Dnes som sa rozprávala s veľmi sympatickou dvojicou, Kristínou a Marekom, ktorí sú partnermi v súkromí aj v podnikaní. Už rok totiž prevádzkujú útulnú, rodinnú kaviareň Monalisa, zameranú na výrobu kvalitnej zmrzliny podľa tajnej receptúry. Prečítajte si, kde sa k nej dostali, aké je ich krédo a čo im vyčarí najväčší úsmev na tvári.

image7w
Ako vznikla myšlienka otvoriť v Piešťanoch ďalšiu zmrzlináreň?

M: V minulosti sme cestovali po celej Európe a tak sme mali možnosť ochutnať rôzne kvalitné zmrzliny. Ja som profesionálne športoval, Kristína študovala na univerzite v Taliansku a po toľkých rokoch rýchleho životného tempa sme sa rozhodli usadiť v Piešťanoch, pretože máme toto mesto veľmi radi a myslím, že je nedocenené. Keď sme riešili, v čom začneme podnikať, otázka znela: čo nám tu v  chýba? – Jednoznačne kvalitná zmrzlina!

V čom sa vaša zmrzlina líši od iných v centre mesta?

K: Určite kvalitou. Väčšina zmrzlinární vyrába zmrzlinu na studenej báze. To znamená, že sa jednoducho zmieša prášok s vodou alebo mliekom a stlačí sa gombík na stroji, ktorý hmotu ochladí. My zmrzlinu varíme, pasterizujeme a následne schladzujeme. Kvôli tomu som si musela urobiť aj rekvalifikačný kurz z cukrárstva, ani môj titul z univerzity v Benátkach a prax v renomovanej talianskej zmrzlinárni mi nepomohli. Používame pri výrobe len kvalitné suroviny: smotanu, mlieko, na jednu vaničku zmrzliny až jeden a pol kilogramu čerstvého, podľa možnosti sezónneho ovocia a dva kilogramy pravej sedemdesiatdva percentnej čokolády. Samostatnou kapitolou sú orechy. Napríklad na pistáciovú zmrzlinu používame výhradne pistácie zo Sicíle. V iných zmrzlinách sú len arómy a farbivá, v lepšom prípade ochutené mandle. Kvalitné pistácie, ktoré používame my sa rodia len raz za dva roky. A tento rok sa vôbec neurodili, takže ich cena rapídne vzrástla. Aj preto sme pistáciovú zmrzlinu zaradili do sekcie o niečo drahších zmrzlín „premium“.

image3w

Kde ste sa naučili vyrábať skutočne kvalitnú zmrzlinu?

K: Zmrzlinu vyrábam iba ja a celé umenie prípravy je moje výrobné tajomstvo. Základy som sa naučila počas vysokej školy v Taliansku, kedy som pracovala v pravej, poctivej zmrzlinárni a zvyšok receptúr som si vymyslela a dotvorila sama podľa toho, čo chutí ľuďom a samozrejme aj mne. Mala som šťastie na výborného učiteľa, získal mnoho medzinárodných ocenení. Keď minulý rok pri otvorení ochutnal našu zmrzlinu, veľmi mu chutila.

image10wAkú máte spätnú väzbu od zákazníkov?

K: Musím povedať, že veľmi dobrú. Tým, že sme tu v kútiku tak trochu schovaní, ľudia ku nám prichádzajú najmä po odporúčaní svojich známych. Negatívnu reakciu som zažila len raz. Jeden pán sa sťažoval, že mu nechutí práve pistáciová zmrzlina, ktorá je vyrobená z veľmi kvalitných surovín. Po ochutnaní som pochopila prečo: v tom frmole som do nej zabudla dať cukor! Aj ja som iba človek a keď pripravujem naraz niekoľko zmrzlín a do každej vážim osem ingrediencií, samozrejme môžem urobiť chybu. No inak ľudia dokážu rozpoznať kvalitu a radi sa ku nám vracajú.

Stretávate sa s nejakými špeciálnymi požiadavkami?

