Médiá vo štvrtok 27. augusta zaplnila správa o smrti 50 utečencov pri Rakúskej obci Parndorf, ktorí sa udusili v nákladnom aute. Neskôr sa ukázalo, že v dodávke bolo dohromady až 71 ľudí. Na sociálnych sieťach sa po zverejnení týchto správ objavilo množstvo statusov a komentárov, plných čierneho humoru, nenávisti a bezcitnosti k tragédii, ktorá sa nás dotýka, či sa nám to páči alebo nie. Na margo množstva negatívnych reakcií na utečencov vznikla iniciatíva, ktorá sa snaží o pravý opak. Vyzýva k ľudskosti, empatii a k tomu, aby sme sa spolu s vládou postavili k utečeneckej kríze zodpovedne, dospelo a v duchu solidarity. K výzve sa pridalo už viac ako 2500 ľudí, medzi nimi aj známe osobnosti.

Výzva k ľudskosti.
Pred naším prahom dnes umrelo 50 ľudí. Detí, žien a mužov. Neboli to teroristi, boli to ľudia, ktorí utekali pred vojnou. Zomreli v hrozných podmienkach, udusili sa v odstavenej dodávke na kraji diaľnice.

Neudialo sa to v Afrike, neudialo sa to v Stredomorí, stalo sa to pár kilometrov od Slovenska. Ak sme si mysleli, že utrpenie utečencov je niečo vzdialené, niečo, čo sa nás netýka, od dnes to už nemôžeme tvrdiť.

Dnešok ukázal, že utečenecká otázka nie je nejaký abstraktný politický problém. Je to otázka života a smrti konkrétnych ľudí. Žiadny slušný človek, ktorý na vlastné oči vidí niekoho umierať, nemôže ostať ľahostajný. Musí sa snažiť okamžite pomôcť.

Vyzývame vládu SR, aby ihneď podnikla kroky, ktoré pomôžu zmierniť bremeno krajín, ktoré sú najviac vystavené utečeneckej vlne a zmiernila utrpenie utečencov.

Stovky jednotlivcov a komunít dobrovoľne ponúklo pomoc. Práve títo ľudia môžu byť kostrou našej pomoci.
Preto by vláda s nimi mala ihneď nadviazať komunikáciu a ponúknuť čo najväčšiu možnú podporu.
Vyzývame vládu, aby okamžite konala a pripravila akčný plán pomoci utečencom. Dokým nepripraví riešenia, ktoré budú tento problém riešiť z dlhodobého hľadiska, nech rieši aktuálnu situáciu a pomôže zabrániť hroziacej humanitárnej katastrofe.

Nenechajme ľudí trpieť a umierať pred naším prahom!

Iniciatívu môžete podporiť facebooku alebo stránke výzva k ľudskosti.

-lt/zdroj: vyzvakludskosti.sk-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972