Svoju novú knihu Velestúr prišiel predstaviť spisovateľ Jozef Banáš piešťanským čitateľom vo štvrtok 11. júna. Prezentácia sa však nakoniec zmenila na akúsi filozofickú prednášku o náboženstve, mystike, politike i láske a prierez celou autorovou tvorbou.

Návštevníkom v Piešťanskom informačnom centre Jozef Banáš vysvetlil, že v tomto roku má za sebou už viac ako 60 podobných podujatí, nie kvôli predaju kníh, ale pretože rád debatuje s divákmi na témy, ktorým sa venuje aj vo svojich dielach.

 

Do každého z nich pritom vkladá svoje osobné skúsenosti, ako aj námety, ktoré prináša život. Napríklad vo svojom románe Idioti v politike zaznamenal mnohé zo svojho pôsobenia v slovenskom parlamente. Zážitky z ciest do Indie zasa premietol do mystických príbehov Kód 9 a Kód 1, ktoré sa podľa neho akoby spojili v novom románe Velestúr.

Pri jeho tvorbe sa inšpiroval životom speváka Daniela Landu a názvom vrchu v Kremnických horách, na ktorom sa nachádza nápis v runovom písme.

Hoci sa vedú polemiky o pravosti nápisu, aj to je podľa Banáša súčasť života a slobody viery – ak niečomu veríme, dávame tomu význam.

IMG_5403

Spisovateľ hovoril tiež o viere v Boha, Ježiša či o najvyššej hodnote, ktorou je láska ako aj o kontroverzných názoroch na náboženstvo či politiku, prezentované v jeho knihách. Práve tie niektorým ľuďom z radov cirkevných hodnostárov či politických funkcionárov neboli po vôli a zaznamenal aj snahu o ich dementovanie. Aj preto sa rozhodol, že jeho ďalšie dielo sa bude volať Dementi – nie ako označenie osôb, ale vo význame poprenia. Nemá však v pláne popierať, skôr potvrdzovať pravdu…

IMG_5404Súčasťou podujatia bola i debata s návštevníkmi a autogramiáda.

-ad-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972