Piešťany budú v utorok 22. januára hostiť bývalú slovenskú ministerku financií, neskôr výkonnú tajomníčku Európskej hospodárskej komisie OSN v Ženeve i viceprezidentku Európskej banky pre obnovu a rozvoj v Londýne. Brigita Schmögnerová príde do Piešťanského informačného centra predstaviť svoju knihu o európskej politike, dôsledkoch najväčšej finančnej krízy, kasínovom kapitalizme či eure. Podujatie s názvom Vieme odkiaľ nevieme kam sa koná v spolupráci so Seniorským parlamentom Piešťany, ktorý už spoluorganizoval s PIC a Mestskou knižnicou stretnutia s publicistom Leom Moravčíkom, historikom Michalom Macháčkom i  generálom Svetozárom Naďovičom.

Brigita Schmögnerová (*1947) pôsobila ako vysokoškolská učiteľka, neskôr vedecká pracovníčka v Ekonomickom ústave SAV a krátko ako vedúca oddelenia pre hospodársku politiku v Kancelárii prezidenta SR. V roku 1994 bola vo vláde J. Moravčíka podpredsedníčkou pre hospodársku politiku, v 1. vláde M. Dzurindu v rokoch 1998-2002 bola ministerkou financií. Po odchode z vlády v rokoch 2002-2005 zastávala post výkonnej tajomníčky Európskej hospodárskej komisie OSN v Ženeve a v rokoch 2005-2010 viceprezidentky Európskej banky pre obnovu a rozvoj v Londýne.

Je autorkou viacerých publikácií, knihy básní Svetlo sa rodí za tmy (1997), kníh Cúvanie napred (1998), Európsky sociálny model 2004 (resp. v anglickej verzii 2005), Na dohľad či v nedohľadne (2008) a Kniha o vládnutí (2016).

O knihe Vieme odkiaľ nevieme kam:

Druhá najväčšia kríza kapitalizmu a bezprostredné obdobie po nej nám v ostrejšom svetle predstavila i súčasnú tvár kapitalizmu, ktorý si vyslúžil nelichotivý názov kasínový. Jeho dôsledky na spoločnosť pápež František lakonicky zhodnotil tak, že táto ekonomika zabíja. Jednou z jej čŕt je narastajúca oligarchizácia politiky. Neodráža sa iba v domácich korupčných škandáloch, no i v prerastaní ekonomickej a politickej moci na obidvoch stranách politického spektra. Možno si preto položiť otázku kto nám v skutočnosti vládne, ale aj existenčnejšiu otázku: Kam smerujeme?

 

Podujatie sa uskutoční 22.1.2019 o 17:30 h v Piešťanskom informačnom centre, Pribinova 2, Piešťany.

-red- Zdroj: PIC/Seniorský parlament Piešťany

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972