Jubilejný 10. ročník filmového festivalu Cinematik prinesie v septembri do Piešťan okrem zahraničných filmov aj viaceré diela našich tvorcov. Súťažná sekcia slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.doc pokračuje a to, že pôjde skutočne o exkluzívny ročník, sľubujú až tri premiéry. Sekcia Čo dom dal bude zase hostiť predpremiéru novej psychologickej drámy Čistič, režiséra Petra Bebjaka a objavia sa v nej aj aktuálne snímky Koza od Ivana Ostrochovského a Lokalfilmis Jakuba Kronera.

KOza Martin KOllár

Lokalfilmis InoutStudio

Ladislav Kaboš, ktorý minulý rok súťažil na Cinematiku s filmom Všetky moje deti, uvedie v premiére svoj nový časozberný dokument Farby piesku. Príbeh o Slovenke, ktorá sa kvôli láske odsťahovala do Líbye a konvertovala na islam, je svedectvom o vojne a o tom, ako vojna núti ľudí opúšťať svoje domovy.

Matej Mináč bude tiež súťažiť o Cinematik.doc – Cenu Literárneho fondu a to dokumentom Očami fotografky. Slovenský režisér a scenárista nepriamo nadväzuje na svoje úspešné a oceňované snímky o Nicholasovi Wintonovi, avšak tento krát vytvára portrét svojej mamy, významnej fotografky Zuzany Mináčovej. Vo filme ju spoznávame nielen ako predstaviteľku novej vlny v slovenskej fotografii, ale dozvedáme sa aj o jej osobnom živote a o tom, aké to bolo chodiť s pripnutou žltou hviezdou.

Návštevníci festivalu budú môcť ako prví vidieť aj celovečerný debut autorskej dvojice Bibiana Beňová – Michael Kaboš. Ich film Prízraky rozpráva o malých dejinách obyčajných ľudí a veľkých dejinách krajiny prostredníctvom príbehu jednej vojenskej základne.

Suri K2 Studio

V súťažnej sekcii Cinematik.doc, ktorá odrzkadľuje aktuálnu slovenskú dokumentárnu tvorbu, uvedie piešťanský festival aj filmy Suri (r. Pavol Barabáš), Vlna vs. breh (r. Martin Štrba), Návrat do horiaceho domu (r. Anna Grusková), Tak ďaleko, tak blízko (r. Jaro Vojtek), Milan Čorba (r. Martin Šulík) a Okinawa – Slovensko, cesta karate (r. Anton Szomolányi). O tom, kto sa nakoniec stane držiteľom Cinematik.doc – Ceny Literárneho fondu spojenej s finančnou prémiou, rozhodne trojčlenná medzinárodná porota v zložení Eva Tomanová, Martin Palúch a Ania Szczepanska.

Okrem filmov v súťaži si budú môcť návštevníci festivalu už tradične pozrieť aj diela mladých tvorcov prostredníctvom výberu filmov z bratislavskej VŠMU a banskobystrickej Akadémie umení.

-lt-/zdroj: Peter Konečný/foto: csfd.cz, K2 Studio, InoutStudio, Martin Kollár

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972