Connect with us

Aktuality

Financií bude tento rok viac, dostane sa aj na cesty, parkoviská a školy

Published

on

Mestské zastupiteľstvo v stredu 27. júla schválilo okrem zvýšenej dotácie pre hokejistov viac ako  dvadsiatku ďalších zmien v programovom rozpočte na tento rok. Dôvodom bol najmä vyšší ako predpokladaný príjem z podielových daní  a dividend, spolu 470-tisíc a zákonná povinnosť mesta urobiť rozpočtové opatrenia s dopadom na výšku príjmov či výdavkov do 31. augusta. Na rad by sa tak v tomto roku mali dostať aj rekonštrukcie a opravy ciest, či budov základných a materských škôl.

ZŠ F.E (4)K bodu 5 sa poslanci sa kvôli dlhej diskusii ohľadom hokeja prepracovali až okolo pol siedmej večer.  Zasekli sa i pri hlasovaní o schválení tejto položky rozpočtu, ktoré dopadlo inak ako pri schvaľovaní dodatku zmluvy s ŠHK 37.  Po krátkej prestávke a porade kompetentných ho vyhlásil viceprimátor Michal Hynek, ktorý rokovanie počas tohto bodu viedol, za zmätočné a prítomní si schvaľovanie znovu zopakovali. Nakoniec odsúhlasili všetky navrhované, a tiež niektoré pridané body, ktoré vyplynuli z rokovaní komisií.

Sumu 470-tisíc eur poslanci rozdelili takto: na výmenu mantinelov Zimného štadióna pridali 15-tisíc, k pôvodne rozpočtovaným 20-tim. Ďalších 50-tisíc schválili na dofinancovanie energií v Easton aréne. Na Kompostáreň a zberný dvor, ktoré by mali byť postavené z eurofondov,  doplnili 22-tisíc na ďalšie výdavky, spojené s projektom. Desaťtisíc eur pôjde na realizáciu parkoviska pri domoch na ulici A. Hlinku – oproti Prioru. Vybudovania cesty a chodníka sa dočkajú aj obyvatelia sídliska Heinola, kde chýba časť komunikácie za hotelom Máj.  Ďalších 70-tisíc je určených pre parkoviská na uliciach Vážska, Teplická (Pentagon) a Nikola Teslu.

Mestská polícia by mala dostať novú techniku, ide o takzvaný MP manager program. Systém je určený na zefektívnenie práce polície, viac sa mu budeme venovať v samostatnom článku.

Na zoptimalizovanie a aktualizáciu súčasného stavu  Mestskej autobusovej dopravy schválilo MsZ 30-tisíc eur.  Financie na jej uskutočnenie sa pokúsi radnica získať z prostriedkov EÚ, operačného programu životné prostredie. Na nutné opravy budov Základných a materských škôl podľa požiadaviek riaditeľov pôjde 10-tisíc eur a ďalších 20-tisíc im pridali na plánované rekonštrukcie.

Zastupiteľstvo júl (12)Pättisíc  schválil zbor aj na rozšírenie softvéru Mesta Piešťany. Jeho súčasťou by mal byť okrem certifikovanej registratúrnej knihy a personálneho asistenta aj modul grafického rozpočtu, ako prostriedku na transparentnú prezentáciu jeho priebežného čerpania na webovú stránku mesta. Ďalších 3,5 tisíc bude použitých na nové ortofotmapy zo snímkovania mesta, pretože tie, ktoré radnica v súčasnosti používa, majú už viac ako 10 rokov.

IMG_0731Avizovanej rekonštrukcie sa dočká aj ulica Andreja Hlinku, od obchodného domu Kocka až po stanicu. Niektorí poslanci v diskusii navrhovali navrhované peniaze presunúť na Sládkovičovu v centre, kde sa už na minulom rokovaní odsúhlasila prvá etapa. Podľa vyjadrenia vedúcej oddelenia stavebných služieb Aleny Horešovej a prednostu Eduarda Strapatého by však druhú etapu do konca roka nestihli urobiť, kým A. Hlinku áno, pretože tu je betónové podložie, ktoré si vyžaduje iba nový povrch, kým na Sládkovičovej je treba ísť do hĺbky.

Ďalšie drobné zmeny sa týkali preformulovania či doplnenia drobnejších zabudnutých položiek. Dostalo sa však aj na kultúru, kde sa po požiadavke Komisie pre kultúru a názvoslovie presun navrhovaného zvyšku z dotácií v sume 1390 eur doplnil o ďalších 1610 €. Na strategický dokument – koncepciu tohto odvetvia mesta tak pôjdu spolu tri tisícky.

mestský úrad 2_resizePo úpravách výdavkovej časti, zostalo mestu na príjmovej stránke rozpočtu ešte necelých sedemdesiattisíc eur, ktoré si zatiaľ ponechalo ako rezervu.  Úspora môže byť dokonca ešte vyššia, ak sa radnici podarí pri niektorých výdavkoch vysúťažiť nižšiu ako plánovanú sumu.

-ad-, ilustr. foto: archív PNky

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články