Kultúra

Cinematik podporuje debuty i oslavuje klasiku

By 1. septembra 20112 septembra, 2011No Comments

Medzinárodný filmový festival Cinematik, ktorého 6. ročník sa uskutoční v dňoch 9. – 15. septembra v Piešťanoch, sa stal členom siete Eye on Films. Tá spája viac ako 40 distribučných spoločností a festivalov a napomáha šíreniu celovečerných autorských debutov mladých európskych tvorcov mimo Európy a naopak. Cinematik sa tak ocitol v spoločnosti festivalov ako MFF Seattle, MFF Mannheim-Heidelberg, poľský New Horizons alebo Tallinn Black Nights.

Cinematik taktiež uvedie jeden z debutov, vôbec prvý film, ktorý sa do siete dostal na základe výberu panelu filmových profesionálov. Kanadský Oliver Sherman rozpráva príbeh vojnového veterána, ktorý sa nevie znovu zaradiť do spoločnosti. Vyhľadá vojaka, ktorý mu kedysi zachránil život, no ten už žije s rodinou pokojným životom na vidieku. Sherman, spočiatku iba neškodný čudák, čoraz viac vstupuje do života tejto rodiny, začína byť nestabilný a agresívny.

Okrem množstva filmov súčasnej kinematografie prináša festival v sekcii Cinematik Homage i jednu filmovú klasiku. Ako už napovedá názov sekcie, festival chce takýmto spôsobom vzdať úctu a upriamiť pozornosť na významné dielo alebo autora v dejinách svetovej kinematografie.

[singlepic id=19037 w=320 h=240 float=left]Tento rok sa pri príležitosti 80. výročia premiéry bude premietať M Fritza Langa. Ide o zásadný film pre žáner krimi, psychologickú drámu o pedofilnom vrahovi, ktorá čerpá z tradície nemeckého filmu dvadsiatych rokov, predovšetkým kammerspielu – a zároveň je to Langov prvý zvukový film. Film zachytáva vrahovu úzkosť (teda nie úzkosť jeho obetí), strach pred blížiacou sa odplatou celého berlínskeho podsvetia za jeho činy. Snaží sa zobraziť videnie sveta človeka, ktorý je zjavne psychicky narušený.

Film bude premietaný po prvýkrát na Slovensku z novej reštaurovanej kópie.

Autor: TS Cinematik

REKLAMA

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972