Connect with us

Kultúra

Čo ponúka Dom umenia vo februári?

Published

on

Dom umenia vo februári sa prinesie množstvo kultúrnych podujatí od divadla, cez filmy, až po tanec, či výstavy. Predstavia sa vám profesionálni umelci, ale aj žiaci základnej umeleckej školy a určite sa bude na čo pozerať.

PIATOK / 8. 2. /  19.00 – DIVADLO – Obnovená premiéra
Divadlo DINO
Ivan Holub:  POHREB  (Živí-mŕtvi)

Komédia, ktorá Vás nenechá chladným.
Réžia: František Rehák Hudba: Martin Valášek
Účinkujú: Jerguš Mitter, Michal Nikodem, Marcela Fecsuová, Igor Potočný, Iveta Penthorová, Miroslav Kojda, Margita Huťťová, Zuzana Vavrová, Danka Jurčová
Podujatie je venované 20. výročiu založenia divadla.
Vstupné: 9,- a 10,- €

PONDELOK / 11. 2. / 18.00 – FILM
Bohemian Rhapsody

Queen. Jediné, čo je pozoruhodnejšie ako ich hudba, je jeho príbeh. Bohemian Rhapsody popisuje hudobnú dráhu a jedinečnú životnú a umeleckú kariéru Freddieho Mercuryho od založenia skupiny Queen až po pamätný koncert Live Aid
v roku 1985.
Réžia: Bryan Singer, Dexter Fletcher
Hrajú: Rami Malek, Lucy Boynton, Joseph Mazzello, Gwilym Lee, Ben Hardy, Allen Leech, Mike Myers a ďalší.
Dráma / životopisný / hudobný USA/VB 2018, anglicky so slovenskými titulkami,
134 min., MP-12
Ocenenia: Zlatý glóbus za najlepšiu drámu a za najlepší mužský herecký výkon v dramatickom filme, nominácia na Oscara 2019
Vstupné: 5,- €

UTOROK / 12. 2. / 19.00 – TANEČNÝ PROGRAM
Umelecký súbor LÚČNICA uvádza program Z tvorby prof. Štefana Nosáľa

Choreografia: prof. Štefan Nosáľ
Umelecký vedúci: Mikuláš Sivý
Účinkujú : tanečný súbor, spevácka skupina a orchester Umeleckého súboru
Lúčnica pod vedením Martina Sleziaka
Vstupné: 17 – 19 – 21,- €

ŠTVRTOK / 14. 2. / 19.00 – Valentínsky večer – Malá sála
Hudobno – poetické pásmo
S LÁSKOU O LÁSKE

Adriena Bartošová – autorská hudba, spev, klavír
Pavol Bereza – gitara
Štefan Bučko – umelecký prednes z výberu poézie M. Rúfusa, A. Sládkoviča,
W. Shakespeara, J. Smreka i Š. Bučka.
Večer osviežia aj džezové evergreeny  v príjemnom rytme bossanova či swingu…
Vstupné: 8,- € / 4,- ( študenti, dôchodcovia, ZŤP)

UTOROK/ 19. 2. /  17.00 – Malá sála
Zimný KONCERT klavírneho oddelenia
Základnej umeleckej školy Piešťany

Podujatie je venované 75. výročiu založenia školy.
Vstup voľný/ vstupenky k dispozícii v pokladni DUP

STREDA / 20. 2. / 19.00 – RAFINOVANÁ KOMÉDIA
Odchody vlakov
Adela Vinczeová a Viktor Vincze

Druhá séria úspešnej, vynaliezavej a invenčnej komédie pre dvoch hercov z pera legendárneho autora Petra Zelenku na motívy hry Michaela Frayna.
Réžia: Viktor Vincze st.
Vstupné: 16,- € a 18,- €

FILMOVÝ TÝŽDEŇ V DOME UMENIA

PONDELOK / 25. 2. /  18.00 – FILM
TRHLINA

Mysteriózny triler o jednej z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľnom miznutí ľudí v pohorí Tribeč.
Réžia: Peter Bebjak Scenár: Tomáš Bombík
Hrajú: Matej Marušin, Mária Havranová, Dávid Hartl, Tomáš Maštalír, Juraj Loj,
Tomáš Mischura, Martin Šalacha, Emanuel Hason, Ondrej Hraška, Jaroslav Mottl, Ela Lehotská a ďalší.
Film SR 2019, originálna verzia, 111 min., MP-15
Vstupné: 5,- € / 4,- € študenti

UTOROK / 26. 2. /  16.00 – FILM – prázdninové podujatie pre rodičov s deťmi !
Asterix a tajomstvo čarovného nápoja

Ďalšie dobrodružstvo veselej dvojice Asterixa a Obelixa. Príbeh z prostredia svojráznej Galskej dediny sa točí okolo ich čarovného nápoja.
Réžia: Alexandre Astier, Louis Clichy
Scenár: Alexandre Astier
Animovaná komédia FR 2018, slovenský dabing, 91 min., MP
Vstupné: 3,- €

STREDA / 27. 2. /  18.00 – FILM
Zrodila sa hviezda

Romantický príbeh, v ktorom sa v hlavných úlohách predstaví štvornásobný držiteľ nominácie na Oscara Bradley Cooper a spevácka pophviezda Lady Gaga.
Réžia: Bradley Cooper
Ďalej hrajú: Andrew Dice Clay, Dave Chappelle, Sam Elliotta ďalší.
Dráma, hudobný USA 2018, slovenské titulky,136 min., MP-15
Ocenenie: Zlatý glóbus za najlepšiu filmovú pieseň (Shallow)
Vstupné: 4,5 € / 4,- € študenti

ŠTVRTOK / 28. 2. /  18.00 – FILM – SLOVENSKÁ PREMIÉRA
COLETTE: Príbeh VÁŠNE

Škandálny príbeh nekonvenčnej a talentovanej ženy, ktorej život bol rovnako pikantný, ako romány, ktorými okúzlila parížsku spoločnosť v prvej polovičke
20. storočia.
Réžia: Wash Westmoreland
Hrajú: Keira Knightley, Dominic West, Eleanor Tomlinson, Fiona Shaw,
Eleanor Tomlinson ďalší.
Životopisný, historický, dráma VB/USA/ Maďarsko 2018, originálna verzia s českými titulkami, 111 min., MP-12
Vstupné: 5,- €

 

VÝSTAVY:

31. 1. – 3. 3. 2019
ZIMNÝ SEMESTER 4

Výstava žiakov výtvarného odboru Základnej umeleckej školy v Piešťanoch

STÁLA EXPOZÍCIA – foyer II. poschodie
Akademický maliar Jozef Bubák
SYMFÓNIA O ČLOVEKU – maľba

PR

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články