Connect with us

Aktuality

Jazzové vlny prídu až z JAR či Ameriky

Published

on

Saxofonista Rus Nerwich verí, že ducha umelca oživujú vlny, vychádzajúce pri hraní z hudobného nástroja… Svoje videnie sveta a hudby predstaví Piešťancom v Art Jazz Gallery Kursalon už tento piatok – 4. mája o 20,00 h. Rus Nerwich Quartet bude tvoriť česko-slovenská zostava mladých hudobníkov (Lukáš Kytnar-bass, Matej Benko-piano, Tomáš Hobzek – bicie).

[singlepic id=27195 w=320 h=240 float=right]Na nedeľné popoludnie pripravila piešťanská knižnica v spolupráci s Kursalonom zasa program pre deti – Zázračný workshop ilustrátora Karola Wágnera sa bude konať 6. mája od 15,00 h. vo Veľkej sále.

Nový život starým knihám môžete vdýchnuť 11. mája na terase Kursalonu pri pravidelnom Knižnom bazáre PIWC. Večer od ôsmej v ten istý deň bude pokračovať jazzová vlna saxofonistov v Art Jazz Gallery koncertom: Nikolaj Nikitin Personal Suite. Mladého hudobníka a autora skladieb Nikolaja Nikitina budú sprevádzať známi profesionáli: Gabo Jonáš-piano, Juraj Griglák-bass, Jozef Dőme-bicie.

Netradične v nedeľu 13. mája sa v Art Jazz Gallery Kursalon o 19,30 h predstaví americko-taliansko-slovenské Trio Ovsepian, Camarda, Valihora. Známy bubeník Martin Valihora vyrazil na slovenské turné spolu s Vardanom Ovsepianom (USA/ARM)-piano a Daniele Camardom (I)-basgitara. Mladých energických hudobníkov spája okrem lásky k muzike aj štúdium na rovnakej alma mater – Berklee College of Boston. Piešťanské vystúpenie bude ich druhou zastávkou na májovej šnúre.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=j0dVm8mFRak[/youtube]

Spoza veľkej mláky prídu i ďalší džezmeni: Skip Wilkins-piano a Gary Rissmiller-bicie, ktorí budú v piatok 18. mája o 20,00 h súčasťou Rosťa Fraš & Skip Wilkins Quinteta. Spolu s Rosťom Frašom (CZ) na saxofóne zahrá aj Jozef Fečo (CZ) na kontrabase.

Okrem jazzovej vlny, ktorá sa privalí zo všetkých svetových strán, vystúpia opäť stáli domáci muzikanti: vždy dobrú atmosféru nachystajú rockeri z kapely iX v cykle OLDIES na štvrtok 3.5. a 17.5. o 19,30 h, známe melódie precízne a s chuťou zahrá SWING FORMATION každú druhú stredu 9. a 23. mája. Romantické CLASSIC SONGS pri sviečkach zaspieva Števo Adamec v stredu 16. a 30.5. V májové pondelky nebude chýbať Jam Session a posledný LIVE JAZZ v piatok 27. 5. o 20,00 h bude tiež patriť domácej stage kapele: ART JAZZ GALLERY BAND pod taktovkou Ondreja Boteka.

[singlepic id=28514 w=320 h=240 float=right]Festival rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok otvorí svoje brány vo veľkej sále Kursalonu – v utorok 22. mája na slávnostnom večere Počúvadlo o 20,00 h. Ďalšie festivalové projekty sú v Kursalone naplánované vo štvrtok 24.5. – o 10,00 h Vem Boženu do mestra, o 14,00 h vyhodnotenie výtvarnej súťaže Moja rozprávková babička a o 19,00 h Tajomstvo z vankúša – finálový večer VI. ročník tohto podujatia.

Benefičné podujatie – Tvorivé dielne Klubu Kĺbik a Koncert sopranistky Petry Markovej-Breče a tenoristku Mareka Tokoša pripravila na nedeľu 27.5. Sekcia mladých reumatikov Ligy proti reumatizmu v Piešťanoch. Detská tvorivá dielňa sa začne o 13,00 h na terase Kursalonu a koncert o 15,00 h vo Veľkej sále.

Počas májových vychádzok si budete môcť prezrieť aj dve výstavy – prvé dva týždne vystavuje svoje fotografie z ciest po piatich kontinentoch amatérsky fotograf Herbert Kaleta a druhou bude autorská výstava ilustrácií študentov VŠVU k festivalu Zázračný oriešok – MY.

Pozývame Vás! Adriana Drahovská, Kursalon, International jazz Piešťany, n.o.

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články