Dnes začína Bažant kinematograf, lúči sa s filmovým pásom

27. júna 2013 Off Od

Jeden z dvoch známych retoautobusov putujúcich celé leto po Slovensku už stojí pri Hudobom pavilóne v Mestskom parku. Prvý film – Samotári, premietne dnes o 21.30 h.

[singlepic id=16650 w=520 h=340 float=center]

 

Tohtoročnú filmovú kolekciu tvorí tradične päť českých a slovenských celovečerných filmov. Program sa nesie v znamení „rozlúčky“ z filmovým pásom, a aj preto ho tvoria novinky i kultové filmy z minulých rokov, ktoré ešte naplno nezasiahla digitálna revolúcia. Zaujímavým bonusom je špeciálna kolekcia krátkych a zábavných filmov z dielne významných slovenských tvorcov.

Novšími filmami v programe sú slovenské tituly Viditeľný svet a Lóve, ktorých režiséri majú v projekte Bažant Kinematograf premiéru. Lóve (v Piešťanoch 28. 6.) je milostný príbeh odohrávajúci sa na periférii veľkomesta, v autentickej tvrdej mestskej realite. Mladý režisér Jakub Kroner týmto, svojím už druhým celovečerným filmom výrazne oslovil svoju generáciu, a prepracoval sa do rebríčka najnavštevovanejších slovenských filmov za posledných dvadsať rokov.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=NWJBtbhi4Vo[/youtube]

Peter Krištúfek sa v svojom celovečernom hranom debute Viditeľný svet (v Piešťanoch 30. 6.) zameral na vážnu tému zásahov do ľudského súkromia. Hlavnou postavou filmu je osamelý štyridsiatnik Oliver (stvárnil ho vynikajúci Ivan Trojan), ktorý svoje dni trávi pozorovaním rodiny žijúcej v dome naproti, a jedného dňa sa dokonca rozhodne zasiahnuť do jej života.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=8i2Soe-VoE4[/youtube]

Aktuálnu českú filmovú tvorbu zastupuje svojský „reality film“ Mareka Najbrta Polski film (v Piešťanoch 29. 6.). Štyria známi českí herci – Matonoha, Liška, Daniel a Polášek v ňom hrajú samých seba, čo však ešte neznamená, že sú to naozaj oni. Film sa zaujímavým a inteligentným spôsobom pohybuje na hranici reality a fikcie a hovorí o časoch, „keď komunizmus skrachoval, kapitalizmus sa ešte nezačal, a všetci mali dobrú náladu“.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=YVDCewh3o2c[/youtube]

Najstarším z filmov tohtoročného programu je komédia Davida Ondříčka Samotári (v Piešťanoch 27. 6.), ktorá je dnes už overenou značkou medzi viacerými generáciami divákov. Hovorí síce o siedmich mladých ľuďoch, neúspešne hľadajúcich lásku vo veľkom meste na konci 90. rokov, no témou a spracovaním je vysoko aktuálna i dnes.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=gvcgYwjZnv4[/youtube]

Ponuku celovečerných filmov dopĺňa výnimočná kolekcia krátkych predfilmov, ktoré pri príležitosti rozlúčky s 35 mm filmovým pásom poskytol Slovenský filmový ústav. Ide o päticu krátkych a zábavných filmov, ktoré pochádzajú z dielne významných slovenských tvorcov a patria do Zlatého fondu slovenskej kinematografie.

Bažant Kinematograf ponúkne jedinečnú možnosť vidieť kultový trezorový film Dušana Hanáka Prišiel k nám Old Shatterhand z roku 1966, humorný pohľad Miroslava Šindelku na ľudí a veci okolo nás Veľká potreba z roku 1992, a tri vzácne animované filmy: Rebrík od barda slovenskej animácie Viktora Kubala a dielka Socha a Pieseň prvej dámy slovenského animovaného filmu Jaroslavy Havettovej, na ktorých v roku 1969 spolupracovala s Ivanom Popovičom. Kolekciou uvedených predfilmov zároveň blahoželáme Slovenskému filmovému ústavu k jeho 50.výročiu.

Fotogaléria z premietania Bažant kinematografu v roku 2011:

[nggallery id=935]

Text: Tlačová správa Foto: Martin Palkovič