Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch pripravuje od  štvrtka 16. do piatku 17. júla tradičnú Výstavu ovocia a liečivých rastlín z kolekcií genetických zdrojov uchovávaných Génovej banke SR v Piešťanoch.

MP-07-16-14-112976

Výskumní pracovníci by týmto podujatím chceli zvýšiť záujem pestovateľov o tradičné druhy ovocia u nás -ako napríklad marhule či broskyne a zároveň podporiť aj pestovanie liečivých rastlín. V minulom roku vystavili 80 odrôd marhúľ a 55 odrôd broskýň. Niektoré z najchutnejších marhúľ na Slovensku vyšľachtili napríklad v obci Veselé. Ďalej prezentovali staré a krajové odrody čerešní a višní a ďalšie domáce druhy ovocia.

„Z každej odrody máme vysadené tri stromy, aby bol genofond zachovaný. Keď niektorý strom ochorie, môžeme ho nahradiť. Je to podobné ako ukladanie semien v génovej banke, ale ovocné stromy sa týmto spôsobom uchovávať nedajú,“ vysvetlila Katarína Kolenová z VÚRV. Úlohou výskumníkov je zároveň vytvárať databázu s popisom vlastností jednotlivých odrôd.

Výstava sa koná v priestoroch ústavu na Bratislavskej ceste 12,  začína vo štvrtok
o 10,00 hod odbornými prednáškami a potrvá do piatku, do 17-tej hodiny poobede.
Pre návštevníkov organizátori pripravili aj prehliadku pokusných políčok s genetickými zdrojmi vybraných druhov liečivých rastlín a ochutnávku bylinkových čajov. Vstup na podujatie je zdarma.

IMG_5167

Zdroj: Tlačová správa NPaPC – VÚRV, Ilustr. foto: M. Palkovič, A. Drahovská – archív PNky

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972