Rotterdam či Tribeca. Cinematik uvedie aj nemeckú drámu Axolotl Overkill režisérky a scenáristky Helene Hegemann. Protagonistom je šestnásťročná Mifti, ktorá žije v Berlíne spolu so svojimi nevlastnými súrodencami, otcom a kamarátkou Opheliou. Oplakáva nedávnu smrť matky a začína byť závislá na Alice – staršej kriminálničke.

Divákov čaká aj poľská snímka Sztuka kochania: Historia Michaliny Wislockiej. Hrdinka Michalina Wislocka je najznámejšou sexuologickou komunistického Poľska. Bije sa za práva na vydane jej knihy, ktorá by mala zmeniť sexuálny život Poliakov navždy. Na jej príbeh sa pozrela režisérka Maria Sadowska. Premietanie tohto mimoriadne úspešného poľského titulu bude súčasťou prvého slávnostného odovzdávania výročných cien Asociácie slovenských filmových strihačov.

Diváci budú môcť v sekcii Zvláštne uvedenie prežiť na veľkom plátne návrat sci-fi kultu, ktorý v tomto roku oslavuje 40 rokov od svojej premiéry. V reštaurovanej verzii sme pripravili exkluzívne premietanie, podľa mnohých kritikov, najlepšieho autorského filmu Stevena Spielberga – Blízke stretnutie tretieho druhu (Close Encounters of the Third Kind).

Vyhľadávaná polnočná sekcia Za hranicou kultu, bude tento rok patriť trojici snímok belgického tvorcu Fabricea du Welza.

Prvá z nich je temný horor Calvaire, plný prekvapení a násilia. Hrdinom príbehu je spevák Marc, ktorý sa živí hudobnými vystúpeniami v domovoch dôchodcov. Pri jednej nočnej ceste sa mu pokazí dodávka. Pretože sa auto nepodarí opraviť, útočište nájde v odľahlom penzióne. V horore Vinyan zase sledujeme dvojicu, ktorá hľadá svoje dieťa stratené počas tsunami. Pri svojom pátraní, prekonávajúc nástrahy džungle aj vody, mladá dvojica neustále stojí zoči-voči hrozivým nebezpečenstvám. Trojicu belgických filmov uzatvára dielo Alléluia, ktorého hlavnou postavou je Gloria. Film sa začína v momente, keď Gloria opúšťa svojho manipulatívneho manžela a začína žiť sama so svojou dcérkou. O svoje nové šťastie sa začne pokúšať na internetovej zoznamke. Film bol taktiež uvedený v Karlových Varoch.

V rámci polnočnej sekcie okrem vlastných diel Fabricea du Welza Cinematik premietne aj výber štyroch filmov, ktorý špeciálne pre festival zostavil sám režisér. Dráma režiséra Henri-Georges Clouzota Mzda strachu (Le salaire de la peur) z päťdesiatych rokov minulého storočia sa odohráva v juhoafrickej dedine, kde sú štyria muži najatí, aby prepravili nebezpečnú zásobu nitroglycerínu. Fabrice du Welz vybral aj dramatický triler Hardcore režiséra a scenáristu Paula Schradera. Jeho hrdinom je konzervatívny biznismen, ktorý hľadá svoju dcéru. Začala totiž nakrúcať pornografické filmy v Kalifornii. Silný príbeh sprostredkúva aj dráma Elia Kazana – Hostia (The Visitors). Bill, Martha žijú pokojným životom až do momentu, keď ich navštívia Billovi starí kamaráti Mike a Tony z vietnamskej vojny. Vyvstávajú otázky, čo sa stalo vo Vietname a prečo sa ukázali pri dverách ich domu z ničoho nič. Posledným filmom, ktorý režisér vybral je dráma Rapture v réžii Johna Guillermina. V centre deja sa nachádza mladé dievča Agnes a jej otec. Príbeh sa začína v momente, keď sa spoznajú s bývalým trestancom Josephom, ktorý príde na ich farmu vo Francúzsku. Keď sa Joseph do Agnes zamiluje, jej otec sa im vyhráža ukončením ich vzťahu.

MFF Cinematik každoročne venuje pozornosť aj detskému divákovi. V rámci sekcie, výstižne nazvanej Cinematik Jr., sa tohtoročný výber opätovne zameral na kvalitné animované filmy prinášajúce najmladším divákom neopakovateľný zážitok. Na filmy z tejto sekcie je vstup voľný.

Americký animovaný film Kubo a kúzelný meč (Kubo and the Two Strings) režiséra Travisa Knighta je príbehom chlapca Kuba, ktorý si zarába peniaze pútavým rozprávaním príbehov. Ak sa však do zotmenia nevráti, postihne ho kliatba. Raz sa však kliatba stane realitou… K podobne dobrodružným a vizuálne pôsobivým patrí aj film Jona Burtona z roku 2013 Lego príbeh: Batman (The Lego Batman Movie). Proti spoločnému nepriateľovi spájajú sily netopierí muž a ďalšie postavy superhrdinov.

TS Cinematik

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972