Connect with us

Kultúra

Dom umenia pozýva na filmové projekcie

Published

on

Najväčšie jednosálové kino na Slovensku po koronavírusom vynútenej prestávke privíta prvých divákov v utorok 2. júna.

Program je pripravený tak, aby nekolidoval s projekciami v kine Fontána. Na svoje si prídu rodiny s deťmi, ale aj náročnejší diváci. Tí majú opäť možnosť na veľkom plátne vidieť oscarové filmy ako Parazit a Green Book.

Rovnako ako do iných slovenských kinosál, aj do Domu umenia bude povolený vstup výhradne s prekrytými ústami a nosom. Rúška musia mať diváci na tvári aj počas premietania. K dispozícii budú dezinfekcie na ruky.

Podľa platných opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR budú miesta na sedenie vedľa seba predávané iba rodinným príslušníkom alebo partnerom, inak musí byť dodržaná minimálne dvojmetrová vzdialenosť medzi divákmi.


Utorok 2. 6. o 18.00 h Green Book

Dvaja úplne odlišní ľudia (šofér a pianista) sa vydávajú na koncertné turné do miest na juhu krajiny, kde je rasizmus hlboko zakorenený. Film inšpirovaný skutočným príbehom popisuje vznik krásneho, zmysluplného a jedinečného priateľstva.

Scenár: Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly

Réžia: Peter Farrelly

Hrajú: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini, Sebastian Maniscalco, Dimiter D. Marinov, P. J. Byrne a ďalší.

Dráma/komédia USA 2018, anglicky s českými titulkami, 130 min., MP-12

Ocenenia Oscar 2019: najlepší film, scenár a herec vo vedľajšej úlohe (Mahershala Ali)

Vstupné: 4,- €


Streda 3. 6. o 18.00 h Príliš osobná známosť

Film prináša príbehy troch žien Simony, Natálie a Evy, ktoré sa poznajú alebo sa spoznajú. Spája ich priateľstvo, muž a malé, päťročné dievčatko.

Réžia: Marta Ferencová

Hrajú: Eliška Balzerová, Tatiana Dyková, Petra Hřebíčková, Ľuboš Kostelný, Marián Mitaš, Janko Popovič Volarič, Branislav Trifunovič a ďalší.

Komédia ČR/SR 2020, slovenský dabing, 107 min., MP-15

Vstupné: 4,-€


Štvrtok 4. 6. o 16.00 h Super maznáčikovia

Animovaný príbeh o statočných zvieratkách. Túlavý pes Roger je rebel, ktorý pomôže každému, kto je v núdzi.

Réžia: Reinbard Klooss

Nemecko / Čína / VB 2020, slovenský dabing, 89 min., MP

Vstupné: 4,- €


Utorok 9. 6. o 18.00 h Román pre pokročilých

Aký je život rozvedených mužov oddelených naštvanou exmanželkou nielen od stola, postele ale aj od účtov? Ako zapôsobí rozvod na ich morálku a sebavedomie?

Réžia: Zita Marinovová

Hrajú: Marek Vašut, Jitka Čvančarová, Vanda Hybnerová, Miroslav Etzler a ďalší.

Komédia, ČR 2019, originálna verzia, 95 min., MP-12

Vstupné: 4,- €


Streda 10. 6. o 18.00 h Čo sme komu urobili? 2

Claude a Marie Verneuilovi čelia novej kríze. Ich štyri dcéry a ich manželia sa rozhodli opustiť Francúzsko. Každý z nich k tomu má dobrý dôvod. Ale čo rodičia? Tí urobia všetko preto, aby im mladí neodišli niekam na druhý koniec sveta. Pokračovanie úspešnej francúzskej komédie.

