Napoludnie 13. novembra osadili pracovníci Služieb mesta Piešťany uprostred pešej zóny vianočný stromček. Tri desiatky rokov stará jedľa pochádza z malej záhrady pri rodinnom dome v obci Banka. Pilčíci sa pri výrube celkom zapotili, no vďaka ich šikovnosti a skúsenostiam strom už bezpečne stojí na pešej zóne a čaká na výzdobu s osvetlením.

Jedľa srienistá je jedným z najodolnejších a údajne najkrajších druhov jedle vôbec. Jej domovom je Severná Amerika. „Stromček som dostala od kolegu zo Strednej záhradníckej školy v roku 1983. Tri roky som ho pestovala v kvetináči a potom som ho zasadila,“ spomína domáca Mária Vidová.

Strom pred spílením meral takmer 12 metrov, po osadení je asi o 2,5 metra kratší. Obvod kmeňa vo výške 130 centimetrov nad zemou bol pôvodne 1,5 metra. V záhrade už bol strom priveľký a jeho koreňový systém narúšal trávnik. „Za jedličkou nám je ľúto, na druhej strane budeme veľmi radi, keď sa bude páčiť okoloidúcim počas vianočného obdobia,“ prezradila majiteľka.

Samotný výrub zabral pracovníkom Služieb mesta Piešťany 3 hodiny a, rovnako ako preprava, sa zaobišiel bez akýchkoľvek škôd. Počas prejazdu Krajinským mostom štátna polícia na nevyhnutný čas zastavila premávku, mestská polícia sa zas postarala o bezpečný prejazd centrom a pešou zónou.

-vv-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972