Kultúra

Cinematic.doc: Víťaza vyberú mladí európski kritici

By 5. augusta 201114 augusta, 2011No Comments

V rámci MFF Cinematik ( 9. – 15. septembra) sa po druhýkrát koná súťaž celovečerných slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.doc. O cenu Film Europe Award spojenú s finančnou odmenou sa bude uchádzať celkovo osem dokumentov, ktoré mali premiéru v rozmedzí od septembra 2010 do septembra 2011.

[singlepic id=17207 w=320 h=240 float=left]Festival sa takýmto spôsobom snaží upriamiť väčšiu pozornosť na slovenský dokument, ktorý je v ostatnom období na vzostupe. Aj tohtoročná kolekcia pritom dokazuje jeho tematickú a formálnu rozmanitosť. Tak, ako minulý rok, o víťazovi rozhodne porota zložená z mladých európskych kritikov.

Medzi filmy, ktoré už ocenené boli, patrí Nesvadbovo Eriky Hníkovej (cena čitateľov denníka Tagesspiel na Berlinale), dokument o Zemplínskych Hámroch a ich starostovi, ktorý sa nemieni nečinne prizerať vymieraniu svojej obce; záverečný diel trilógie Mateja Mináča o Nicholasovi Wintonovi Nickyho rodina (cena divákov v Karlových Varoch) či portrét architekta a „otca ázijských mrakodrapov“ Ladislava Hudeca s názvom Zmenil tvár Šanghaja režiséra Ladislava Kaboša (cena Igric za dokument a tvorivá prémia za réžiu).

Trailer filmu Nesvadbovo:

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=AAuPE8ImpFQ[/youtube]

Súťažiť bude taktiež nový cestopis oceňovaného Pavla Barabáša Trou de Fer – Železná diera, tentoraz z prostredia národného parku na ostrove Réunion v Indickom oceáne, kde sa nachádza unikátny kaňon, takmer nepoznačený ľudskou činnosťou. Dokument Adama Hanuljaka Chránené územie zase približuje trojtýždňové turné Divadla z pasáže v USA.

Život významného sochára Franza Xavera Messerschmidta sleduje hraný dokument Petra Dimitrova Čas Grimás. Film Celý svet je úzky most Dušana Hudeca sa venuje životu Jossiho Steinera, ktorý po vojne emigroval do Izraela, aby sa po rokoch vrátil do Košíc a stal sa „rabínom z ľudu“. Posledným súťažným filmom je Generácia na prelome Yvonne Vavrovej o dnes 40-60-ročných ľuďoch baby boom generácie a ich mieste v dnešnom svete.

Trailer filmu Nickyho rodina:

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=e4m90ZSX_ls[/youtube]

Text a foto: Tlačová správa MFF Cinematik

 

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972