Connect with us

Koktail

Výskumníci pozývajú na výstavu ovocia a byliniek

Published

on

Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch pripravuje od  štvrtka 16. do piatku 17. júla tradičnú Výstavu ovocia a liečivých rastlín z kolekcií genetických zdrojov uchovávaných Génovej banke SR v Piešťanoch.

MP-07-16-14-112976

Výskumní pracovníci by týmto podujatím chceli zvýšiť záujem pestovateľov o tradičné druhy ovocia u nás -ako napríklad marhule či broskyne a zároveň podporiť aj pestovanie liečivých rastlín. V minulom roku vystavili 80 odrôd marhúľ a 55 odrôd broskýň. Niektoré z najchutnejších marhúľ na Slovensku vyšľachtili napríklad v obci Veselé. Ďalej prezentovali staré a krajové odrody čerešní a višní a ďalšie domáce druhy ovocia.

Advertisement
Hello GPT

„Z každej odrody máme vysadené tri stromy, aby bol genofond zachovaný. Keď niektorý strom ochorie, môžeme ho nahradiť. Je to podobné ako ukladanie semien v génovej banke, ale ovocné stromy sa týmto spôsobom uchovávať nedajú,“ vysvetlila Katarína Kolenová z VÚRV. Úlohou výskumníkov je zároveň vytvárať databázu s popisom vlastností jednotlivých odrôd.

Výstava sa koná v priestoroch ústavu na Bratislavskej ceste 12,  začína vo štvrtok
o 10,00 hod odbornými prednáškami a potrvá do piatku, do 17-tej hodiny poobede.
Pre návštevníkov organizátori pripravili aj prehliadku pokusných políčok s genetickými zdrojmi vybraných druhov liečivých rastlín a ochutnávku bylinkových čajov. Vstup na podujatie je zdarma.

Advertisement
Hello GPT

IMG_5167

Zdroj: Tlačová správa NPaPC – VÚRV, Ilustr. foto: M. Palkovič, A. Drahovská – archív PNky

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články