhruba 50 väčších i menších fotografií, ktoré postupne obmieňam.

Keď sa pozerám na fotografie na tejto tvojej v poradí druhej autorskej výstave, nedá mi nespýtať sa, prečo fotografiám kvetov pomáhaš výraznými úpravami v počítači? Nie sú samé o sebe dosť krásne?

Kvety sú krásne samé o sebe, postprocesom v počítači sa  týmto obrázkom snažím dať určitý osobitý  výzor, ktorým sa odlíšia od „obvyklej“ skutočnosti a možno pomôžu tým, ktorí sa na ne dívajú, aby sa zamysleli nad ich skutočnou krásou, ktorú mnohokrát v záplave iných podnetov už ani nie sme schopní vnímať.

Fotíš, pretože ťa to baví. Fotografie si vystavoval okrem autorských i na viacerých spoločných výstavách, získal si ocenenia vo fotosúťažiach. Máš nejaký nesplnený fotografický sen?

Ani nie. Fotografovanie je pre mňa  jeden z mmnohých koníčkov. Je to pre mňa forma relaxu, tak ako  šport a iné aktivity, ktoré robím, aby som si  pravidelne  „nabíjal“ energiu a mohol ju aj takýmto spôsobom posúvať ďalej.

Výstavu fotografií Eda Čupku si môžete vo Frapperii Kursalon, pozrieť do 28. augusta 2010, keď ju vystriedajú fotografiky Kataríny Mocákovej vytvárané technikou gumotlače.

Na záver ešte pár riadkov z pera autorovej priateľky, bývalej novinárky, Patrície Székelyovej, žijúcej momentálne v Írsku.

Ak by som si zaumienila, že v Edovej tvorbe nájdem uniformitu, alebo strohosť, neuspela by som. Každá jedna fotografia, ktorá sa zachytí v pamäťovej karte jeho fotoaparátu je totiž originál, ktorým suverénne zdôrazňuje čaro foteného objektu tak, ako ho vidí iba on ešte skôr, ako fotografia vôbec vznikne. Nejde iba o farebné hry prírody. Často krát zachytáva krásu, okolo ktorej by som mohla prejsť denne aj niekoľkokrát a predsa by som si ju nemusela vôbec všimnúť.

Fotografovanie je nenahraditeľnou súčasťou Edovho života. Myslím, že tejto jemnej droge prepadol už dávno, no s radosťou sledujem, že má stále chuť a potrebu vybrusovať svoj nepopierateľný talent, aby ma vždy prekvapil niečím novým. Dovolím si tvrdiť, že vytváranie silných dojmov pomocou svetla, tieňa a kontrastu je Edovou najväčšou vášňou. Iba ťažko si viem predstaviť, že by sa dokázal vzdať prsta na spúšti a oka prilepeného na hľadáčiku.

Foto: Michal Mišík

[nggallery id=97]

Continue Reading

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články