Ako spomienku na talentovanú trnavskú speváčku, ktorá hýbala slovenskou scénou koncom šesťdesiatych a začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia, pripravuje Dolnopovažské združenie Pramene šnúru koncertov. Jedným z miest ich konania bude aj piešťanský Dom umenia. Hommáge a´ Eva Kostolányiová sa u nás uskutoční v utorok 2. júna o 19,00 h.

 Eva Kostolányiová foto(c) Tomáš Písecký

Nezabudnuteľné piesne Evy Kostolányiovej ako Poď so mnou, Až bude pokosená tráva, Smoliar a ďalšie odznejú v interpretácii Jany Hubinskej, Kristíny Belčíkovej, Magdalény Lekárovej, Júlie Vlčkovej a Zdena Sychru v spolupráciu s ART MUSIC ORCHESTRA a Speváckym zborom LÚČNICA. Hudobné naštudovanie a dirigent – Marek Bielik, zbormajsterka – Elena Matušová. Program moderujú Nora Turancová a Martin Jurčo.

Eva Kostolányiová_A5.indd
Eva Kostolányiová pochádzala zo skromných pomerov. V štrnástich rokoch odišla spolu so svojim bratom z rodnej Trnavy tancovať do SĽUK-u, kde pôsobila štyri roky a v roku 1957 tancovala v súbore sólo v programe Goralská krmča. Choreografiu mal na starosti J. Kubánek. V rokoch 1961 – 1967 bola speváčkou a tanečníčkou Vojenského umeleckého súboru kapitána J. Nálepku a v roku 1967 vystupovala ako sólistka Tatra revue v Bratislave, kde dostala svoju prezývku „slovenská Twiggy“. V roku 1968 už vystupovala ako speváčka v slobodnom povolaní. Pohybovú, hereckú a spevácku prípravu zo SĽUK-u využila Eva Kostolányiová vo svojej speváckej kariére, ktorú začínala v kapele Ľuba Beláka. Od roku 1970 spievala v orchestri Braňa Hronca (s E. Mázikovou a S. Sallingovou).
Speváčka v roku 1972 pôsobila v skupine Modus a založila si aj vlastnú skupinu Hej, ktorú viedol jej druhý manžel Andrej Šebo.

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Eva Kostolányiová upútala kultivovaným prejavom, zaujímavo zafarbeným hlasom i repertoárom, v ktorom dominovali lyrické a melodické piesne Bábika – La Bambola (1968), Poď so mnou (1969), Až bude pokosená tráva a Keď si sám (1972), duetá s Michalom Dočolomanským Hala-hala, Haló tam a Smoliar z roku 1973. Duet s názvom Cítiš, krúti sa zem naspievala s P. Vaškom. K ďalším najznámejším piesňam Evy Kostolányiovej patria Iba básnik, Slepá láska, Neplač viac… (Zdroj: www.osobnosti.sk).  Eva Kostolányiová podľahla zákernej chorobe v roku 1975 a v tomto roku si pripomíname aj 40. výročie jej smrti.

 -inf-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972