Connect with us

Kultúra

Dom umenia ponúkne výstavu venovanú Štefanovi Nosáľovi

Published

on

Umelecký súbor Lúčnica a Dom umenia Piešťany chystajú vo výstavných priestoroch otvorenie expozície venovanej pamiatke profesora Štefana Nosáľa, ktorá nesie názov PARTY V 21. STOROČÍ. Parta sa v minulosti nosila ako ozdobná čelenka, ktorá bola znakom dospelého slobodného dievčaťa. Výstava ponúkne trojročný projekt dvojice mladých a talentovaných slovenských fotografov tvoriacich pod značkou LSZ Photography, umeleckej maliarky Sarah I. Avni a etnologičky Kataríny Chabrečekovej. Po úspešných prezentáciách v New Yorku a Ottawe sa opäť vracia na Slovensko a počas troch mesiacov si ho budete môcť pozrieť aj v Piešťanoch.

Základ party tvoril pás lepenky stočený do kruhu, ktorý bol obšitý textilom, najčastejšie zamatom, ten bol doplnený našitými korálkami, bortňami, či kovovými čipkami. Súčasťou party boli viaceré stuhy rôznych dĺžok, ktoré viseli okolo tváre alebo dolu chrbtom. V 19. storočí bola parta súčasťou sviatočnej alebo obradovej úpravy hlavy dospelých dievčat.

Táto kolekcia obsahuje 33 pútavých obrazov , na ktorých majú možnosť diváci vidieť už takmer zaniknuté party a vence z celého Slovenska podané v modernom umeleckom prevedení – v kombinácii fotografie, maľby na tvári a umeleckej maľby. Súčasťou slávnostnej vernisáže bude aj krst nového CD s rovnomenným názvom „Party v 21.storočí “, na ktorom nájdete výber najkrajších slovenských ľudových piesní s ľúbostnou a svadobnou tematikou prearanžovaných do moderných hudobných žánrov.

Cieľom autorov projektu – fotografa Ľubomíra Saba a Zuzany Sénášiovej, etnologičky Kataríny Chabrečekovej a maliarky Sarah I. Avni bolo vytvoriť výnimočný projekt. „Pokúsili sme sa verne vystihnúť históriu, no dodať jej zároveň moderný nádych, upútať pozornosť mladých a podporiť v nich hrdosť na svoj pôvod. Sme veľmi poctení, že môžeme vystavovať v Dome umenia v Piešťanoch. Tento kultúrno-spoločenský stánok je súčasťou Umeleckého súboru Lúčnica, jeho dlhoročnému umeleckému šéfovi a choreografovi profesorovi Štefanovi Nosáľovi, jeho pamiatke je venovaná táto prezentácia“.

Na slávnostnej vernisáži sa uskutoční krst nového CD s názvom „ Party v 21. storočí “. Dve speváčky, ktoré sú zároveň modelkami tohto projektu – Veronika Strapková a Katka Ivanková, zaspievajú štyri piesne v klavírnom doprovode Matúša Ferka, aranžéra piesní. Pozvaní budú mať možnosť vidieť prvýkrát na Slovensku 33 limitovaných Fine Art Printov , ktoré budú vystavené počas 3 mesiacov vo výstavnej sieni Domu umenia.

Vždy jeden víkend v mesiaci sa uskutoční „Deň s autormi” , počas ktorého majú návštevníci možnosť stretnúť autorov osobne a dozvedieť sa viac o projekte, obrazoch a samotných partách. 

O PROJEKTE:
Umelci spolu s tímom etnológov zmapovali a zachytili 33 tradičných párt a vencov zo všetkých kútov Slovenska. Etnologička Katarína Chabrečeková, ktorá sa stala odbornou konzultantkou projektu tvrdí, že sa ponorili hlbšie do histórie ľudových odevov. „Pátrali sme po ornamentoch a symbolike ľudovej tradície, aby obrazy každým detailom odrážali hĺbku myšlienky a dopĺňali zámer projektu. “

Výber fotomodeliek nebol jednoduchý. „Modelky na obrazoch sú úspešné mladé ženy, ktoré boli starostlivo vyberané tak, aby spĺňali požiadavku nosenia párt ako tomu bolo v minulosti. Museli byť slobodné a bezdetné. Sú to na Slovensku mediálne známe modelky, moderátorky, herečky a speváčky“, vysvetľuje Katarína. Na obrazoch pózuje napríklad Mirka Partlová, Mária Trošková, Diana Hágerová, Karolína Chromisteková, Lujza Straková či Barbora Švidraňová. Najvzácnejším kúskom je parta z Veľkého Lomu, ktorá bola zrekonštruovaná.

„Ide o jedinú zdokumentovanú partu z Novohradského regiónu v tomto projekte, na ktorej sa pracovalo mesiac a bola vyrobená zo storočných stúh“, vysvetľuje detaily projektu odborná garantka. Zrekonštruované boli tiež ďalšie tri party.

