Univerzita Komenského pripravila v rámci projektu Ukrajina v pohybe výber z tvorby medzinárodne známeho ukrajinského fotografa Alexandra Čekmeňova. Expozícia pod názvom Príbehy zakliate v čase bude prezentovaná v desiatich mestách na Slovensku. Dejiskom putovného podujatia sa stali aj Piešťany, v našom meste výstava odštartovala 1. júna a potrvá do polovice aktuálneho mesiaca. Fotografie s tématikou života u našich východných susedov si môžete prezrieť v Piešťanskom informačnom centre na Pribinovej ulici.

Svedectvo o Ukrajine na fotografiách
Od 1. do 15. júna budeme môcť v priestoroch Piešťanského informačného centra vidieť 56 fotografií dokumentujúcich život na Ukrajine v rokoch 1993 – 2016. Výstava je rozdelená do ôsmich tém: Ľudia ulice, Blší trh, Pasport, Pascha, Zberači kľukvy, Donbas, Majdan, Vojna. 

Kurátor výstavy a vedúci Katedry rusistiky a východoeurópskych štúdii na Univerzite Komenského Ľubor Matejko vybral z celoživotnej tvorby A. Čekmeňova 99 snímok, ktoré dávajú možnosť nazrieť do osudov postsovietskej Ukrajiny. Čekmeňovove fotografie neukazujú krásnych a slávnych ľudí, skvosty architektúry či úchvatné prírodné scenérie. Naopak, zachytávajú to, čo si nevšimneme, lebo ide o každodenné drobnosti, alebo si nechceme všímať, lebo je to nepekné, nepríjemné a niekedy aj desivé. Hrdinami jeho fotografií sú starci na prahu smrti, bezdomovci, vetešníci z bazárov, baníci, ktorí žijú a pracujú v neľudských podmienkach, zberači kľukvy, ktorí ilegálne prekračujú štátnu hranicu, mladí chlapci zmrzačení vojnou… Jeho fotografie však zďaleka nie sú iba dokumentárnymi momentkami. Kým v ohnisku Čekmeňovovho objektívu je človek v ťažkých životných situáciách, v ohnisku jeho záujmu je otázka ľudského šťastia.

Tisíce záberov, ktoré fotograf za štvrťstoročie urobil, sa môžu líšiť námetom, farebnou škálou či náladou, ale majú jedno spoločné: ak prekonáte počiatočné nutkanie odvrátiť zrak a začnete skúmať Čekmeňovove kompozície podrobnejšie, okrem svedectiev o krutosti života v nich nájdete skryté aj stopy obyčajného ľudského šťastia a zrazu sa mimovoľne začnete pýtať, čo bolo príčinou tej krutosti. Aj preto je táto výstava jedinečná.

-inf-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972