Connect with us

Kultúra

Festival Fest Dobré Bohunice sa nezadržateľne blíži

Published

on

Už o dva týždne, od piatku 30. júla do nedele 1. augusta, sa koná v Jaslovských Bohuniciach festival Fest Dobré Bohunice. Prvý ročník podujatia sa uskutočnil v roku 2002, takže čo nevidieť bude festival oslavovať desiate výročie. Podujatie každoročne naberá na kvalite aj rozmeroch, o čom svedčí i tohtoročný program.

Nabitý Fest Dobrý piatok 30.júla Honza Nedvěd, Peter Lipa, Heaven´s Shore … a ďalší

[singlepic id=1927 w=320 h=240 float=left]Tak piatkový program bude naozaj “festdobrý”! Nabitý headlinermi ako Honza Nedvěd s kapelou, či fenomenálny Peter Lipa s Bandom a bluesmanom Bobošom Procházkom, ale taktiež znovuzrodenými Heaven´s Shore (GB). Jednoducho už v prvý deň môžeme očakávať pravú festivalovú atmosféru. Neváhajte prísť skôr a zabezpečiť si miesto pre stan v stanovom mestečku (samozrejme zadarmo). Práve tí, ktorí prenocujú v stanovom mestečku, či na neďalekom internáte zažijú naplno i obľúbenú nočnú scénu, kde sa chystá naozajstný jam session plný nielen bluegrassu. Piatkový večer na Fest Dobré Bohunice sa jednoducho nedá vynechať!

V sobotu sa festdobre vytancujete!!! Fleret, Kochanski, BlueGround, Neznámi a ďalší… v druhý festivalový deň!

Druhý festivalový deň začína už v noci z piatka na sobotu a riadnym bluegrassovým nášupom o ktorý sa postarajú dve z najsilnejších zostáv tohto žánru v Čechách a na Slovensku. Monogram je pojmom, ale i legendou nielen na českej bluegrassovej scéne, a tak isto spolu so slovenskými GrassCountry predvedú nefalšovaný bluegrass jam session.

Už predpoludním sa popri rôznych súťažiach a atrakciách predstavia prvé kapely na scéne v parku. V príjemnom dotyku pod klenbou anglického parku zažijete naozajstné spektrum menšinových akustických žánrov. Počnúc countrybluegrassovou zostavou Vodopád, ktorá je už na slovenskej scéne úctyhodný čas, pokračujúc úspešným zoskupením I.C.Q. z Čiech, Klenotmi pesničkára Eda Klenu, či famóznym ethno v podaní Karpatského horkého.

[singlepic id=1926 w=320 h=240 float=right]Amfík scéna sa rozozvučí podvečer spolu s Pacipacifikom, štafetu prevezmú BlueGround, ktorí ako jedna z mála country kapiel má naozaj kvalitný americký štýl. Ovenčený skvelou kritikou od fajnšmekrov predurčujú naozaj skvelý zážitok. Nemalou mierou sa o početné sobotňajšie publikum postará najlepší spevák Los Angeles Erick Macek (USA). Nasledujúc jednou z najúspešnejších slovenských country zostáv – skupinou Neznámi naštartujeme riadnu tešenicu, ktorú ešte viac rozpumpujú Kochanski. Toto zoskupenie splnilo sen zosnulého Mariána Kochanského z Lojza a verte mi bude to riadna pecka. Záver večera na amfík scéne bude patriť už legende a to skupine Fleret s Jarkou Šulákovou. Kto by nepoznal Zafúkané, či Sbohem Galánečko. Ale pozor po polnoci nekončíme! Opäť je tu nočná scéna, na ktorej sa s tými najstaršími a najkrajšími songami predstaví Roman Horký z Kamelotu. Nebude určite chýbať Ahoj Pegi, Zrození hvězd, Čas rozchodu a ďalšie a to naozaj v intímnej atmosfére nočného parku. Ešte pred Romanom  sa však predstaví v komornom akustickom duchu Bystrík (víťaz CocaCola Popstar) a nebudete chápať ako jeho piesne dostanú nový šat za doprovodu akustických gitár, či bendža.

…už sme pri programe v nedeľu, na ktorú sa tiež oplatí tešiť… Veď nebude chýbať ani Allan Mikušek, HOP-TROP, Bobova Dieta, Mariachi Sin Fronteras a ďalší. Fest Dobré Bohunice sú tradične miestom, kde sa dá i zabaviť a vyšportovať. Okrem divadiel, súťaží a atrakcií pre deti, či dospelích zažijete tiež divadlo, dogdancing s Monikou Olšovskou a jej border kóliami, výtvarníkov, remeselné trhy, či vodácke súťaže. Veľkej obľube sa tešia i Majstrovstvá vesmíru v skákaní pupkáčov na priľahlom rybníku. Toto podujatie opäť sľubuje tú pravú „festdobrú atmosféru“, ktorej sa ťažko odoláva.

Viac info na www.festbohunice.sk

Autor: TS   Foto: Fest Dobré Bohunice

Atmosféra minuloročného festivalu:

[nggallery id=65]

Continue Reading

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články