Réžia: Philippe de Chauveron

Hrajú: Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan, Medi Sadoun, Frédéric Chau, Elodie Fontan, Frédérique Bel, Julia Piaton, Noom Diawara

Francúzsko / Belgicko 2018 , český dabing, 98 min., MP-12

Vstupné: 4,- €


Štvrtok 11. 6. o 16.00 h Mosley

Animovaný príbeh o láske a súdržnosti rodinky torifantov – inteligentných bytostí, ktoré si poradia s nadvládou farmára a zvládnu i strastiplnú cestu hľadania svojich legendárnych predkov.
Réžia: Kirby Atkins
Nový Zéland, Čína 2019, slovenský dabing, 97 min., MP

Vstupné: 5,- €/ deti 4,- €


Utorok 16. 6. o 16.00 h Labková patrola

Neohrozená Labková patrola – partička psích záchranárov na čele s chlapcom Ryderom, opäť v kinách v špeciálnej epizóde.
Animovaný rodinný film Kanada 2019, slovenský dabing, 70 min., MP

Vstupné: 5,- € / deti 4,- €


Streda 17. 6. o 18.00 h Chlap na striedačku

Pätnásť rokov vydatá Zuzana zistí, že jej manžel Jiří má už dlhšiu dobu pomer s inou ženou. Neváha, navštívi svoju sokyňu Lenku a navrhne jej, aby si starostlivosť o Jirku rozdelili a urobili tak z neho chlapa na striedačku.

Réžia: Petr Zahrádka

Hrajú: Jiří Langmajer, Ivana Chýlková, Iva Janžurová, Lucie Žáčková

Komédia, ČR 2020, originálna verzia, 112 min., MP-12

Vstupné: 4,- €


Štvrtok 18. 6. o 18.00 h La Gomera

Zábavný film noir, v ktorom sa rumunský policajný inšpektor hrajúci na obe strany zákona vydáva na kanársky ostrov La Gomera naučiť sa prastarý hvízdajúci jazyk. Len vďaka nemu sa môže vyhnúť prenasledovaniu a odpočúvaniu polície….

Réžia: Corneliu Porumboiu

Hrajú: Vlad Ivanov, Catrinel Marlon, Rodica Lazăr, Sabin Tambrea, Antonio Buil, Agustí Vill Aronga, István Teglas, George Pistereanu, Julieta Szonyi a ďalší.

Kriminálna komédia, Rumunsko, Francúzsko, Nemecko 2019, anglicky, rumunsky, španielsky s českými titulkami, 97 min., MP-15

Vstupné: 4,- €


Utorok 23. 6. o 18.00 h Parazit

Čierna komédia sleduje chudobnú, ale prefíkanú štvorčlennú rodinu, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti biznismena Parka. Čo sa môže stať, keď sa stretnú dva odlišné svety? Originálne dielo majstrovsky pracuje s prvkami thrilleru, drámy ale aj satiry a prináša vtipný a nepredvídateľný divácky zážitok.

Réžia: Joon Ho Bong

Hrajú: Kang-ho Song, Yeo-jeong Jo, Woo-sik Choi, So-dam Park a ďalší.

Komédia / dráma / thriller, Južná Kórea 2019, kórejsky s českými titulkami, 132 min., MP-15, Ocenenia: Zlatý glóbus v kategórii najlepší cudzojazyčný film

Vstupné: 4,- €


Streda 24. 6. o 16.00 h Ľadová sezóna 3

NeNORMálny ľadový medveď Norm spolu s nezničiteľnými lumíkmi tentoraz zasahuje v ďalekej Číne.

Réžia: Tim Maltby, Richard Finn
Animovaná rodinná komédia USA 2019, slovenský dabing, 90 min., MP

Vstupné: 4,- €


Štvrtok 25. 6. o 18.00 h Posledná aristokratka

Newyorčan Frank (Hynek Čermák) získa vďaka svojim šľachtickým predkom dávne rodové sídlo – zámok Kostka. S dcérou Máriou (Yvona Stolařová) a ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) sa chystá na veľký návrat do Čiech. Stretnutie romantických predstáv s realitou prinesie veľa zábavných situácií.

Réžia: Jiří Vejdělek

Ďalej hrajú: Eliška Balzerová, Martin Pechlát, Táňa Pauhofová, Vojtěch Kotek, Pavel Liška a ďalší

Komédia ČR 2019, originálna verzia, 110 min., MP

Vstupné: 4,- €


Reklamný článok

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články