Výskumný ústav vystavuje génový poklad Slovenska

Výskumný ústav vystavuje génový poklad Slovenska

16. júla 2014 Off Od

Výstava prezentuje desiatky odrôd ovocia, ktoré je uchované v Génovej banke SR. Návštevníci si môžu pozrieť staré a krajové odrody, aj tie ktoré boli vyšľachtené kvôli lepšej chuti, či menej náročnému pestovaniu.

[singlepic id=56051 w= h= float=center]

V Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre – Výskumnom ústave rastlinnej výroby (VÚRV) Piešťany otvorili 16. júla výstavu z kolekcií genetických zdrojov uchovávaných v Piešťanoch. „Máme tu 80 odrôd marhúľ a 55 odrôd broskýň. Ďalej prezentujeme genetické zdroje čerešní z tejto oblasti,“ povedala Katarína Kolenová z VÚRV.

Niektoré z najchutnejších marhúľ vyšľachtili v obci Veselé, ale zastúpené sú aj odrody napríklad z Francúzska a Maďarska. Medzi záhradkármi je aktuálne populárne Belmondo. Vyznačuje sa svojou sladkosťou, malou kôstkou a plochým tvarom.

„Z každej odrody máme vysadené tri stromy, aby bol genofond zachovaný. Keď niektorý strom ochorie, môžeme ho nahradiť. Je to podobné ako ukladanie semien v génovej banke, ale ovocné stromy sa týmto spôsobom uchovávať nedajú,“ dodala Katarína Kolenová. Úlohou výskumníkov je zároveň vytvárať databázu s popisom vlastností jednotlivých odrôd.

Výstavu môžete navštíviť v budove Výskumnom ústave rastlinnej výroby na Bratislavskej ceste vo štvrtok 17. júla od 8.00 do 18.00 h a v piatok 18. júla od 8.00 do 12.00 h.

Text a foto: Martin Palkovič