Slávnostná vernisáž výstavy : 10. 11. 2017 o 18.00 hodine

Umelecky nafotené fotografie dotvorili ručne maľovanými ornamentami na tvár Andrea Ľubocká a Patrik Raga.

Vytlačeným fotografiám na plátno vdýchla finálnu podobu maliarka Sarah I. Avni., ktorá technikou akrylovej maľby vytvorila pozadie obrazov vychádzajúce z ľudových prvkov jednotlivých dedín a regiónov zmapovaných párt.

Výsledkom sú pútavé diela reprezentujúce hojnosť a rôznorodosť slovenského ľudového dedičstva. Dôraz na každý detail a ideové vrstvenie projektu dokazuje, že „ Party v 21. storočí “ predstavujú projekt silného umeleckého a historického odkazu. Limitovaná kolekcia obrazov má certifikát originality (COA) a obrazy sú vyrobené v troch rozmeroch: 60×90 cm, 80x120cm a 120×180 cm. Jedinečnosť tohto projektu umocňuje tiež originálne skomponovaná hudba Matúša Ferka, ktorá kombinuje pôvodnú, ľudovú hudbu s prvkami aktuálnych moderných hudobných žánrov.

VÝSTAVY 2016/2017:
Brusel
Výnimočnú výstavu „Party v 21. storočí“ už mali možnosť vidieť diváci v zahraničí. Dielam, ktoré priniesli svojim spracovaním výnimočný pohľad na slovenskú kultúru sa dostalo tej cti, aby symbolicky uzatvoriť jedinečný rok pre Slovenskú republiku. Výstava sa stala jedným z kultúrnych sprievodných podujatí slovenského predsedníctva v Rade EÚ v Bruseli. Počas výstavy sa v budove Stáleho zastúpenia SR pri Európskej únii konali rôzne recepcie a bankety, ktorých sa zúčastňovali zástupcovia inštitúcií zo všetkých 28 členských štátov EÚ. Výstava bola prístupná aj verejnosti a vernisáž sa konala za účasti autorov.

Bratislava Slávnostnej vernisáže, ktorá sa konala dňa 1. 4.2017 v Galérii NR SR na Bratislavskom hrade, sa zúčastnilo 250 vzácnych hostí. Výnimočný večer moderovala Diana Hágerová a jedinečnú atmosféru dotvorila unikátne skomponovaná ľudová hudba s prvkami moderných žánrov Matúša Ferka spolu so speváckym vystúpením Veroniky Strapkovej. Samotnú výstavu, ktorá sa konala v termíne 2.-17. apríla 2017 videlo približne 6000 ľudí. Podľa slov kompetentných sa také niečo nestalo už niekoľko rokov.

New York 
Prvá prezentácia na americkom kontinente sa konala dňa 9.9.2017 v hoteli Crowne Plaza Times Square v New Yorku. Vďaka organizátorom večera, nadácii +421 Foundation, mali možnosť pozvaní tieto unikátne obrazy prvýkrát vidieť v Amerike. Za účasti autorov projektu a slovenských modeliek odetých v krásnych krojoch a s partami na hlavách otvorili jedinečný večer pod názvom Slovak Fashion Night 2017 – Blue Slovak Danube Soiree. Medzi 400 pozvanými hosťami nechýbali ani generálna konzulka Slovenskej Republiky v NY Ladislava Begeç alebo manželka ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Jarmila Lajčák-Hargašová.

Ottawa
Dňa 1.októbra 2017 zorganizovalo Veľvyslanectvo SR v Ottawe celodňovú akciu s názvom Slovak Day – Ottawa Welcomes the World, ktorá bola súčasťou osláv 150. výročia založenia Kanady . Aj vďaka projektu „Party v 21.storočí“ sa podarilo zaujímavou a interaktívnou formou predstaviť bohatú históriu a tradície našej krajiny, ale aj súčasné moderné Slovensko. Slovenskú expozíciu si v priebehu dňa pozrelo vyše 7000 návštevníkov . Projekt sa veľmi páčil a oslovil aj samotného primátora Ottawy p. Jima Watsona, ktorý ponúkol zorganizovať výstavu na radnici v City Hall Gallery v roku 2018.

INFORMÁCIE:
Výstava potrvá od 2. 11.2017 do 31. 1. 2018
OTVÁRACIE HODINY – Výstavné priestory Domu umenia Piešťany:
Utorok – Piatok 14 – 17 h
Sobota a Nedeľa 14 – 18 h
pondelky a sviatky zatvorené
19.12.2017 – 8.1.2018 zatvorené
DNI S AUTORMI:
11. 11. 2017 / 09. 12. 2017 / 20. 01. 2018
www.party21art.com
Zuzana Sénášiová 0911/648 099

-Dom umenia-

Continue Reading

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články