Connect with us

Kultúra

Dom umenia bude žiť kultúrou aj vo februári, pozrite si program na najbližší mesiac

Published

on

Pracovníci Domu umenia sa postarali o bohatú kultúrnu nádielku aj počas najbližšieho mesiaca. Prelom mesiacov sa bude niesť v duchu filmov, ktoré sa budú v priebehu februára prelínať s koncertmi aj divadelnými predstaveniami. O estetický zážitok sa zas postará stála expozícia. 

Veľká sála

Utorok 31. 1. o 18.00 hod.
Miluji tě modře
Komédia/romantický film, ČR, 2017, 90 min.
Slovenská premiéra českej romantickej komédie. Príbeh, ktorý pobaví, rozosmeje, ale i dojme; príbeh, ktorý musíte prežiť celým svojím srdcom!
Vstupné: 4 €

Štvrtok 2.2. o 18.00 hod.
Všetko alebo nič
Romantická komédia, SR/ČR, 2017, 105 min., MP-15
Prvý film podľa bestselleru Evity Urbaníkovej. Príbeh o vzťahoch, ktoré nás valcujú, o ženskom priateľstve, ktoré nás chráni, o mužoch, na ktorých sa nezabúda… Aj keď vlastne toho nie sú hodní. Príbeh taký skutočný, že v ňom objavíte samých seba…
Réžia: Marta Ferencová
Hrajú: Táňa Pauhofová, Klára Issová, Ľuboš Kostelný, Michał Żebrowski, Paweł Deląg, Ondřej Sokol, Petra Hřebíčková, Zuzana Kronerová a ďalší.
Vstupné: 4 €

Streda 8. 2. o 19.00 hod.
Stanislav Štepka a Radošinské naivné divadlo: To nemá chybu
Horká komédia o naprávaní starých chýb. Účinkujú členovia divadelného súboru.
Réžia: Ondrej Spišák
Vstupné: 14 €

Piatok 10. 2. o 8.30, 9.45 a 10.55 hod.
Marťanci z Marsu a Facebook
Výchovno-vzdelávacie multimediálne koncerty. Organizované podujatia pre školy. Videoprojekcie, animácie a súťaže pre deti.

Glenn-Hughes-press-2016-billboard-1548

Utorok 14. 2. o 19.00 hod.
Glenn Hughes – The Voice of Rock (špeciálny hosť: Stone Broken)
Basgitarista pôsobiaci v hudobných skupinách Finders Keepers, Trapeze, Black Sabbath či Deep Purple dorazí aj na Slovensko.
Vstupné: 30/35 €

Streda 15. 2. o 18.00 hod.
Päťdesiat odtieňov temnoty  (Fifty Shades Darker)
Milostno-erotický film, USA, 2017, slovenské titulky, 121 min., MP-18
Jamie Dornan a Dakota Johnson sa vracajú ako Christian Grey a Anastasia Steeleová v Päťdesiatich odtieňoch temnoty – druhej kapitole milostného príbehu, ktorý vychádza z celosvetového knižného fenoménu. Začína presne tam, kde skončil jeho predchodca (Päťdesiat odtieňov šedej) a bude ešte o odtieň temnejší… V pokračovaní sa k účinkujúcim pripojí aj oscarová Kim Basinger.
Réžia: James Foley
Vstupné: 4 €

Štvrtok 16. 2. o 16.00 hod.
Miro Jaroš – Koncert pre (ne)poslušné deti
Vstupné: 9 €

Utorok 21. 2. o 19.00 hod.

Krištof Magnusson – Aj muži majú svoje dni
Komédia o pohľade do súkromia ozajstných chlapov. Láska, podvod, priateľstvo, nenávisť…
Účinkujú: Branislav Deák, Ján Jackuliak, Gregor Hološka, Milan Bahúl
Réžia: Martin Mňahončák
Vstupné: 15 €

maxresdefault

Streda 22. 2. o 16.00 hod.
Lichožrúti
Rodinný, animovaný film, ČR/SR, 2017, 83 min., slovenský dabing, MP-7
Prázdninové filmové premietanie. Držte si ponožky, chystá sa útok na Vaše zásoby! Krásny príbeh malého lichožrúta Chichúnika, ktorého vo filme čakajú veľké úsmevné dobrodružstvá.
Hrajú/dabujú: Daniel Fischer, Ľubo Kostelný, Pavol Plevčík, Miro Noga, Táňa Pauhofová, Ján Koleník, Jozef Kroner
Réžia: Galina Miklínová
Vstupné: 3,5 €

Štvrtok 23. 2. o 18.00 hod.

Muzikanti
Hudobná romanca ČR 2017, originálna verzia, 109 min., MP-12
Slovenská premiéra romantického hudobného filmu režiséra Dušana Rapoša a scenáristu Petra Šišku. Film plným pesničiek a melódií, od folklórnych koreňov až po mladú rockovú súčasnosť.
Hrajú: Pavel Kříž, Michalina Olszańska, Martin Dejdar, Maroš Kramár, Sara Sandeva, Markéta Konvičková, Patrik Děrgel, Magdalena Wronková, Eva Vejmělková, Jaromír Nohavica, Norbert Lichý, Halina Mlynková, Pavel Callta, Pavel Šiška, Leoš Mareš, Peter Cmorík, Jakub Kohák
Réžia: Dušan Rapoš
Vstupné: 4 €

Sobota 25. 2. o 18.55 hod.

Antonín Dvořák: Rusalka
Priamy prenos z Metropolitnej opery New York. Rozprávková opera o tragickom osude vodnej víly Rusalky.
Dirigent: Sir Mark Elder
Réžia: Mary Zimmerman
Účinkujú: Kristine Opolais (Rusalka), Katarina Dalayman (Cudzia kňažná)
Jamie Barton (Ježibaba), Brandon Jovanovich (Princ), Eric Owens (Vodník)
Vstupné: 12/6 €

Kolektív Domu umenia na mesiac marec pripravuje:

7. 3. o 19.00 hod.
Studio DVA a Patrik Hartl: Klára a Bára
Ivana Chýlková a Eva Holubová v radikálnej komédii o manželstve a požiari.

Zákaz vstupu do hľadiska počas predstavenia! Zmena programu vyhradená.

 

Výstavy

26. 1. – 26. 2.
Zimný semester
Výstava prác žiakov výtvarného odboru Základnej umeleckej školy Piešťany vo výstavných priestoroch.

Stála expozícia
Akademický maliar Jozef Bubák – Symfónia o človeku
Foyer, II. poschodie

Stála expozícia
Galéria – Alojz Majerník
Prízemie

Otváracie hodiny výstavných priestorov:
■ pondelok: zatvorené
■ utorok – piatok: 14.00 – 17.00 hod.
■ sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 hod. 

Predaj vstupeniek:
■ Pokladňa Domu umenia
pondelok – piatok od 14.00 – 17.00 hod. a hodinu pred predstavením
■ Ticketportal

Bližšie informácie:
■ Programová prevádzka
tel. č.: 033/24 58 100
■ Pokladňa
tel. č.: 033/24 58 001

Kompletný program nájdete na webstránke Domu umenia.

-info; foto: youtube.comwww.billboard.com

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články