Klub regionálneho umenia a histórie v Chtelnici pripravil na sobotu 3. februára slávnostné otvorenie výstavy „Maľovaná fotografia“. Veronika Otepková na nej vystavuje 48 fotografií, pričom niektoré už bolo možné už vidieť v Thermii, v ŽiWlli, či v galérii Fontána. Približne polovicu z nich však verejnosť doposiaľ nevzhliadla. Expozícia bude nainštalovaná v priestoroch Malokarpatskej galérie v miestnom kaštieli a potrvá do 18. marca.

Návštevníci sa môžu pokochať kolážami, ktoré stvárňujú osobné pocity autorky a jej pohľad na život, ale aj portrétmi vytvorenými na hranici maliarskeho obrazu z minulosti. Veronika Otepková sa momentálne venuje prevažne tvorbe portrétov a do veľkej miery ju ovplyvňuje šerosvit Rembrandta, či Caravaggia a snaží sa ho vniesť do svojich výnimočných fotografií.

Nastal vo Vašej tvorbe od jej začiatkov nejaký posun, či už vo výbere tém, ich spracovaní, tvorivých postupoch, alebo zmene techniky?
Pri fotografovaní využívam iba denné svetlo a čo sa týka historického oblečenia improvizujem. Po odfotografovaní potom nasledujú dlhé hodiny strávené úpravou fotografie do konečného výsledku. Postupy pri úpravách fotografií sú rôzne, každá fotografia je iná, vedie ma pocit z konkrétnej fotografie + môj osobný, ktorý v danej chvíli prežívam. Rada robím reprezentačné portréty, či už súčasné do súkromných galérií (obývačiek, hál, kancelárií), alebo historické portréty pre stále expozície.

S akými ohlasmi ohľadom svojich fotografií sa stretávate?
Najviac pozitívnych ohlasov zo strany návštevníkov výstav má fotografia „Posledná modlitba“ je na nej zobrazená moja milá babka pri modlení v podaní mojom obľúbenom – nie z tejto doby. Na jej tvári je vidieť všetko, celý jej život – radosti aj starosti, oči už unavené a ruky zrobené zvierajú ruženec v nekonečnej viere. Jej telo je ešte hmotné, ale už sa pomaly rozpína a začína splývať s okolím. Táto fotografia vznikla dva mesiace pred babkiným odchodom.

Utkvelo Vám niektoré z fotení v pamäti viac ako ostatné? Čím bolo výnimočné?
Fotenie, ktoré ma nadchlo, bolo pre Čachtické podzemie. Pár dobových portrétov mladých žien, ku ktorým sa momentálne píše príbeh, bude v stálej expozícii Čachtického podzemia.

Zúčastnila ste sa v uplynulom roku nejakej fotografickej súťaže, prípadne dosiahla ste súťažné úspechy?
Momentálne moja najznámejšia fotografia „Nina“ získala v roku 2017 ocenenie medzinárodnej asociácie umeleckých fotografov „IAAP Gold Medal“ na mezinárodnom fotografickom bienále „ŽENA / WOMAN STRAKONICE 2017“ Súťaže sa zúčastnilo 280 autorov z 52 zemí sveta s 3354 fotografiami. Mama dievčatka reagovala na moju výzvu na fb, že hľadám zaujímavé tváre (ktoré hľadám stále) a poslala mi dcérine fotografie. Nina je krásna osobnosť, zaujala ma okamžite, dohodli sme sa, prišli a tak vzniklo pár vydarených fotografií z ktorých jedna získala spomínané ocenenie.

Máte spomedzi množstva snímkov svoju obľúbenú fotografiu? Ak áno, prečo je Vám taká blízka?
Medzi moje posledné a aj obľúbené fotografie patrí portrét Zuzany, dievča samo o sebe krásne a zaujímavé, v mojom podaní opäť vrátené do minulosti. Tak isto aj Zuzana reagovala na výzvu, zaujala ma a prišla.

Chystáte v roku 2018 ďalšie výstavy?
V roku 2018 nemám naplánované zatiaľ žiadne výstavy, všetko záleží od toho, či ma niekto osloví. Ani výstava v Chtelnici nebola plánovaná, oslovili ma dva týždne pred vernisážou.

-lt/Zdroj a foto: Veronika Otepková/Foto vernisáž: Petra Bašnáková-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972