Connect with us

Kultúra

Entita je najmä o dobrom kolektíve

Published

on

Názov tanečnej skupiny Entita vznikol zo slova identita. „Chceli sme mať vlastnú identitu. Bolo to krátko po tom, ako sme sa odčlenili od ZUŠky,“ hovorí vedúca skupiny Stanka Žáková a vysvetľuje, prečo je tanečná skupina neregistrovaná: „Je to preto, že keď sa zaregistrujeme, začína povinnosť a nie je to už radosť. Musela by som do nich hustiť, len preto, aby sme skončili prví. My tancujeme pre radosť.“ Napriek tomu, že tanec je podľa nej športová disciplína, o mnohých úspechoch domácich tanečníkov vraj verejnosť ani netuší. Aj preto sa tanečným skupinám horšie zháňajú sponzori. „Tento rok som časť kostýmov na súťaž šila sama,“ pochválila sa Stanka – manažérka, choreografka, trénerka aj krajčírka v jednej osobe.

Ako a kedy vznikla Entita?

[singlepic id=16061 w=320 h=240 float=left]Entita pôsobí v rámci Súkromnej základnej umeleckej školy, v Zavretom kúte, za Kockou. Hlavnú základňu máme v Trenčianskej Teplej, my sme pobočka. Tanečnú skupinu Entita sme založili v roku 2004, keď sme s kamarátkou Paulínou Dominovou odišli zo ZUŠ Piešťany. Najprv ho viedla ona, po dvoch rokoch som sa k nej pridala.

Začínali sme s discom. Paulína aktívne stepovala, na majstrovstvách sveta sa umiestnila v prvej desiatke. Potom keď pribúdali deti, začala som učiť aj ja. Pribudol hip-hop, scénika a show dance – tance s príbehom. Tým, že ona skončila a ja som zostala sama, tancujem disco, hip-hop a show dance.

Každé z detí tancuje svoj vlastný štýl alebo musia vedieť všetko?

Väčšinou sú deti univerzálne, odtancujú všetko. Ale nemôžem tlačiť hip-hoperov do scéniky. Napríklad na Vianoce prispôsobujeme tance zimnému obdobiu a cez leto máme niečo akčnejšie a pripravujeme sa na súťaže.

Aké je vekové zloženie členiek Entity?

Mám základnú, strednú vekovú skupinu a aj pár vysokoškoláčok. Napriek tomu, že odišli na internáty, každý týždeň sa vracajú domov a trénujú s nami, čo sa mi veľmi páči. Deti beriem asi od šiestej triedy, mladších má kolegyňa. Tie mladšie, by si totiž so staršími nerozumeli. Ale ak je niektorá tanečníčka šikovná, tancuje bez problémov aj so staršími. Spolu nás je stálych členov 35. Na začiatku roka aj vyše 60, ale potom to postupne odpadáva.

[singlepic id=16063 w=320 h=240 float=left]Takže vám asi chýbajú chalani.

S chalanmi je problém. Mali sme štyroch. Jeden už študuje VŠMÚ a tancuje v SĽUKU a SND a tí ostatní už netancujú. Malí chodia, ale v puberte sa začnú hanbiť a zaujímajú ich iné veci. A ja zase nezoberiem chalana, ktorý by predtým netancoval. Musela by som s ním veľa pracovať a trpeli by ostatní. A veľmi málo je takých, čo vydržia od malička.

Školský rok sa skončil aj pre vás?

Áno, končíme ho normálne, ale nevydržíme to, tréningy budú určite aj počas prázdnin. Dokonca chodíme na spoločné dovolenky, lebo to veľmi utužuje kolektív. Boli sme už v Taliansku aj v Chorvátsku. V Entite preto vznikli veľmi dobré priateľstvá. Nedovolím, aby bola niektorá tanečníčka vylúčená z kolektívu. Vieme sa spolu poriadne nadrieť, ale sú aj hodiny, keď sa iba rozprávame a smejeme.

Ak sa k vám chce niekto pridať, september je najvhodnejší čas?

Áno, vtedy sa u nás denne podáva kľučka. Najlepšie je pridať sa od septembra alebo od januára. Vtedy začíname nacvičovať nové tance.

[singlepic id=16064 w=320 h=240 float=right]Aký bol váš najväčší úspech?

Minulý rok sme získali prvé miesto na tanečnej súťaži Beatfórum v Gbeloch, v kategórii scénika. Väčšinou je to ale tak, že čo súťaž, to niečo prinesieme. Najviac súťaží býva na jeseň. Väčšinou niekoľko sobôt za sebou, od rána od šiestej do polnoci – to je maratón.

Kde a kedy vás môžu vidieť naši čitatelia najbližšie?

Asi až po prázdninách. V Piešťanoch mávame rôzne vystúpenia, aj pre mesto a potom až tie súťaže. Teraz sme mali koncoročné vystúpenie a tance treba do súťaží ešte vycibriť.

[nggallery id=892]

Autor: Martin Palkovič Foto: Majo Moravčík, Entita

 

Continue Reading

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články