Connect with us

Kultúra

December bude pre milovníkov kultúry bohatý, Dom umenia im ponúkne pestrý program

Published

on

Dom umenia ponúkne aj v mesiaci december všetkým milovníkom kultúry mimoriadne bohatý program, užiť si budete môcť koncerty, operu, divadlo, ale aj filmovú premiéru. Hneď v úvode posledného mesiaca v roku 2016 je na pláne vernisáž výstavy Janka Lehotského, vďaka ktorej sa dozviete viac o umelcovom druhom ja. Fascinujúca tanečná show 5 Doors ponúkne strhujúci zážitok, ktorý prinesie aj vizuálne a svetelné efekty obohatené zábavnými prvkami. V prgrame nájdete aj operu, projekciu filmu IMT Smile a Lúčnica: Made in Slovakia, rôzne vianočné koncerty a aktuálny rok uzavrie Radošinské naivné divadlo s hrou Stanislava Štepku To nemá chybu.

Janko Lehotský pozvánkav

 

Štvrtok 1.12. o 17.00 h Galéria
Vernisáž výstavy Janka Lehotského
MOJE DRUHÉ JA
Program: Janko Lehotský – spev
Hosť večera: Pavol Mrázek – Prezentácia svojich motivačných kníh O kreativite a vedomí

5doorPiatok 2.12. o 19.00 h
5DOORS DANCING IN THE LIGHT SHOW
Dychberúca BROADWAY SHOW na ktorú nezabudnete!
Tanec – atmosféra – svetlá
Vstupné: 19,-€ a 10,-€Skupina-Kollárovci

Sobota 3.12. o 18.00 h
KOLLÁROVCI
Môj život je muzika
Kollárovci sú slovenská hudobná skupina, ktorá vznikla v roku 1997 a ich hlavný zdroj repertoáru pozostáva zo slovenskej ľudovej piesne. Snažia sa obohatiť ju a oživiť vlastnou hudobnou úpravou. Temperamentní Kollárovci sa vám predstavia už 29. októbra v Poprade a 3. decembra v Piešťanoch. Príďte si vychutnať ich jedinečné vystúpenie a zažiť tie najväčšie hity nielen zo Šláger TV.
Vstupné: 11,-€

Pondelok 5.12. o 17.00 h
Utorok 6.12. o 10.00 a 17.00 h .
Vianočný program žiakov tanečného odboru Základnej umeleckej školy v Piešťanoch
Vstupné: 2,50 €

Streda 7.12. o 18.00 h – Piešťanská filmová premiéra
IMT SMILE A LÚČNICA: MADE IN SLOVAKIA
Jedinečný projekt, ktorý pobláznil celé Slovensko a dostal sa dokonca i za jeho hranice do Čiech. Spojenie tradičného v podobe súboru Lúčnica s kapelou IMT Smile na čele s obľúbeným a charizmatickým spevákom Ivanom Táslerom a režisérsky počin Jána Ďurovčíka. Réžia: Paľo Janík
Hudobný / tanečný / dokumentárny film SR 2016, 110 min., MP
Vstupné: 4,-€Slagr-Band

Štvrtok 8.12. o 18.00 h
ŠLÁGR BAND
Mára / Karel Peterka / Jana Peterková / Frankie Zhyrnos
Hostia: Lenka Ambrožová, Kamila, duo Sonet a ďalší …
Vstupné: 9,- € v predpredaji / 10,- € v deň koncertuMET-Láska-zďaleka

Sobota 10.12. o 18.55 h
Priamy prenos z Metropolitnej opery New York
Kaija Saariaho LÁSKA ZĎALEKA
Dirigent: Susanna Mälkki
Réžia: Robert Lepage
Účinkujú: Susanna Phillips (Clémence), Tamara Mumford (Pútnička), Eric Owens (Jaufré Rudel) a ďalší.
Clivá stredoveká romanca rozpráva príbeh lásky Clémence a Jaufrého, ktorí snívajú jeden o druhom, bez toho aby o sebe vedeli. Lásku medzi nimi sprostredkuje Pútnička.
Vstupné: 12 – 6 €Vianoce-s-Lúčnicou

Pondelok 12.12. o 19.00 h
Vianoce s Lúčnicou
Spevácky zbor Lúčnica
Elena Matušová – zbormajsterka, Katarína Ďurdinová – soprán,
Dominika Hanko – mezzosoprán, Róbert Smiščík – tenor, Gustáv Beláček – bas
Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala
Ewald Danel, dirigent
Program:
Arcangelo Corelli – Concerto grosso „Fatto per la Notte di Natale“
Georgius Zrunek – Vianočná omša
Slovenské a medzinárodné vianočné piesne a koledy
Vstupné: 19 – 15 – 10 €FS-Slnečnica

Utorok 13.12. o 19.00 h
Folklórny súbor SLNEČNICA
Vianočný program
Folklórny súbor Slnečnica založil v roku 1986 Miroslav Donoval pri Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Piešťanoch. Od tých čias vychoval mnoho generácií tanečníkov a vzbudil obdiv v nejednom slovenskom či európskom meste. Svoje rytmické choreografie predviedol v mnohých štátoch Európy ale i v Číne, Izraeli či Bolívii.
Vstupné: 5,- €

Streda 14.12. o 18.00 h
Vianočný program Súkromnej základnej umeleckej školy v Piešťanoch
vstupné: 3,- €Vianoce-s-Donutilom

Štvrtok 15.12. o 19.00 h
VIANOCE s Miroslavom Donutilom
Exkluzívny hosť Marta Sládečková
Vstupné: 17,- € v predpredaji / 22,- € pred vystúpením

Pondelok 19.12. o 19.00 h
Radošinské naivné divadlo
Stanislav Štepka TO NEMÁ CHYBU
Horká komédia o naprávaní starých chýb.
Réžia: Ondrej Spišák
Účinkujú členovia divadelného súboru.
Trochu trpký, ale skôr ľudsko-smiešny  životný osud starého novinára v komédii Stanislava Štepku To nemá chybu až priveľmi pripomína naozajstný životný príbeh autora hry, mimochodom, takisto kedysi novinára. Novinár Fedor krátko bilancuje život a nato sa spolu so svojimi deťmi vracia do vlastnej minulosti, presnejšie na miesta svojich autentických, mimochodom, mimoriadne atraktívnych novinárskych stretnutí a rozhovorov. Vtipne uvažuje spolu s divákmi o naprávaní chýb, teda či sa dá vyvarovať chybám; slovom, čo a ako by bolo, keby tých osudných ľudských, ale aj historických, dokonca aj vesmírnych chýb nebolo.
Premiéra bude 11. a 12.novembra 2016 na scéne RND.
Vstupné: 14,-€

-lt/Zdroj, foto a grafika: Dom umenia-

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články