Základnú umeleckú školu ozvláštnila pichľavá krása

Základnú umeleckú školu ozvláštnila pichľavá krása

3. júna 2017 Off Od PNky.sk

V priestoroch záhrady Základnej umeleckej školy na Teplickej ulici bola v piatok 2. júna zahájená 38. Výstava kaktusov a iných sukulentov, pričom návštevníci môžu počas nej obdivovať viac ako 500 rastlín. Pichľavú nádheru si môžu záujemcovia pozrieť až do nedeľňajšieho popoludnia, pričom začínajúcich pestovateľov určite zaujme možnosť rozšíriť svoju zbierku vďaka rôznym súťažiam. Slávnostné otvorenie spríjemnil koncert žiakov Hudobného odboru pod vedením pána Ľubomíra Váryho a svoju zručnosť predviedli viaceré talentované žiačky Výtvarného odboru. Podujatie spoločnými silami pripravil Klub kaktusárov a pestovateľov sukulentov v Piešťanoch, Základná umelecká škola Piešťany, Klub vojenskej histórie Československej ľudovej armády Piešťany zapožičal dekorácie. Na výstavu sú srdečne pozvaní obyvatelia mesta i potenciálni noví členovia klubu.

„V rámci tejto výstavy pestovateľov sukulentov a kaktusov si dovolím privítať návštevníkov i členov klubu. Ja viem, že podmienky nie sú úplne ideálne, ale je to pre nás taký prvý ročník a do budúcna, ak sa to osvedčí a bude sa tu výstava páčiť, budeme v nej zrejme pokračovať a budeme sa snažiť pripraviť ju ešte lepšie ako tentoraz. Za spoluprácu samozrejme ďakujem kolegom, kolegyniam i žiakom z výtvarného a hudobného odboru a samozrejme pánovi Várymu a jeho žiakom za koncert, ktorý pre nás pripravili,“ povedal riaditeľ Základnej umeleckej školy v Piešťanoch Kamil Vavrinec.

„Každý rok sa počet vystavených druhov a počet exemplárov mení, podľa toho čo naši členovia považujú za svoje najkrajšie, najviac rozkvitnuté i najlepšie pestované kaktusy a sukulenty. Vystavuje celkovo 16 členov nášho klubu. Sú tu rastliny, ktoré majú dvadsať až štyridsať rokov. Medzi nimi je napríklad dvadsaťročná Dioskórea, máme tu krásne kvitnúce Adénia, k videniu sú i fľaškové stromy, ktoré sa pestujú ako sukulentné bonsaje. Návštevníci môžu obdivovať Agávy, zvláštnosťou je, že vystavený veľký kus je možné v takýchto podmienkach vidieť len veľmi zriedka, pretože väčšinou ho vlastnia len botanické záhrady, ktoré majú omnoho lepšie podmienky na prevoz ako my. Výnimočný je určite aj vystavený štyridsaťročný Ferokaktus,“ povedala predsedkyňa Klubu kaktusárov a pestovateľov sukulentov v Piešťanoch Janka Michálková.

38. Výstava kaktusov a iných sukulentov potrvá najbližšie dva dni v sobotu bude prístupná od 10.00 do 19.00 hodiny v nedeľu od 10.00 do 17.00. Návštevníci podujatia si môžu skúsiť nakresliť kaktus a okrem toho, že sa všetky práce stanú súčasťou výstavy, domov si odnesú odmenu v podobe rastliny. Tie sa dajú vyhrať i v tombole, ale najmenší si spolu s rodičmi môžu svoj prvý kaktus zasadiť a vziať si ho domov.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“3574″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“180″ thumbnail_height=“120″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“pid“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“1500″]-lt-