KoktailReklama

Zlé autá už neexistujú, ale správne vybrať nie je jednoduché

By 12. marca 2013No Comments

Uvažujete o kúpe nového auta a je pre vás ťažké zorientovať sa v množstve modelov? Pri rozhodovaní vám pomôžu skúsenosti predajcov vozidiel z firmy ELA CAR v Piešťanoch, ktorí majú prehľad o aktuálnej ponuke na trhu a požiadavkách záujemcov.

[singlepic id=40503 w=520 h=340 float=center]

 

„Málokedy príde klient pevne rozhodnutý pre presný typ vozidla. Väčšinou je potrebné pomôcť mu vo výbere, zistiť v prvom rade jeho potreby a poradiť mu najvhodnejšiu alternatívu. Samozrejme tak, aby sa jeho predstavy stotožňovali aj s finančnými možnosťami,“ hovorí predajca spoločnosti ELA CAR Peter Vondra.

Zlé auto už na trhu neexistuje

Výber samotnej značky je skôr otázka vkusu. Veľa mechanických či elektronických súčastí sa vyrába v tom istom závode, bez ohľadu na to, či komponent bude montovaný do Suzuki alebo do Audi. Samotný výrobca automobilov rieši vo vlastnej réžii zväčša len výrobu motorov, prevodoviek a komplexné technické spracovanie.

Táto skutočnosť potvrdzuje slová, že skutočne „zlé auto“ už na trhu neexistuje. O to dôležitejší je správny výber na základe individuálnych potrieb.

Koľko dverí potrebuje?

V prvom rade si treba vybrať typ karosérie. Trojdverové auto je vhodné najmä pre mladšie, a paradoxne aj pre staršie ročníky. Takýto typ karosérie je zároveň vhodný ako mestské presúvadlo, keďže trojdverová karoséria ponúka najväčší nastupovací priestor, samozrejme len pre prvý rad sedadiel. Takže ak budete auto využívať prevažne len dvaja, trojdverové vám ponúkne pohodlné nastupovanie.

Na Slovensku sú asi najobľúbenejšie päťdverové hatchbacky a štvordverové sedany, vhodné najmä pre rodiny s deťmi. Sedan má väčší objem batožinového priestoru, no menšiu variabilitu ako hatchback. Zaručí však nerušený prístup do batožinového priestoru, obzvlášť v zimnom období, kedy manipulácia v batožinovom priestore neovplyvní klímu, čo ocenia najmä rodiny s malými deťmi. Do hatchbacku zase naložíte oveľa viac rozmernej batožiny, keďže sedan ponúka obmedzenú vrchnú nakladaciu hranu.

No a nakoniec zostáva karoséria typu kombi – teda predĺžená verzia hatchbacku. Kombi vždy ponúka najväčší a najvariabilnejší batožinový priestor, avšak na úkor schopnosti ľahko zaparkovať na preplnenom parkovisku.

[singlepic id=40505 w=520 h=340 float=center]

 

Benzínový či naftový motor?

Viete, koľko najazdíte ročne kilometrov? Jazdíte viac v meste alebo po diaľnici? Tak potom výber medzi benzínovým a naftovým motorom bude jednoduchý. Rozdiel v spotrebe je každým rokom menší, v priemere sa pohybuje na úrovni jedného litra paliva na sto kilometrov v prospech naftovej verzie.

Naftové motory sú technologicky náročnejšie, obstarávacia cena vozidla je teda vyššia ako u benzínovej verzie. Návratnosť je individuálna, no nemožno s ňou rátať skôr ako po najazdení aspoň 100 000 km. Servis naftového motora je náročnejší, nielen na údržbu, ale i na financie. V zime sa zahrieva pomalšie a preto aj dlhšie trvá, kým sa vozidlo vykúri, či spotreba klesne na optimálne hodnoty.

Je teda menej vhodný pre jazdu na krátke vzdialenosti. Jeho prednosťou je však vyšší krútiaci moment, preto vodič nepotrebuje tak často preraďovať rýchlostné stupne. Vyšší krútiaci moment naftového motoru je vhodný i v kopcovitom teréne a pri plne využitej nosnosti vozidla.

U zlodejov sú v kurze nemecké značky

Vozidlá s pohonom predných kolies a motorom vpredu sú najefektívnejšie z pohľadu využitia obstaveného priestoru, a patria na trhu asi k majoritnej koncepcii vozidla. Majú však zvyčajne nedotáčavé jazdné vlastnosti, preto kladú menšie nároky na zručnosti vodiča. Z hľadiska bezpečnosti a stability sú najvýhodnejšie automobily s pohonom všetkých štyroch kolies. Tie sú však drahšie a majú vyššiu spotrebu paliva v porovnaní s vozidlami s predným pohonom.

Úroveň výbavy je už otázka prevažne rozpočtu, keďže možností vybavenia vozidla sú skutočne obsiahle. Treba však brať na zreteľ aj výšku zákonného či havarijného poistenia. To býva často vyššie v prípade vozidiel, ktoré sú u zlodejov „v kurze“. Podľa štatistík najväčší záujem majú zlodeji o nemecké značky.

Všetkým záujemcom o nový automobil pomôžu so svojimi skúsenosťami predajcovia vozidiel z firmy ELA CAR, ktorá sídli na Bratislavskej ceste 7124/15 v Piešťanoch.

Viac informácií nájdete na internetových stránkach firmy ELA CAR renault-elacar.sk a suzuki-piestany.sk.

[singlepic id=40504 w=520 h=340 float=center]

 

Text a foto: PR ELA CAR

 

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972