Desiaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik, ktorý získava čoraz silnejšie renomé, v dňoch 10. až 15. septembra predstaví okrem iného svojim návštevníkom aj rozmáhajúcu sa a oceňovanú, no pritom stále trochu prehliadanú katalánsku kinematografiu. Diváci budú mať možnosť spoznať Katalánsko na množstvo spôsobov, nakoľko sú tomuto regiónu venované až tri sekcie: Rešpekt: Jaime Rosales, Súčasný katalánsky film a Za hranicou kultu. Cenu Rešpekt si príde Jaime Rosales do Piešťan prevziať osobne.

V súčasnosti sa  práve španielska kinematografia môže popýšiť silnou generáciou tvorcov. Program Španielsko pod lupou: Katalánsko, ponúkne vyše 20 filmov a viacero stretnutí s tvorcami.

Jaime Rosales je pokračovateľom tradície európskeho autorského filmu. Ako svoje vplyvy cituje Roberta Bressona, či Piera Paola Pasoliniho, no zároveň ostáva ťažko zaraditeľnou osobnosťou s vlastným rukopisom. Jeho tvorba je konzistentná, pritom neustále hľadajúca nové možnosti. Aj preto svoje filmy pravidelne uvádza v Cannes, v sekciách venovaných odvážnym a inovatívnym filmom.

Cinematik uvedie všetkých päť celovečerných filmov Jaime Rosalesa a osobne ho na festivale privíta. Režisér taktiež dostal carte blanche, aby vybral 4 filmy, ktoré ho neustále v tvorbe inšpirujú a ktoré divákom pomôžu zaradiť jeho dielo do širšieho kontextu európskej kinematografie.

Súčasný katalánsky film predstaví reprezentatívny výber deviatich výrazných osobností tohto španielskeho regiónu, z ktorých viacerí získali ceny na veľkých festivaloch. Vo výbere sa objaví víťaz Karlovych Varov Augustí Vila, víťaz San Sebastiánu Isaki Lacuesta, víťaz Rotterdamu, návštevníkom Cinematiku už známy Sergio Caballero, ale aj enfant terrible katalánskeho filmu a držiteľ Zlatého leoparda z Locarna, Albert Serra. Keďže Cinematik rád objavuje perly vo vodách mladého filmu, do programu sekcie sú zaradené aj tri silné debuty, medzi nimi aj film Pliaga od Neus Ballús, ktorý miešaním fikcie a dokumentu očaril pred dvoma rokmi divákov na Berlinale a mnohých ďalších festivaloch.

Aj obľúbená sekcia Za hranicou kultu sa obliekla do katalánskych farieb a uvedie filmy plné napätia na španielsky spôsob. Nachádza sa medzi nimi oceňovaný Čierny chlieb, Kým spíš, či kultový REC.

Sekcia Španielsko pod lupou: Katalánsko je organizovaná v spolupráci s Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva, Generalitat de Catalunya, Catalan Films & TV.

Zdroj: Tlačová správa, autor J. Plišnák

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972