Connect with us

Kultúra

Duša Lúčnice Štefan Nosáľ oslavuje deväťdesiat rokov, Dom umenia mu venoval piatkový večer

Published

on

Od narodenia umeleckého vedúceho a choreografa umeleckého súboru Lúčnica Štefana Nosáľa uplynulo presne deväťdesiat rokov. Významné jubileum jednej z najvýznamnejších žijúcich osobností slovenskej kultúry si okrem Slovenskej televízie pripomenul aj Dom umenia. 20. januára, presne v deň narodenín Štefana Nosáľa, pripravili slávnostný program spojený s projekciou.

IMG_7336

Štefan Nosáľ sa narodil v roku 1927 v Hriňovej. Pôsobil ako choreograf, umelecký vedúci, režisér aj pedagóg. Spolupracoval so Slovenským národným divadlom (Krútňava, Na skle maľované a iné), Pražským národným divadlom, Belgickou kráľovskou operou atď. Výrazný bol jeho odborný prínos vo funkcii predsedu odborných porôt choreografických súťaží a významne ovplyvňoval aj amatérske súborové hnutie. Umelecký súbor Lúčnica začal viesť v roku 1951. V roku 1989 dostal titul národný umelec, v roku 1997 Rad Ľudovíta Štúra II. triedy a v roku 2007 sa stal laureátom Pribinovho kríža I. triedy.

Advertisement
Hello GPT

Slávnostný program sa začal projekciou dokumentu o Štefanovi Nosáľovi, ktorý odvysielala Slovenská televízia v cykle GEN.sk. Nasledoval príhovor Mariána Turnera, riaditeľa umeleckého súboru Lúčnica. Nosnú časť programu tvorila projekcia zdigitalizovaného filmu Rodná zem z roku 1954, na ktorom sa jubilant podieľal choreograficky. Štefan Nosáľ dnes absolvoval oslavu v kruhu rodiny, známych aj médií a večera v Dome umenia sa napokon nezúčastnil.

IMG_7317

„Pán profesor Nosáľ je stále v predstavách ľudí riaditeľ. Ja si to mimoriadne vážim, lebo on je pre mňa mimoriadny človek, on je žijúca legenda slovenskej národnej kultúry, on je človek, ktorý, dalo by sa povedať, je jej zakladateľom. To, čo on vytvoril, a dokázal dostať na javiská doma a v zahraničí, je niečo, čo ľudia považujú za svoje,” hovorí Marián Turner.

Advertisement
Hello GPT

IMG_7391

Podľa Turnera je slovenský folklór jeden z najkrajších, aké vôbec na svete existujú. Je vzácne, že zostal po stáročiach v nezmenenej podobe, ktorá spolu s rozmanitosťou je tým, čím sú Slováci originálni doma a v zahraničí. Štefana Nosáľa nazval kultúrnym veľvyslancom Slovenska.

IMG_7386

„Myslím si, že pán profesor je veľký impulz a veľký vzor pre ľudí, ktorí tieto činnosti robia. Je pre nás inšpiráciou a príkladom. Stál pri nás, či sa Lúčničanom darilo viac alebo menej, samozrejme, vždy nás podporoval. On vždy robil tak, akoby to bola najväčšia výzva jeho života. Popritom bol človek mimoriadne skromný, pracovitý, profesionálny a s mimoriadnym talentom, ktorý dokázal svojou prácou zúročiť do týchto výsledkov,“ opisuje osobnosť Štefana Nosáľa riaditeľ súboru Marián Turner, ktorý dodáva, že profesor cestuje časom – zažívajú ho všetky generácie, pričom každá ho uznáva.

Advertisement
Hello GPT

IMG_7388

„Stretávame sa pracovne aj osobne. Pán profesor má aj krásny zmysel pre humor, je veľmi ľudský, ústretový. Popritom, ako sme z dokumentu počuli, že bol prísny, vie vždy po predstavení prísť, pochváliť a vyzdvihnúť kvalitné veci. Minule, keď sme riešili konkurz a hovoril som mu, že nie je nutné, aby prišiel a môže sa na nás spoľahnúť, mi povedal: ‚Nie, nie, ja prídem, lebo mi nevyberú pekné dievčatá,“ dodáva Marián Turner s úsmevom.

IMG_7416

-vv-

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články