K: Neviem, či sa to dá nazvať špeciálnymi požiadavkami, no niekedy sa zákazníci pýtajú na špecifické príchute, napríklad hruškovú, makovú alebo vlašský orech, no sú to sezónne príchute, tak im vysvetľujem, že tie budú až na jeseň. O chvíľu príde leto a tak budem pracovať s čerstvými marhuľami, broskyňami, čerešňami. Snažím sa pripravovať zmrzlinu z lokálnych plodov, no nie vždy sa to dá. Teraz máme v ponuke mangovú zmrzlinu, ktorú samozrejme vyrábam zo zrelých voňavých plodov manga.
M: Častou požiadavkou zákazníkov je tiež miešanie príchutí do jedného kopčeka, no bohužiaľ, túto požiadavku neplníme. Dôvodom je naša snaha zachovať absolútnu kvalitu a zodpovednosť aj v oblasti hygieny a čistoty príchutí. Máme zmrzliny mliečne, úplne bez derivátov mlieka ako je laktóza, či mliečna bielkovina, orechové zmrzliny a takto by sme nedokázali na sto percent zabrániť miešaniu jednotlivých zmrzlín vo vaničkách. Chceme zaistiť úplnú spoľahlivosť v zložení zmrzliny aj pre alergikov, či ľudí s neznášanlivosťou niektorej potraviny.

image6w

V čom sa líšite od iných zmrzlinární?

M: Síce to tak nevyzerá, ale my nie sme zmrzlináreň. Sortimentom a ponukou sme kaviareň, ibaže sa špecializujeme na kvalitnú domácu zmrzlinu. Taká, akú robíme my, sa v zahraničí alebo Bratislave predáva za 1,50 eur. My ju máme za päťdesiat centov, respektíve sedemdesiat v prípade sekcie premium. Náš zárobok nie je zďaleka taký ako inde, no sme zvyknutí robiť poctivo a tak to aj ostane.

Keď sme pri tých zárobkoch, ako ste prežili zimu?

image13w

M: Najskôr sme počas vianočných trhov ponúkali vlastný domáci grog zo zázvoru a whisky, ten mal u ľudí veľký úspech, varené vínko a horúcu čokoládu. Popri tom si mnohí zvykli ku nám zájsť na kávu café Vero a ku kávičke sme podávali naše mrazené dezerty-Semifredo. No pravdou je, že šiesteho januára sme na mesiac zavreli. Na jednej strane sa po vianočných trhoch po ľuďoch zľahla zem a na druhej strane sme si aj my potrebovali oddýchnuť. Sme otvorení od utorka do nedele a vzhľadom na to, že sme rodinný podnik, v pondelok upratujeme a vybavujeme administratívu. Takže mesiac voľna nám celkom padol vhod.

Ako sa pripravujete na leto?

K: Začali sme pripravovať mrazený jogurt vo forme točenej zmrzliny s čerstvým ovocím a rôznymi prelivmi. Má málo kalórií, menej cukru ako zmrzlina, je vyrobený z čerstvého mlieka a jogurtu a ja by som si ho pokojne dala aj na raňajky. Tiež robíme domáce nanuky, také v obchodoch nenájdete. A najnovšie robíme aj palacinky, tie sú na leto aj na zimu.

Čo je na vašej práci to najkrajšie?

M: Asi detská radosť. Nemáme detský kútik, kúpili sme len balíček farebných kried a je fajn vidieť deti ako sa tešia na zmrzlinu, všetko naokolo pomaľujú, výskajú a hrajú sa.

image9w

Aké sú vaše plány do budúcnosti? Máte ešte v tejto oblasti nejaké nesplnené sny?

K: Na budúci rok máme v pláne rozšíriť svoje pôsobenie o pojazdný vozík so zmrzlinou v retro štýle. Tak by sme mohli vybehnúť na festivaly, na Lido, lodenicu, prípadne pešiu zónu. No vyžaduje to veľa hygienických povolení a finančných prostriedkov, takže najbližší plán je veľa pracovať a udržať si vysoko nastavenú latku, tak ako doteraz.

PR

image1w
image2w
image5w
image8w

image12w
image14w

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972