Connect with us

Koktail

Vo Ville dr. Lisku sa dozviete zaujímavosti o jednej z najúspešnejších slovenských letiek

Published

on

Balneologické múzeum Piešťany v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom pripravilo ďalšiu zaujímavú výstavu. Nesie názov Letka 13 – najúspešnejšia slovenská stíhacia letka v histórii (1939 – 1944). Vernisáž sa uskutoční 24. novembra 2016 o 16.30 hod. vo výstavných priestoroch Villy dr. Lisku.

letka-2Piešťany predstavovali počas 2. svetovej vojny centrum stíhacieho letectva v krajine. S kúpeľným mestom teda bola veľmi úzko prepojená aj Letka 13 – vznikla tu, sídlila tu a pri vzdušnom súboji s Američanmi tu bola takmer úplne zničená. Zvyšné lietadlá sa v auguste 1944 pridali k Slovenskému národnému povstaniu. Letka 13 sa považuje za najznámejšiu a najúspešnejšiu jednotku slovenských vzdušných zbraní.

letka-42Vernisáž je spojená so slávnostnou prezentáciou knihy Nezlomený orel o najúspešnejšom slovenskom stíhacom pilotovi a leteckom velikánovi Jánovi Režňákovi. Prezentácie knihy sa zúčastní jej autor Bohuslav Zůbek a syn leteckého esa Ivan Režňák. Príde aj bývalý veliteľ Leteckej základne v Piešťanoch Miroslav Sluka a Stanislav Bursa, ktorí sa príprave knihy taktiež podieľali.

Ide vôbec o prvú výstavu svojho druhu na túto tému na Slovensku. Vernisáž sa bude konať vo štvrtok 24. novembra 2016 o 16.30 hod. vo výstavných priestoroch Villy dr. Lisku na Štefánikovej 1 v Piešťanoch. Výstavu si môžete pozrieť do 28. februára 2017.

Advertisement
Hello GPT

-inf-

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články